Bár korábban a kormány a kamarai tagság kötelezővé tételét tervezte, végül csupán regisztrációra kötelezte a hazai egyéni és társas vállalkozásokat. A kamarai törvény módosításával a turizmusban érintett vállalkozók és vállalkozások is kötelesek regisztrálni a kamaránál.
Az új előírással kapcsolatban a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara honlapján az alábbi információk olvashatók:
"A vállalkozások fejlesztését segíti a hozzájárulási díj. 2012. január elsejétől kötelezővé válik a Magyarországon bejegyzett cégek és egyéni vállalkozások kamarai regisztrációja. A hozzájárulás – nem pedig tagdíj – évi 5 ezer forint lesz, a befolyó összegből olyan országos adatbázis épül, amelynek segítségével 1-2 év alatt kiszűrhetőek a nem működő cégek, és a kamarák valós adatokon alapuló gazdasági elemzéseket készíthetnek.
Mivel az adómódosításokat tartalmazó, nemrég elfogadott salátatörvény a kamarai törvényt is módosította, a vállalkozásoknak a cégbejegyzésüket követő 5 napon belül be kell jelentkezniük a területileg illetékes kereskedelmi és iparkamaránál.
Ez azt jelenti, hogy kötelező kamarai tagság ugyan nem lesz, de regisztrációs kötelezettség igen. A kamarai hozzájárulás – nem pedig tagdíj – 2012. január 1-től évi 5000 forint lesz. Cserébe a kamarák további térítés nélkül gazdasági, pénzügyi, adózási, hitelezési tanácsokat, valamint üzletipartner-keresési és pályázatfigyelési szolgáltatásokat nyújtanak majd.
Az önkéntes tagság megmarad, annak díjából is jóváírható lesz a kamarai hozzájárulás. A befolyt összeg 10 százaléka az országos, 90 százaléka a területi kamarai szervezetekhez kerül. Ennek, valamint a beérkező adatoknak a felhasználásával egy bárki számára elérhető, minden céget tartalmazó elektronikus adatbázis jön majd létre. Mivel a hozzájárulás köztartozásnak minősül, ha azt valaki nem fizeti meg, az adóhatóság hajtja be rajta.
„A regisztráció azért pozitív dolog, mert a segítségével 1-2 év alatt kiszűrhetőek a nem működő illetve a nem valós cégek, és a kamara képes lesz valós adatokon alapuló fővárosi gazdasági elemzéseket készíteni, ami különösen fontos a gazdaságfejlesztés, illetve például a jogszabálymódosítások, illetve az új törvények elfogadásához. Ezáltal könnyebben, hatékonyabban tudjuk majd segíteni a fővárosi cégek működését, fejlődését” – hívta fel a figyelmet Kiss Ervin, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) főtitkára.
A tervek szerint az adatbázisban a lekérdezhető adatok között szerepel majd a cég neve, székhelye, telephelyei, fióktelepei, fő- és a ténylegesen végzett tevékenységei, illetve a vállalkozás méret szerinti besorolása."