Az "országkép formáláshoz szükséges szakmai előkészítő, javaslattevő és véleményező fórumként" még az idén megtartja alakuló ülését az Országmárka Tanács - számol be a Népszava. A lap hozzáteszi: ez a testület annyira nem új, hogy már 2009 elején ugyanezzel a névvel Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök is életre hívott egy grémiumot a célra.
A különbség annyi, hogy az akkor tíztagú tanács maga választott egy szakmai elnököt tagjai közül, míg a társelnök az oktatási és kulturális miniszter lett. Az új, húszfős testület tagjait és elnökeit viszont Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter kérte fel - két évre, de bármikor visszahívhatja őket - írja a lap.
Ezúttal a két társelnök mindegyike politikus: Papp-Váry Borbála, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) kormányzati kommunikációért felelős helyettes államtitkára és Pröhle Gergely, a Külügyminisztérium kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkára. A tanácsba sokoldalú, különféle szakmai tapasztalattal rendelkező, de munkájukban mind kiemelkedő teljesítményt nyújtó szakemberek kaptak meghívást.
A Népszava érdeklődésére a KIM Kommunikációért Felelős Államtitkársága egyelőre neveket nem közölt. A tagi és az elnöki megbízatás ellátásáért díjazás egyébként nem jár. Ellentétben a tanács titkári feladatait ellátó személlyel, akit a társelnökök közösen jelölnek majd ki.
A titkárról egyelőre semmit nem tudni, de a Népszava információi szerint elképzelhető, hogy az országimázs-építés területén vállalt szereppel már májusban hírbe hozott Rákay Kálmánt ("Philip") kérik fel. Ezt erősítheti, hogy Rákay júniustól - éppen jövőbeni kormányzati szerepvállalására hivatkozva - megvált a Hír Tv-től, ahol az elmúlt években műsort vezetett.
Rákay a lap kérdésére nem kívánta kommentálni, hogy az országmárka-építésben lesz-e, s ha igen, milyen szerepe. Így nem tudni, hogy tanácstagként, titkárként számítanak-e rá. A lap fideszes forrásai szerint az a forgatókönyv is elképzelhető, hogy Rákay nem is a stratégiaalkotó tanácsban, hanem annak operatív szervénél kap munkát. Úgy tudják ugyanis, hogy a napi, végrehajtói feladatokat a kormányváltást követően a Magyar Fejlesztési Bank alá vont Magyar Turizmus Zrt.-n belül képzelik el. Itt novemberben létrejöhet az Országimázs Iroda, ám a cégnél azt mondták: még zajlik az átszervezés - írja a Népszava.