Két évvel ezelőtt két ország, Szlovákia és Magyarország, szűkebben véve két tájegység, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, valamint Gömör és Szepesség összefogásával indult el útjára egy turisztikai projekt.
2008-ban, a Magyarország - Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program felhívására nyújtottak be közösen pályázatot, és nyertek 294 ezer eurós vissza nem térítendő támogatást a TOURS WITHOUT BORDERS elnevezésű projekttel.
Nagy Katalin, a B-A-Z megyei Tourinform iroda vezetője elmondása szerint ebből az összegből 135 ezer a Borsod megyei rész, a többivel az iglói önkormányzat gazdálkodhat. Az összeg 85 százaléka uniós forrásból származik, 10 százalék az állami társfinanszírozás, és 5 százalék a pályázó önereje. A Borsod-Abaúj-Zemplén megye (Magyarország),
Szepesség és Gömör (Szlovákia) térségekben kidolgozott közös idegenforgalmi szolgáltatás-csomagok bemutatóját, a Gótikus út mentén kialakított programcsomagok rövidített bejárását szakmai tanulmányút keretében tesztelték.
Az újságírók és az idegenforgalommal foglalkozó szakemberek ellátogattak Putnokra, megtekintették a Gömöri Múzeumot és a térség gótikus látnivalóit, majd Sajómercsén, Gál Benedek és családja portájára látogattak egy középkori lakomára, ők majd lovas-túrák formájában is szeretnék az érdeklődőknek bemutatni az útvonal értékeit, majd Gömörszőlősön É. Kovács Judit és családja vezette végig a résztvevőket, bemutatva e kicsiny falu páratlan értékeit, és a gazdag néprajzi gyűjteményeket.
A program Szlovákiában, Rozsnyón folytatódott, a városnézést követően Iglón megtekintették a Mária Mennybemenetele templomot, melynek tornya legmagasabb az országban, ezután a lőcsei Szent Jakab templom következett, mely páratlan fafaragásairól és Európa legmagasabb fa oltáráról híres. A szepeskáptalani gótikus templom után a csoport a Szepesi vár (mely a Világörökség része) megmászásával fejezte be a tanulmányutat.
A közös célok megvalósításáért közös termékcsomagok, tematikus útvonalak kerültek a középpontba, melyek mindkét térségen keresztül haladnak, egységet alkotnak, ilyenek a Vaskultúra Útja (ipari és bányászati emlékek), a Gótikus Út és a Várak és Kastélyok Útja. A közös útvonalak mindkét térség felkeresésére ösztönöznek, az előzetes foglalási lehetőség pedig egyfajta "garancia" beépítését is jelenti (ha már lefoglalta valaki, nagy valószínűséggel igénybe is veszi).
A fő tevékenységek: közös hálózatépítés az információs irodák és a vállalkozók között, közös programcsomagokat kidolgozása. Mindkét térségben új turisztikai honlap lesz, ahol online lehet foglalni, és csomagot választani.
Közös kiadványok, térképek készültek több nyelven, közel 200 ezer példányban, ezek 5 magyar és 5 szlovák Tourinform irodában ingyenesen érhetők el. A szeptember 1-től induló új honlapok elérhetősége: www.baztour.hu és www.spis-gemer.sk.