Az „Őserdei ösvényeken - A bükkábrányi mocsárciprus-erdő és kora” című állandó földtörténeti és természetrajzi kiállítás a Pannon-medence 17 millió éves történetét öleli fel. A 7 millió éves bükkábrányi mocsárciprusok mellett akár 20 millió éves ősállatok és ősnövények maradványait, az emberi evolúció kezdetét képviselő 10 millió éves rudabányai ősmajom csontjait, a miocén korban keletkezett nyersanyagok csaknem teljes arzenálját is megismerhetik az ide látogatók. A pannon-medencei vulkánosság, a földmágnesesség és a leletkonzerválás interaktív bemutatói mellett egy teljesen önálló szárnyban tekinthetők meg a „Kárpátok ásványai”, melynek gyönyörű darabjait Magyarország második legnagyobb ásványgyűjteményéből válogatták össze a kiállítás rendezői.
A rendszeres és időszaki programok lebonyolítását 80 fős konferencia-, 40 fős vetítő és 15 fős szemináriumi terem, valamint külön múzeumpedagógiai foglalkoztató segíti.
A Mátra Erőmű Zrt. bükkábrányi külszíni fejtésű lignitbányájában 2007 júliusának elején egy 7 millió évvel ezelőtt elpusztult mocsárciprus-erdő 16 fából álló részletét tárta fel a bányaművelés. A leletegyüttes világviszonylatban is egyedülálló értéket képvisel, hiszen egyrészt a 4¬–6 méter magas fatörzscsonkok eredeti helyükön és álló helyzetben, mintegy háromdimenziós pillanatképet formázva maradtak ránk, másrészt a rendkívül hosszú idő ellenére a befoglaló üledék eredeti faanyagukat csaknem változatlan minőségben és sejtszerkezettel őrizte meg.
A 2,5–4 tonna súlyú fákból múzeumunk munkatársai Veres János kutatásvezető irányításával 4 példányt Miskolcra, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Múzeumi Igazgatóság központi épületébe (Herman Ottó Múzeum – 3529 Miskolc, Görgey Artúr u. 28.) szállítottak, ahol azonnal megkezdődött állagmegóvásuk és konzerválásuk.
2009-ben a múzeumnak lehetősége nyílt, a fenntartó Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat támogatásával, az Észak-Magyarországi Operatív Program keretén belül (ÉMOP-2.1.1/B-09-2009-0026) beadni egy pályázatot, melynek célja a központi épület új kiállítási térrel bővítése. A projekttel nettó 369 231 616 forintot nyert az intézmény. Ez az összeg a bekerülési költség 85%-át tette ki, a hiányzó, mintegy nettó 65 158 520 forintot önrészként kellett biztosítani. A támogatásnak köszönhetően „A Pannon-tenger kiállító-épület kialakítása, és a múzeumi rendszerben történő működtetése” című projekt 2010. május 28-án a Támogatási Szerződés ünnepélyes aláírásával vette kezdetét.
A létesítmény a Herman Ottó Múzeum épülete előtti területen épült fel. Az összesen 942 m2 alapterületű, kétszintes épület mintegy 568 m2-nyi kiállítótérrel, valamint egy 82 m2-es konferenciateremmel rendelkezik.
Forrás: Turizmus Online