A 24 milliós kelet-kínai metropolisz harmadik éve áll a kedveltségi lista élén, amelyet a nemzetközi cserekapcsolatokkal foglalkozó kínai szövetség készít el évente a China Daily napilappal és a Nemzetközi Tehetség című hetilappal közösen.
A több mint 70 ezer Kínában élő külföldi véleményét tükröző felmérés szerint Sanghaj munkaerőpiaca, élhetősége, magas életszínvonala, nemzetközisége, a külföldiek számára biztosított kedvezményei miatt érdemelte ki az aranyérmet. A 2010-es népszámlálás adatai szerint mintegy 210 ezer külföldi lakhelyéül szolgáló Sanghajt a főváros, Peking, az észak-kínai Tiencsin, a dél-kínai Kuangcsou és Sencsen követik a sorban. Az első tíz közé emellett a keleti part nagyobb városai, Hsziamen, Nancsing, Szucsou, Hangcsou és az északkeleti Csingtao kerültek be. A Kínában élő külföldiek többsége jellemzően ezt a régiót választja új lakhelyéül, a keleti országrész ugyanis jóval fejlettebb az ország középső és nyugati felénél.
Panasz érte ugyanakkor a lista elejére került nagyvárosokat azok környezeti terheltsége, a levegő szennyezettsége miatt. Egy korábbi tanulmányból kiderült: egy nap a szmogos Pekingben 21, egy nap a szmogos Sanghajban 9 szál magas kátránytartalmú cigaretta elszívásával egyenlő. A külföldiek a nagyvárosok árai miatt is gyakran felemelik a hangjukat: Peking és Sanghaj nemzetközi összehasonlításban is drágának számít, amit a magas adók és az infláció mellett a kínai valuta erősödése is fokoz a külföldiek számára.
A válaszadók szerint - az elmúlt évekhez hasonlóan - a környezeti kérdések kezelése, a túlzsúfoltság feloldása és az élelmiszerbiztonság garantálása jelentik ma a legnagyobb kihívást a kínai nagyvárosok számára.
Forrás: MTI