2009-ben az otthoni fogyasztásra vásárolt borok mennyisége 5%-kal nőtt, de az üveges borok inkább csak a hírekből értesültek a növekedésről, ugyanis belőlük kevesebbet adtak el. 9 százalékkal vásároltak kevesebbet a magyar háztartások az üvegesből, míg a kannásból 74 százalékkal több fogyott a GfK Hungária háztartások privát fogyasztását vizsgáló Háztartáspanel adatai szerint.
A jelentős növekedés nem egyebet jelent, mint hogy minden ötödik liter bort helyes kis műanyag kannában viszünk haza.
Otthoni fogyasztásra a bor mennyiségének háromnegyedét a modern kereskedelmi egységekben – hipermarketek, szupermarketek, diszkontok, Cash&Carry-k – vásárolták. Ezekben az egységekben összességében három százalékkal csökkentek a vásárlások. Az összes megvásárolt mennyiség tizenöt százalékát kitevő kisbolt csatornatípusban (láncba szerveződött, vagy független kisboltok) nyolc százalékkal vásároltunk több bort 2009-ben, mint az előző évben. Emellett viszont jelentősebb bővülés volt tapasztalható a közvetlenül a kistermelőktől megvásárolt borok mennyiségében, tőlük tizenhat százalékkal vásároltunk többet.
Legjobban a vörösbor megy. Sőt, népszerűsége még tovább nőtt; 15%-kal több vörös fogyott 2009-ben előző évhez képest, míg fehérből ugyanennyivel kevesebb. Figyelem! A hármas pályán erőteljesen úszik fel a rozé: 2009-ben ötven százalékkal több rozébor talált gazdára.
De, ha már sírva vigad a magyar, tegye azt édes borral a szájában! Az összes megvásárolt bor 58%-a volt édes vagy félédes 2009-ben. Ezen belül a félédes nagyobb szeletet hasít ki magának – a teljes háztartási vásárlások 42 százalékát tette ki tavaly.
Az édes borok teszik ki a maradék 16%-ot. Ez 17%-os növekedés 2008-hoz képest. A szárazok közül a félszáraz aránya nőtt jelentősebb mértékben – tizennégy százalékkal, és így már a teljes borpiacon tíz százalékot tesz ki.
A száraz borokból – melyek az összes megvásárolt bor harmadát adják – szintén négy százalékkal többet vásároltunk tavaly.