A tárlat anyaga döntően a Berekfürdőhöz közeli Kunmadarasról származik, ahonnan 1991 áprilisában utolsóként repültek el Magyarországról a szovjet hadsereg vadászgépei.
A gyógyfürdőhely hangárrá átalakított piaccsarnokában berendezett kiállításon egy szöveges általános történelmi bevezető várja a látogatót, majd a kunmadarasin túl a kalocsai, a kiskunlacházi, a sármelléki és a tököli repülőterekről származó tárgyak sokaságát tekinthetik meg. A falakon az objektumokról készült eredeti szovjet légi fotók, a repülősök mindennapjait megörökítő, titokban fotografált képek függnek, míg a tárlókban repüléshez használt speciális ruházatok, az alakulatok működéshez szükséges eszközök és repülőalkatrészek sorakoznak.
Külön érdekessége
a tárlatnak, hogy közszemlére tették azokat a hatástalanított repülőfegyverzeteket is, amelyeket talán a legnagyobb titok övezte, így például az agitációs célokra használt röplapbombát, vagy a világító bombát, közismert nevén a "Sztálin gyertyát". Megtekinthető az ennél sokkal veszélyesebbnek számító atombomba 1:1 méretarányú imitált másolata, amelyet gyakorlatozáskor "csak" kerozinnal töltöttek meg, és a felrobbantásakor kialakuló füstfelhő "csupán" képében hasonlított az atomfelhőre.
Az egyedülálló gyűjtemény tulajdonosa Vándor Károly repüléstörténész és családfa-kutató, aki személyes kapcsolatai révén 1989 és 1991 között többször bejutott a "Foxtrott" hívókódú kunmadarasi katonai légi bázisra. Ott szerezte be az első roncsdarabokat, míg mások segítségével további tárgyakhoz és dokumentumokhoz, így többek között 6500 fényképhez és 15 videofelvételhez jutott.
250-250
Hajdani parancsnokokkal, pilótákkal és
műszaki kiszolgálókkal kereken 2500 interjút készített az oroszul és
angolul folyékonyan beszélő fiatalember. Így tudta meg azokat a titkokat
is, hogy a szovjetek 1945 és 1991 között kereken 250 vadászgépet
vesztettek repülőbalesetek következtében Magyarországon vagy a
kunmadarasi repülők által használt Hortobágy-széli bombatéren a
gyakorlatozások alatt összesen 250 ezer tonna bombával szórták meg a
földet.
Forrás: MTI