RIB-ek: Futnak a pénzük után

Az Országgyűlés Idegenforgalmi Bizottsága (OGYIB) előtt nemrég beszámolót tartottak a regionális idegenforgalmi bizottságok (RIB) elnökei. Közülük sokan úgy vélik, nagy részben a RIB-ek érdeme, hogy az elmúlt években először valósult meg a regionalitás koncepciója. Ehhez képest a kormány ellehetetleníti a bizottságokat, megvonva tőlük a szükséges anyagi és tárgyi feltételeket. Az elnökök szerint a közigazgatási reform és a statisztikai régiók megszületéséig az eddig megszokott jogkör és pozíció illetné meg őket.

Szabó Gábor, a Közép-dunántúli RIB-elnök azt emelte ki, hogy hiába kínál jó lehetőséget a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia az uniós források megszerzésére, ha a RIB-eken keresztül nem érvényesül a szakmai ráhatás, csupán eseti lesz a támogatás lehívhatósága. Kollégáihoz hasonlóan fontosnak tartja, hogy a bizottságok minden területen működjenek együtt a „forráselosztóvá” előlépett regionális fejlesztési tanácsokkal. Az elnök kevesli, hogy a tanácsokban mindössze 1-1 fővel képviseltetik magukat a RIB-ek. Sok szakmabelihez hasonlóan ő is abban hisz, hogy a bizottságok jövőjét az jelentheti, ha a tanácsok szakmai szervezeteivé alakulnak át.

Dr. Tokaji Ferenc, a Dél-alföldi RIB feje elmondta, idén is javaslatot terjesztenek be több jogszabály módosítására. El szeretnék érni, hogy a kormány megszüntesse az iparűzési adót, és azt is, hogy 50 százalékkal emelkedjen az idegenforgalmi adó állami támogatása abban az esetben, ha azt az önkormányzatok ágazatfejlesztésre fordítják. Súlyos hátrányt jelent szerinte az is, hogy a területfejlesztési törvény tervezett módosítása szerint a RIBek elvesztik szavazati jogukat a területfejlesztési tanácsokban. Javaslattételi jogukkal ugyanis aligha tudják érvényesíteni a szakma érdekeit a decentralizált források felhasználását illetően. Rosta Sándor balatoni elnök ezt azzal egészítette ki, hogy tegyenek lépéseket annak érdekében, hogy a tanácsok kasszájában külön soron jelenjenek meg a szakmának szánt források. Az elnök ésszerűnek tartaná azt is, hogy a régiója turizmusára fordítható források a 3 területfejlesztési tanács helyett egy kézben, a Balatoni Fejlesztési Tanácsnál összpontosuljanak. Az elnök bemutatta azt a 15 tennivalót tartalmazó listát, amelynek megvalósításával garantálni tudják a tó turizmusának sikerét közép- és hosszú távon. Ilyen többek között a foglalkoztatásra vonatkozó jogszabály módosítása, és a szolgáltatók nyitva tartásának ösztönzése.

Kerekes László, a Tiszatavi régió irányítója arra hívta fel a figyelmet, hogy a turizmus az egyetlen olyan ágazat Magyarországon, amely a RIB-ektől eltekintve nem rendelkezik önálló regionális szervezetekkel. Így a bizottságok jog- és hatáskörének, illetve eszközrendszerének megnyirbálása különösen hátrányos az idegenforgalomra nézve.

Többen hangsúlyozták, hogy a tavaly 180 millió forintot kitevő RIB-es támogatások megvonása leginkább a régiós kisprojekteket sújtja. Gonda Tibor Dél-dunántúli RIB elnök szerint régiónként már évi 40 millió forint elég lenne ahhoz, hogy továbbra is megtarthassák a számos település idegenforgalmában egyedüli kitörési pontot jelentő éves rendezvényeket. Az észak-magyarországi szakemberek attól tartanak, hogy a termékfejlesztés sem éri el a célját, ha régiós szinten nem jut pénz marketingre.

Tompa Sándor, az Országgyűlés Idegenforgalmi Bizottság alelnöke úgy véli, a RIB-eket egyidejűleg sújtja forráshiány, illetve állnak rendelkezésükre olyan összegek, amelyekről egyelőre keveset tudnak. Szerinte a legokosabb, ha a bizottságok vezetői saját megyéik területfejlesztési tanácsainál tájékozódnak a pénzekről, és minél nagyobb érdekérvényesítő szerepet vívnak ki maguknak. Patyi Elemér, Nyugat-dunántúli RIB-elnök ezzel szemben úgy gondolja, lehetetlen egyenként kiharcolni a kívánt szerepet, csak összefogással szerezhet magának kellő tekintélyt a szakma. Az OGYIB megszavazta Patyi Elemér indítványát, hogy kezdeményezzék a miniszterelnöknél a turizmus helyzetének áttekintését. A szakember önálló Turisztikai Minisztérium, vagy legalábbis közvetlenül a Miniszterelnöki Hivatal alá tartozó Országos Idegenforgalmi Hivatal létrehozását szorgalmazza. Szerinte a Turisztikai Hivatal jelenlegi apparátusa el tudná látni feladatát egy esetleges autonóm tárcánál. Az ágazat sikere ugyanis nem a humán bázis szélesítésén, hanem a hatékonyabb érdekképviseleten múlik.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Klasszis TopDesign 2023 győztesünk: „Nem vagyunk azok a feladós típusok”

Klasszis TopDesign 2023 győztesünk: „Nem vagyunk azok a feladós típusok”  

Interjú a Klasszis TopDesign 2023 verseny egyik díjazottjával.
Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.