A projektindító sajtótájékoztatón Marosi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium turizmus főosztályának vezetője elmondta: a program célja, hogy felhívja a figyelmet az európai turisztikai desztinációk értékeire, sokszínűségére, és támogassa a fenntarthatósági szempontokat is figyelembe vevő fejlesztéseket.
A projektről
A program keretében az Unió tagállamainak mindegyikében évente egy kiváló desztinációt választanak ki. Nálunk az utóbbi négy év során az Őrség, a Hortobágy, az Írottkő Natúrpark, végül az idén a Tisza-tó részesült ebben az elismerésben. Minden évben más téma áll a pályázat középpontjában, a mostani kiírás a „Régi értékek – új funkciók” címet viseli. Az idei cél olyan térségi turisztikai desztinációk, együttműködések díjazása, amelyek ipari, mezőgazdasági, közlekedési vagy katonai örökséghez kapcsolódó turisztikai kínálatot mutatnak be magas színvonalon a turisták számára.
Mártonné Máthé Kinga, a Magyar Turizmus Zrt. belföldi irodavezetője elmondta, hogy legalább két éve turisztikai funkcióban hasznosuló egykori magtárak, laktanyák, kisvasutak, illetve hasonló jellegű létesítmények jelentkezését várják. A nyertes pályázó – a korábbi évek nyerteseihez hasonlóan – jogosult lesz használni a Kiváló Európai Desztináció (European Destination of Excellence – innen a projekt EDEN rövidítése) megnevezést.
Ami azonban a nyertes számára még ennél is fontosabb, a Magyar Turizmus Zrt. kétmillió forinttal támogatja a térség marketingmunkáját. A döntőbe bejutó pályázók egyenként 500 ezer forint támogatást kapnak. A jelentkezők számára ráadásul a pályázati költségek 75%-át európai uniós forrásokból biztosítják a szervezők.
Garantált válasz az érdeklődőknek
Az EDEN-projekt keretében kizárólag olyan térségi összefogások pályázhatnak, amelyeknek tagja legalább három települési önkormányzat, három turisztikai szolgáltató és egy turizmushoz kapcsolódó civil szervezet. A desztinációknak össze kell állítaniuk évszakonként egy-egy 3-4 napos turisztikai kínálati csomagot.
A pályázathoz kapcsolódó dokumentumok az eden.itthon.hu oldalról tölthetők le, de október 27. és jövő év január 31. között ingyenes tanácsadói szolgáltatást is nyújt a Magyar Turizmus Zrt. az [email protected] email címen. Az érdeklődők három napon belül garantáltan választ kapnak kérdéseikre a jelzett időszakban.
A kilenc turisztikai régióban november hónap folyamán információs napokat is rendeznek a potenciális pályázók részére. A pályázat benyújtásának határideje 2011. január 31., eredményhirdetés jövő áprilisban várható. Az idei nyertes Tisza-tavi Túraközpont Hálózat képviselője, Szabó Lajos elmondta, hogy ők korábban már kétszer pályáztak, mire harmadszorra sikerrel jártak. Reméli, hogy a díj révén növekedni fog a térség külföldi ismertsége. Tervezik a négy eddigi nyertes hazai desztináció szorosabb együttműködését.