A megmaradt épületekből mára jó néhány új funkciót kapott, kastélyszállodaként vagy múzeumként üzemel. Az országot járva ezek között a több száz éves falak között különleges szálláshelyek bújnak meg. A kastélyturizmus mint üdülési forma népszerűsítésére jött létre a Magyar Kastélyszállodák Egyesülete 2007 januárjában. A Magyar Szállodaszövetségen belül már korábban is létezett kastélyszekció, azonban mint szervezeti forma nem volt megfelelő az önálló tevékenység megkezdéséhez. Az egyesület hat területen dolgozott ki szoros együttműködést tagjai számára. Ezek a közös reklám és marketing, a közös minőségbiztosítási rendszer, közös pályázati program a kiírások figyelemmel kísérésétől az anyagok kidolgozásig, az általános beszerzések összehangolása, a közösen kialakított oktatási rendszer és az érdekek közös képviselete hazánkban és külföldön.
Hirholcz Ákos, az egyesület titkára szerint döntő fontosságú az értékesítési technikák javítása és fejlesztése is. „Az ismertséget és a bizalmat kell növelni ahhoz, hogy bármit el tudjunk adni, ha ez a két dolog adott, a vevő magától bekopog az ajtón” – nyilatkozta.
A Magyar Kastélyszállodák Egyesülete a Historic Hotels of Europe (HHE) szervezet tagja. A történelmi szállodákat összefogó szervezet így már 17 európai ország hasonló jellegű egyesületeit tömöríti magába. A tagság számos előnnyel jár, nemcsak a több évtizedes külföldi tapasztalatok átvétele előtt nyitja meg az utat, hanem lehetőséget biztosít a külföldi kiállításokon megjelenésre a HHE égisze alatt. A tagok szerepelnek az európai közös kiadványokban, amelyeket a tengerentúlon is terjesztenek.
A múlt kötelez
Az egyesületi tagság alapvető célja a történelmi szálakon nyugvó, felújított, magas igényszintet képviselő kastélyépületek, ebből kialakított szállodák, éttermek közös egységbe kovácsolása. A legidősebb tagszálloda, a Hédervár Kastélyhotel épülete mintegy négyszáz éves múltra tekint vissza. A Héderváry család reneszánsz stílusú kastélyát híres mesterek kezdték el építeni a 16. században. Az akkori építők még nem sejthették, hogy a 21. század is üdvözölni fogja munkájukat. Az exkluzív kastélyszálloda ma a nyugalom szigete. Kiváló konyha, korabeli boltíves pince, a modernkor minden igényét kielégítő konferenciaterem, barokk kápolna, gyönyörű szobák és lakosztályok, valamint a tekintélyes méretű angolpark méltó helyszíne társasági, családi és baráti összejöveteleknek.
2008 a „Reneszánsz éve” hazánkban, hol lehetne ezt méltóbban „átélni”, mint kastélyhoteljeinkben. A Hédervár Kastélyszálloda újra életre kelti a régmúlt kor pompás miliőjét, és kosztümös szilveszteri bálra invitálja vendégeit „Mátyás király udvarába”. A mesés szépségű, korhűen berendezett kastélyba látogatók néhány napra visszarepülhetnek a múltba, felölthetik elődeink díszes ruháit, reneszánsz táncokat tanulhatnak, malacsütésen, elegáns gálavacsorán és további színes programokon vehetnek részt. A „Reneszánsz éve” nemcsak azért fontos, mert Mátyás király 550 évvel ezelőtt került a magyar trónra, hanem azért is, mert a reneszánsz nem más, mint a megújulás, az újjászületés, az új felfedezése a régi tiszteletben tartásával.
120 éves az egykori bárói tulajdonban lévő Puchner Kastélyszálló épülete a Dél-Dunántúlon, Pécs közelében. A 13 éve megnyílt szállodát ősfás park övezi, ahol wellnessközpont, francia és marokkói fürdő csalogatja a vendégeket. Monarchia- korabeli szobákat a főépületben, mediterrán szobákat a fürdőházban és a vendégházban, francia nemesi szobákat az udvarházban alakítottak ki. Igényes konyha és bortrezor várja a különleges ízek és zamatok kedvelőit. Három magyar kastélyhotel, a hőgyészi Gróf Apponyi, a hédervári és a Romantik Hotel Szidónia Röjtökmuzsajról nemrégiben meghívást kapott a salzburgi székhelyű Schlosshotels & Herrenhäuser nemzetközi szervezetbe. A szövetség csaknem fél évszázada működik, és napjainkra már 57 történelmi szállodát és éttermet tömörít Ausztria, Olaszország, Csehország, Horvátország és Magyarország területéről.
Korhű berendezések varázslói
A történelmi hangulat, a korhű berendezés, a miliő, az apróságok megannyi varázsa csalogatja kastélyhoteljeinkbe a hazai és külföldi vendégeket. Mindez megannyi tervező, iparos mesterember szakszerű munkáját igényli. Az Aranyfotel Kft. tulajdonosai, Mihály Péter és felesége, valamint apósa, id. Víg József számos régi épület restaurálásában vettek már részt. Kínálatukban megtalálható minden, ami egy enteriőrt felöltöztethet és otthonossá tehet. A nagypapa, id. Víg József kárpitosműhelyében – ahol a kárpitozás már ötvenéves múltra tekint vissza – 1991-ben családi öszszefogással nyitották meg üzletüket. A kárpitoskellékek mellett rendkívül széles bútorszövet-választékkal és gyönyörű függönyökkel, valamint kárpitozással és lakberendezéssel foglalkoznak. Termékeikhez teljes körű szolgáltatást nyújtanak, hiszen a feleség, Víg Ildikó lakberendező. Segítenek kiválasztani a berendezéshez legmegfelelőbb bútorszöveteket, függönyöket, ágytakarókat vagy díszpárnákat. A cég szlogenje a „Kiváló minőség, megfizethető áron”. Termékeiket közvetlenül a gyártóktól szerzik be itthon és külföldön egyaránt. Saját kárpitosműhelyükben antik és modern bútorok restaurálását végzik – kizárólag hagyományos anyagokkal és hagyományos kárpitozási eljárással.
A jövő meséje Turán
Báró Schossberger Zsigmond építtette Turán a kastélyt 1883-ban, és a kor egyik legjelentősebb építészét, Ybl Miklóst kérte fel a tervezésre. Ybl a kastéllyal egy időben dolgozott a budapesti Operaházon is, így a színek és a díszítés hasonlósága azonnal felfedezhető. A háromemeletes, összetett alaprajzú épület mintájául a Loire menti kastélyok szolgáltak. Belső elrendezésében olasz reneszánsz vonások tükröződnek. Az épület folyosói donga- és keresztboltozatosak, az előcsarnokot, a lépcsőházat és a virágházat egykor díszítőfestés borította. A főbejáraton belépve néhány lépcsőfok visz fel a magasföldszinti előcsarnokba, amelyet négy dór oszlop tart. Ennek természetes megvilágítását fénycsapdákkal kiegészített üvegkupola biztosította. E köré szerveződtek a társasági élet helyiségei, a szalonok, ebédlők és a könyvtárszoba. Az első emeleten a család szobái, a második szinten vendégszobák helyezkedtek el. Az alagsorban voltak a kiszolgálóhelyiségek és a személyzet szobái. A Schossberger család tulajdonában volt a kastély egészen 1944-ig. A háború idején orosz katonák laktak benne, majd kórházként üzemelt. Évtizedeken át a turai iskolás gyerekektől volt hangos. A kastélyt körülölelő őspark és a fák lombjai közül kikukucskáló mesebeli tündérkastély még így, romos állapotban is lélegzetállító. Néhány éve egy magyar befektetőcsoport vásárolta meg az ingatlant, amely – történelmi múltját és formáját megőrizve – kastélyszállodát szeretne varázsolni belőle. A munkálatok várhatóan 2009 tavaszán kezdődnek, és a tervek szerint egy-két év múlva a kastélyban ötcsillagos, 120 szobás szállodakomplexum és konferencia- központ jöhet létre.