Az illetékesek arra kérik a magyar utazókat, hogy kenyai utazásuk során kerüljék el a Lamu szigetcsoportot és a szomáliai határ térségét.
Emlékezetes, hogy egy évvel ezelőtt a külügy Kenya szudáni, etiópiai és szomáliai határvidékét - Nairobi nyomornegyedeihez (Kibera, Mathare, Huruma, Kariobangi, Kawangware és Eastleigh) hasonlóan – már az „I. Nem javasolt utazási célországok és térségek” kategóriába sorolta.
A Külügyminisztérium honlapjára október 3-án az alábbi friss figyelmeztetés került fel:
„Tekintettel az elmúlt időszak eseményeire (2011. szeptember 11-én Észak-kelet-Kenya egyik legjobb szállodájában, a Kiwayu Safari Village-ben éjszaka szomáliai fegyveresek szállodai szobájában megtámadtak egy brit házaspárt, a férfit agyonlőtték, a nőt elhurcolták; néhány héttel később egy francia nőt raboltak el Manda szigetén lévő tengerparti házából), a Külügyminisztérium felhívja a magyar utazók figyelmét, hogy kenyai utazásuk során kerüljék el a Lamu-szigetcsoportot, és 150 kilométernél jobban ne közelítsék meg a kenyai-szomáliai határt. A Külügyminisztérium változatlanul érvényben tartja továbbá a kenyai nagyvárosok, különösen Nairobi nyomornegyedeinek elkerülésére vonatkozó korábbi felhívását. (2011. október 3.)”
A fenti figyelmeztetés mellett jelenleg az alábbi utazási figyelmeztetések is olvashatók a honlapon:
„Tekintettel arra, hogy elkezdődött az idei idegenforgalmi szezon Kelet-Afrikában, a Külügyminisztérium 2010. december 30-án alábbiak szerint aktualizálja a Kenyára vonatkozó utazási tanácsokat: A Külügyminisztérium Kenya szudáni, etiópiai és szomáliai határvidékét - Nairobi nyomornegyedeihez (Kibera, Mathare, Huruma, Kariobangi, Kawangware és Eastleigh) hasonlóan - az „I. Nem javasolt utazási célországok és térségek” kategóriába sorolta. A 2011. január 9-i dél-szudáni referendum miatt kérjük e tanács fokozott betartását! Kenya nyugati térségét (Western, Nyanza és Rift Valley tartományok) a Külügyminisztérium a „II. Fokozott biztonsági kockázatot jelentő célországok és térségek” kategóriába sorolja, amelybe az ország többi része tartozik.
Magyar állampolgár vízum, megfelelő anyagi fedezet, oda-vissza érvényes menetjegy felmutatásával utazhat be a Kenyai Köztársaságba. A vízum kiadásakor az útlevélnek legalább még hat hónapig érvényesnek kell lennie.
A három hónapig érvényes belépővízumot, valamint a tranzitvízumot az országba történő belépéskor is kiadják. 2011. január 1-től ismét 50 dollár lesz a kenyai vízum ára, ez a reptéren, érkezés után, azonnal felvehető. 2011. január 1-től a kiemelt nemzeti parkokban emelkedik a belépők ára: Nakuru, Amboseli 75 dollár, Tsavo és Meru 60 dollár. Ezek az árak a szezonális hónapokban, január, február, március, július, szeptember, október folyamán lesznek érvényesek. A többi hónapban az árak változatlanok: Amboseli, Nakuru esetében 60, Meru és Tsavo esetében 50 dollár.
Kenyában 2009 vége óta ugrásszerűen megnőtt a külföldiek sérelmére elkövetett bűncselekmények száma. Decemberben három kézigránátos támadást követtek el Nairobiban. A Kampalába induló buszt is megtámadták a kenyai főváros közepén, kioltva négy ember életét, és negyvenet megsebesítve. A hatóságok igyekeznek fenntartani a rend látszatát, azonban a gyakorlatban nem képesek garantálni a biztonságos, gondtalan nyaralás lehetőségét és a nyugodt életfeltételeket.
A Nairobiban bekövetkezett incidensek többsége értéktárgyak megszerzésére irányult, az elkövetők azonban az emberi életet sem tartják tiszteletben, nincsenek tekintettel sem nemre, sem korra, sem státuszra. Kiemelt veszélyzónát jelentenek a fő közlekedési útvonalak, ahol az autóval közlekedőket is megtámadhatják egy-egy megállásnál. A mellékutak és a belváros útjai sem tekinthetők biztonságosnak. Kenyában magas a terrorfenyegetettség szintje, amely összefüggésbe hozható szomáliai bázisú szélsőséges iszlamista csoportok regionális tevékenységével.
Egyetlen európai képviselet, így a magyar sem ajánlja, hogy 30 km-es körzeten belül valaki a szomáliai-kenyai határt megközelítse. A Kenya területén véletlenszerűen kiválasztott célpontok elleni terrorista merényletek bekövetkezését nem lehet kizárni. A terrortámadások kiemelt célpontjai lehetnek a jelképértékkel bíró helyek, épületek (vallási központok, kormányzati és igazgatási épületek, a légi-, vasúti és vízi közlekedési infrastruktúra, szállodák), a turisztikai központok, továbbá minden olyan hely, ahol emberek gyülekeznek. Szomália területeinek vizein, valamint a Szomáliával határos nemzetközi vizeken gyakoriak és folyamatosak a hajók elleni kalóztámadások és fegyveres rablások. A kalózok modern motorcsónakjaikkal akár a szárazföldtől 200 tengeri mérföldön túl is megtámadják a tengerjárókat. Erre tekintettel a Külügyminisztérium nem javasolja az utazást olyan útvonalon, amely Szomália tengerparti szakaszán (Ádeni-öböl, valamint Szomália keleti partszakasza) keresztül vezet.
Aki mégis itt hajózna, naprakész információhoz juthat a következő honlapon: http://www.icc-ccs.org.uk/images/stories/pdfs/bmp 21-8-2009.pdf
A Külügyminisztérium az alábbi elővigyázatossági intézkedésekre kéri a Kenyába látogató magyar turistákat: A járművek biztonsági zárja mindig legyen aktiválva. A járművek ablakait ne húzzák le. Az országutak és a városi utak mentén tilos megállni. Különösen a nyomornegyedek elkerülendőek. Sötétedés után közlekedés – akár gyalogosan, akár járművel – csak halaszthatatlan esetben történjen.
A sétálást a kenyai fővárosban, az elhagyatott tengerparti sávokon mellőzzék. Senkitől ne fogadjanak el ételt, italt, mert azokba gyakran kábítószert kevernek. Kérjük, hogy a fokozódó fenyegetettség tényét az egyes utazások tervezésénél szíveskedjenek figyelembe venni. Szervezett csoportok megtámadásáról eddig egyetlen Kenyában működő külképviselethez sem érkezett bejelentés.
Információk a Kelet-Afrikán belül utazók részére: Kelet-Afrika országaiban - Tanzániában, Kenyában, Ugandában és Etiópiában - a repülőtéren és a szárazföldi határon is meg lehet venni a vízumot, ami 50 dollárba kerül. Ruanda esetében online lehet igényelni a vízumot, majd azt a határon lehet felvenni. Két nap az átfutási idő. A vízum ára 60 dollár.
Tájékoztatjuk állampolgárainkat, hogy a korábbi tervekkel ellentétben nem lépett életbe a kelet-afrikai közösség közös vízuma 2010. július elsejével. Mindez azt jelenti, hogy az említett országok mindegyikébe külön vízumot kell beszerezni. Az adott országba visszautazáshoz viszont nincs szükség új vízumra. Az adatok tájékoztató jellegűek, a legfrissebb információkért kérjük, forduljanak az illetékes kenyai nagykövetségekhez. (2010. december 30.)
Korábbi figyelmeztetések
Tájékoztatjuk állampolgárainkat, hogy a referendum békésen lezajlott, egyetlen erőszakos cselekmény sem történt. A szomáliai szélsőségesek miatt azonban a terrorfenyegetettség szintje még mindig a legmagasabb szinten van Kenyában. (2010.08.12.)
A Nairobi magyar nagykövetség kéri, hogy Kenyába a következő két hétben csak azok utazzanak, akiknek halaszthatatlan dolguk van. 2010. augusztus 4-én népszavazás dönt az új alkotmányról. A kampány elkezdődött, az első tragédia meg is történt. Hatan meghaltak, száztizenöten kórházba kerültek, 2010. június 13.-án, vasárnap este a kenyai fővárosban elkövetett merénylet után. A vizsgálatokból kiderült kézigránátokat dobáltak a tömegbe, több ezer ember közé. Kenya nagy városaiban a kampány rendezvények 2010. augusztus 4-ig mindennaposak. Ezért kérjük, hogy kerüljék el a kampányrendezvényeket, tájékozódjanak azok időszerű helyszíneiről.
A legjelentősebb készültség az augusztus 4-i referendum előtt a Rift-völgyben van. Ez a leglátogatottabb turisztikai útszakasz: Nakurutól Masai Maráig. A következő hetekben még a szervezett utakat is halasszák el ezen a vidéken. Magas a terrorfenyegetettség szintje, főleg a külföldiek és a turisták által látogatott helyeken. Az al-Shabaab többször megfenyegette Kenyát, amiért támogatja a szomáliai átmeneti kormányt. Mindennapossá váltak a kenyai-szomáliai határ mentén az al-Shabaab által szervezett fegyveres támadások, emberrablások. A kenyai-szomáliai határt 30 km-es körzetben mindenki kerülje el. (2010.07.26.) Kenyában 2010. augusztus 4-én népszavazás dönt az új alkotmányról. A kampány elkezdődött, az első tragédia meg is történt. Hatan meghaltak, száztizenöten kórházba kerültek, 2010. június 13.-án, vasárnap este a kenyai fővárosban elkövetett merénylet után. A vizsgálatokból kiderült kézigránátokat dobáltak a tömegbe, több ezer ember közé. Kenya nagy városaiban a kampány rendezvények 2010. augusztus 4-ig mindennaposak. Ezért kérjük, hogy kerüljék el a kampányrendezvényeket, esetleg tájékozódjanak azok időszerű helyszíneiről. (2010.06.28.)”