Az első ilyen rendezvényre 1999-ben került sor a Budapesti Turisztikai Hivatal Kft. (BTH) szervezésében. Az európai városok karácsonyi vásárainak mintájára megálmodott rendezvénysorozat az eltelt tizenegy esztendő alatt a kontinens egyik legnépszerűbb karácsonyi vásárává nőtte ki magát. Tavaly már 600 ezer látogató kereste fel a vásárt, bár egyes vélekedések szerint ez a szám elérte az egymilliót.
Az esemény megszervezésével a BTH elsődleges célja volt már a kezdetektől, hogy a főváros egyik legszebb tere az ünnephez méltó rendezvény helyszínévé váljék, ahol tucatáruk helyett igényes népművészeti és egyedi iparművészeti alkotásokat vásárolhatnak a budapestiek, a vidékiek és az ide látogató külföldiek.
„A vásár mára mindenképpen Budapest egyik meghatározó arculatává nőtte ki magát. Nagyon fontos, hogy akik erre eljönnek, akár a határon innen vagy túlról, mindenképpen az esemény – ezzel együtt a főváros és Magyarország - jó hírét vigyék tovább. Lényeges továbbá, hogy itt magyar termékeket árulnak, s hazai ételeket, italokat szolgálnak fel” – vélekedett Csomós Miklós, oktatási és kulturális ügyekért felelős főpolgármester-helyettes.
Molnár József, a BTH ügyvezető igazgatója fontos eseménynek tartja a főváros életében a karácsonyi vásárt, amely kiváló alkalom arra, hogy a helybeliek és a turisták egymásra találjanak. Kiemelte, hogy a rendezvény sikeresen kerülte el az elüzletiesedés csapdáját. Molnár József bízik abban, hogy – bár az idén év végén lejár a vásár területhasználati engedélye – jövőre folytatódik a megszokott helyen a nagy sikerű rendezvény. Az igazgató a jövőben a vásár civil, non-profit jellegének erősítését tervezi.
A vásáron 143 egységes megjelenésű, ízlésesen díszített elárusító fapavilonban kizárólag népi- és iparművészek - a karácsonyi ajándékkörbe illeszkedő - természetes anyagokból, eredeti kézműves technikával készült portékáikat kínálják, amelyek minőségét a Népművészeti Egyesületek Szövetsége zsűrije garantálja. A több mint 200 színes színpadi programot bábszínházak, folk zenekarok, néptánc együttesek biztosítják a Vörösmarty téren felállított színpadon. A falatozókban kizárólag a magyar gasztronómiára jellemző, hagyományos ételek, italok várják a vendégeket. A pecsenyesütőkön és forralt bort árusító helyeken kívül a helyszínen többek közt vályogkemencében sült kenyérlángost, rétest, kürtőskalácsot, mézeskalácsot és igazi magyar pálinkát kóstolhatnak a látogatók.
2006-ban a nagyhírű Travel&Leisure magazin a tíz legjobb európai karácsonyi rendezvénysorozat közé sorolta a miénket, az Expedia nemzetközi turisztikai portál szerint pedig „nehéz lenne ennél autentikusabb karácsonyi vásárt találni”. A Sunday Times 2008-ban a kontinens legjobb adventi vásárának választotta a budapestit.
2010-ben a már hagyományosnak tekinthető programok – mint például a kézműves pályázat és kiállítás, a Mikulás-ház, a kézműves gyermekjátszó, a Gerbaud ház ablakaiban megjelenő Adventi Kalendárium – mellett olyan újdonságok is szerepelnek, mint a közös énektanulás, vagy az UNDERGUIDE elnevezésű városfelfedező séta, amely során a klasszikus nevezetességek mellett a fővárosi és hazai karácsonyi hagyományok legendákkal teli arcát mutatják be. Kárászy Szilvia zongoraművész ünnepi harangjáték hangversenyére (St. Martin közreműködésével) pedig ezúttal december 12-én a Belvárosi Színházban kerül sor.