A szakállamtitkár tájékoztatója szerint hazánk versenytársaihoz képest a vártnál kisebb, 8,4 százalékos visszaesését tekintve egész elfogadható helyen, a középmezőnyben végzi a 2009-es évet. A középmezőnnyel kapcsolatban Bánki Erik a bizottság Fidesz által delegált elnöke szkepticizmusának adott hangot, mondván, hogy a versenytársakat tekintve hazánk inkább a mezőny végén áll Romániával és Lettországgal összemérhető teljesítménnyel.
Közép- és Kelet-Európa összességében 10,6% visszaesést könyvelhet 2009. januárja és augusztusa között, alulmúlva az európai 8 százalékos átlagot. Európa, ezen belül Közép- és Kelet-Európa általában a világ átlag alatt vagy azzal megegyező havi visszaesést könyvelhetett el 2009 első nyolc hónapjában. A vizsgált időszakban a nemzetközi turistaérkezések számát tekintve Magyarország teljesítménye hullámzó volt: a júniust leszámítva a világ és Európa teljesítménye alatt teljesített, ugyanakkor januárban, júniusban és augusztusban fölülmúlta Közép- és Kelet-Európát.
Magyarországon a világ átlaghoz hasonlóan, ugyanakkor Európával, valamint Közép- és Kelet-Európával szemben folyamatos javulás figyelhető meg a külföldi turisták havi visszaesésének a számában. Magyarországon legrosszabbul a főváros járt a válság során; Budapesten a vendégéjszakák számának visszaesése 13,1 százalékot tett ki a vizsgált időszakban.
Az UNWTO óvatos elemzése szerint a világ nemzetközi turistaérkezéseinek a száma talán már elérte mélypontját. 2010-ben az UNWTO jelenleg a nemzetközi turistaérkezések 1−3%-os növekedésével számol.
Az Önkormányzati Minisztérium Turisztikai Szakállamtitkárságának a Sport- és Turisztikai Bizottsághoz benyújtott előterjesztését a linkre kattintva olvashatja.