A minisztérium főtanácsosa emlékeztetett arra, hogy a turizmusról szóló törvény normaszövegének kidolgozása szakmai okok miatt az Új Széchenyi-terv megvalósításával párhuzamosan történik, és az tervek szerint összefoglalja a különböző turisztikai tevékenységi típusokra – idegenvezető, kongresszusszervező, lovasszolgáltató, tartós szálláshasználat, utazásszervező- és utazásközvetítő – vonatkozó előírásokat. Ilyenek például az engedélyeztetési eljárások, a hatósági jogkörök kérdésének rendezése, valamint az illegálisan végzett tevékenységek elleni szankciókkal kapcsolatos előírások. A jogszabály továbbá rendelkezni fog a különböző turisztikai tevékenységi típusokra vonatkozó előírásokról, a vagyoni kaució kérdéseiről is.
A törvény után jöhet az utazási rendelet
Nyitrai Mónika hangsúlyozta: két jogszabálykidolgozás is zajlik, egyik a törvény, amelynek társadalmi vitája során várják az érintett piaci ágazat, érdek-képviseleti, szakmai szervezetek javaslatait, illetve megszületőben van az új utazásszervezői és utazásközvetítői tevékenységről szóló kormányrendelet – utóbbi azonban jogtechnikai okokból érthetően csak a törvény elfogadását követően kaphatja meg végleges változatát. Nem mellékesen ezzel kapcsolatban is várják minden érintett javaslatát, és előremutató lépés, hogy az elmúlt bő fél évben a minisztérium turisztikai főosztálya és a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) szakértői között több egyeztetésre is sor került. Az elmúlt hónapok tapasztalatai szerint elsősorban a tervezett vagyoni kauciós rendszer részleteiről folynak ezek az egyeztetések.
Differenciáltabb vagyonibiztosíték-rendszer?
Az eddig elvégzett vizsgálatok alapján a Nemzetgazdasági Minisztérium szakértői úgy látják, hogy differenciáltabb, sávos vagyoni biztosítéki rendszer előírása indokolt annak érdekében, hogy az eltérő kockázatú, ám hasonló tevékenységet folytató vállalkozások között is lehessen megfelelő minimumösszeget alkalmazni. Ezzel párhuzamosan vizsgálják a jelenlegi vagyoni kauciók minimumösszegeit, valamint árbevétel-változás esetén a kaució kötelező megemelésének szabályait.
Az utazásközvetítőkre vonatkozó vagyoni biztosíték előírása további egyeztetéseket igényel, s mivel ezt az előírást a turizmusról szóló törvényben rögzíthetik, ennek végleges eldöntése a társadalmi vita részét fogja képezni.
Támadás a feketeszervezők ellen
Matolcsy György miniszter tavasszal soron kívül rendelt el vizsgálatot a jogosulatlan utazásszervezői és utazásközvetítői tevékenységre vonatkozóan. Ez a márciusi miniszteri döntés az ellenőrzésbe bevonta a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt, a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalt és a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságot. Nyitrai Mónika rámutatott: ezek a vizsgálatok április végéig tartottak, így azok eredményéről és konkrét intézkedésekről a tárca csak a későbbiekben tud felvilágosítást adni. Az illegálisan működő utazási irodák célellenőrzéseinek tapasztalatai alapján lehet majd megalapozottan és egzakt módon megítélni, hogy szükséges-e további jogszabály-szigorításokat bevezetni. A törvénynek és az új jogszabálynak ugyanis alapvetően nem lehet célja a legálisan működő, közterheket fizető vállalkozások adminisztratív terheinek indokolatlan növelése.