Munkanélküliséggel és forgalomcsökkenéssel fenyeget az úgynevezett dohánytörvény, halljuk már egy ideje a szakma képviselőitől. A félelmek alapját ezúttal a Századvég gazdaságkutató felmérésének eredményeivel és hús-vér külföldi példákkal igyekezett alátámasztani az MVI.
Kétséges a törvény sikere
A Századvég 208 vendéglátóipari vállalkozót kérdezett meg, az eredmények szerint 65,9% kételkedik a törvény sikerében, hogy az valóban eléri-e a célját. 63,5% úgy véli: a szabályozás sérti mind a vendéglátósok, mind pedig a vendégek érdekeit, önrendelkezésük jogait. 51% számít forgalomcsökkenésre, a kocsmák, szórakozóhelyek és lokálok tulajdonosainak azonban mindössze 41%-a tart drasztikus, 40%-ot meghaladó vendégszám-csökkenéstől. A többség szerint - 61,5% - a hatékonyabb beltéri elkülönítés lenne a legcélravezetőbb, ezért viszont a többség nem lenne hajlandó áldozni, mindössze 41,8% nyúlna a zsebébe emiatt - összhangban a törvénnyel, a jelenlegivel. Ez amúgy meg is állná a helyét, mint hatályos szabályozás Háber Tamás, az MVI tiszteletbeli elnöke szerint. Épp elég lenne a jelenlegi szabályozást megátmogatni a végrehjatási utasítással és meglenne mindenhol a megfelelő elkülönítés.
Kard ki kard!
Háber alaposan elverte a családok kormányán a port, amely szerinte ezzel a rendelkezésével pont a kisebb egységeket üzemeltető családi vállalkozások zsebéből húzza ki az amúgy is nehezen megkeresett bankókat. Ezeknek a vállakozásoknak nincs honnan pótolni az így kiesett bevételt egy olyan országban, ahol a népség 28%-a jár vendéglőkbe, ellentétben a nálunk fejlettebb országokkal, ahol ez az arány 70%.
Összeesküvés elméletek hívei szerint a dohánygyárak bújtogatják a vendéglátókat és lobbiznak rajtuk keresztül a törvény ellen, hogy ők mondják el, mekkora adókiesés, vendégforgalom-csökkenés, létszámleépítés lesz a vége a történetnek, de még a cigaretta csempészet is szerepel érvként. Mindezek miatt az egyébként a szigorítások hatályba léptetését 2012 áprilisáig kitoló szabályozás akár 260 milliárd forint kárt is okozhat a költségvetésnek pont ilyen válságos időkben, amikor minden forintra szüksége van az országnak - int Háber, aki szerint ezt nem érthetik meg a törvényjavaslatot minden következmény nélkül benyújtó, nem a versenyszférában dolgozó honatyák.
Ugyanez a veszteség az Országos Egészségfejlesztési Intézet (OEFI) külföldi példákat is figyelembe vevő kutatása szerint 7 milliárd lehet, mely a forgalom 2-4%-os visszaesésével járhat. Ezzel ellentétben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal egyébként úgy látja: a törvény miatti bevételkiesés 50 milliárd fölött lehet.
Másfelől a vendéglátók összeesküvés elméletei szerint a tiltás a gyógyszeripar malmára hajtja a vizet. Jól elkezdenek majd leszokni az emberek a füstölésről, de ez ehhez szükséges leszoktató orvosságok irgalmatlan pénzekbe, akár havi 30 pakett cigaretta árába is kerülhetnek, melyhez az állam az adófizetők pénzéből még 50% támogatást is ad - mesélte Háber Tamás, de leszögezte: utóbbi fejtegetéseiről ne kérdezzék, úgysem fog rá válaszolni.
Termékbemutató
Lehetséges megoldásként a keddi konferencia során bemutatták azt a dohányzókabint, amely teljes mértékben elszívja a füstöt, részben nyitott, olyan buszmegálló féle, amelyben nem állatkerti makimajomnak néznek ki a dohányzók, mint ahogy azt repülőtereken látni. A leszűrt dohányfüstből a rendszer által visszafújt levegő az ÁNTSZ vizsgálata szerint állítólag hegyi minőségű, tisztább, mint a dohányfüst által még nem szenyezett levegő. Nem mellesleg - véli az MVI - a készülékek gyártása, beszerelése és karbantartása akár több száz új munkahelyet teremthet. A nem kevésbe kerülő technikánál azonban fontosabb az ésszerű szabályozás, melynek az MVI meglátása szerint a szakmai szereplők hatáskörébe kéne utalnia dohányzás nem dohányzás kérdésének megoldását. Méghozzá olyan formában, hogy a dohányosok továbbra is hódolhassanak szenvedélyüknek, de mások egészségének veszélyeztetése nélkül.
Nemzetközi erőtér
Horvátország
Az MVI a szomszédba, de annál távolabb is ment, hogy bizonyítsa igazát. A keddi esemény során beszámolt a Horvát Kereskedelmi és Iparkamara képviseletében Kresimir Tomić az ottani tapasztalatokról, melyek a 2009-ben elfogadott szigorú törvény elfogadását követték. Ezek szerint a kisebb vendéglátó egységekben 30-50%-os bevételkiesés történt már négy héttel a törvény hatályba lépése után. Elbocsátottak több száz ágazati dolgozót. Na, eddig és ne tovább! - gondolta a szakma. 270 ezren aláírtak egy petíciót, melynek a hatására meginduló politikai és szakmai vita eredményeképp enyhítettek a szigorításon, hat hónapot adva, hogy megteremtsék a dohányosok és nem dohányosok egymás mellett élését. Így lett, hogy enegedve dohányzóhelyek működését az egységekben, azoknak a következőknek kell megfelelniük: legalább 10 négyzetméteresnek kell lenniük, de az összterület 20%-ánál többet nem foglalhatnak el, a levegő nem áramolhat át a nemdohányzóba, nem lehet átjáró két nemdohányzó között, nem szolgálhatnak ott fel sem ételt sem italt, de azokat a vendég átviheti. Jól jártak az 50 négyzetméternél kisebb helyiségek tulajai; náluk a felszolgáló terület egésze is lehet dohányzó. De nem ilyen egyszerű, mert azért elég komoly, a füst elvezetését biztosító technikai feltételeknek kell megfelelniük, illetve szórólapok és matricák formájában kell a vendégek tudtára hozni: a dohányzás egészségtelen!
Tomić elmondta: minden szabályozás ellenére sem csökkent Horvátországban a dohányzók aránya, minden harmadik ember szívja a cigijét, fújj a füstjét. És a füstmentes légkör sem ösztönzi gyakoribb étteremlátogatásra a nemdohányzókat.
Törökország
Ismail Hakki Kirdi a közel 3500 kávézót tömörítő Izmir Kávéházi Kamara elnöke illetve a Törökországi Kávéházak Szövetségének általános elnökhelyettese elmondta: a náluk szintén 2009-ben hatályba lépett szabályozás miatt, saját statisztikák szerint 452 kávézó zárt be csak Izmirben; nyitottak viszont 274 újat. Szintén beszámolt elbocsátásokról is - az üzletek 62% mondott fel összesen mintegy 150 ezer alkalmazottnak, 75% számolt be forgalomcsökkenésről.
Az Ipsos KMG felmérése szerint a törökök - vendégek és vendéglátók egyaránt elégedetlenek a törvénnyel; 69% szerint sérti az alapvető szabadságjogokat.
Itt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a hatályba lépést követően a vendéglátás bevételei 5,2, míg az egységek által befizetett Áfa több mint 20%-kal nőtt 2009-ben.