Bedő Zoltán, az MTA Agrártudományi Kutatóközpontjának igazgatója elmondta, hogy a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) pályázatán nyerték el a forrást, amelynek segítségével két alprojektből álló fejlesztést hajtottak végre az évente 20 ezer látogatót fogadó angolparkban. Szerinte jelképes, hogy "európai uniós pénzből újult meg egy olyan hely, amely fennállása óta az európaiság szellemiségét képviselte".
A felújítás során a kastélypark tavának és mellékvizeinek medrét kitisztították, a műtárgyakat és zsilipeket helyreállították. Minderre azért volt szükség, mert az eliszaposodás miatt főként nyáron nem volt biztosított a tó vízpótlása, ezért vízminősége ilyenkor leromlott, és az alacsony oxigéntartalom következtében káros algásodás lépett fel.
Amint azt ifj. Lévai Ferenc, a tó rekonstrukcióját elvégző Aranyponty Zrt. műszaki vezetője kiemelte: 3500 köbméter iszapot távolítottak el a medrekből, továbbá megerősítették a partfalakat és szervizutat építettek a könnyebb karbantartásért.
A kastélypark felújítását, állagának javítását a Garden Kft. végezte. Lukács Zoltán ügyvezető igazgató közölte, hogy összesen 250 díszfát metszettek meg, gallyaztak le, illetve az idős fák között növekedett "gyomfákat" eltávolították.
A számos ritka fafaj mellett száz erdei növényfajnak és gazdag madárfaunának is otthont adó parkot az 1770-es években alakították ki, majd az 1880-as években a birtok gazdájának, a Brunszvik grófi családnak a megbízásából Christian Heinrich Nebbien (1778-1841) német kerttervező tervei alapján korszerűsítették.
Különlegessége a tó szigete, ahol nyaranta Beethoven-koncerteket tartanak annak emlékére, hogy a legenda szerint a grófi családnál vendégeskedő zeneóriás is szívesen időzött ott.
Forrás: MTI