Aháromnapos, családias hangulatban telt tanulmányút első állomása egy sajtótájékoztató volt a tatai Pikant étteremben, ahol Magyarics Gábor, a Duna– Gerecse Nonprofi t Kft. ügyvezető igazgatója részletesen bemutatta a cég működését és fejlesztési terveit. A Duna–Gerecse Kft. 2011- ben alakult pályázati források elérésének érdekében. A társaság tagjai a Tata és Környéke Turisztikai Egyesület, a Komáromi Turisztikai Egyesület és a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat. A tanulmányúton olyan szolgáltatókat mutattak be a szakmabelieknek, amelyek a térségben élen járnak a szakterületükön. Ezek a szolgáltatók tagjai a legújabb kezdeményezésnek, a Duna–Gerecse-kedvezménykártyának, amelynek köszönhetően számos program június elsejétől ingyenesen elérhető a látogatóknak. Így például aki a tatai Kiss Hotelben vagy a komáromi Hét Vezér Apartmanhotelben foglalja le a szállását, számos ingyenes és kedvezményes programon vehet részt.
Az említett Duna menti települések nagy problémája, hogy annak ellenére, hogy a környéken van minden – folyó, hegy, síkság, patak, történelmi nevezetesség –, gyakran mégsem tudják megállítani az embereket, a turisták elrohannak a két fő vonzerő, Budapest vagy éppen az ellenkező irányban Bécs felé. A Duna–Gerecse Nonprofi t Kft. megalakulásának egyik fő célja, hogy nemcsak a nagyvárosokat – Komárom, Tata –, hanem a környékbeli kistérségeket is látogassák a turisták. Magyarics Gábor elmondta, szeretnék, ha a Neszmélyi borvidék ismertebb lenne, ha többen felfedeznék ennek a környéknek a szépségét is.
NESZ A MÉLYBŐL
Neszmély és környéke már ősidők óta lakott helynek számít, rengeteg római kori leletet találtak ugyanis itt a régészeti feltárások során. A barátságos és sokoldalú falu két templommal is büszkélkedhet: itt található egy református templom, amelyet 1994-ben újítottak fel utoljára, illetve az 1991-ben felújított katolikus templom, ahol 1894-ben volt az első szentmise.
A települést az utóbbi időben háromszor fenyegette komolyan a dunai árvíz, ám az önkéntesek serege minden alkalommal megnyerte a csatát. Az idilli környék egyik kis szigetén forgatták a legendás Jókai-regény, az Aranyember egyik epizódját is. Itt található az Európában egyedülálló Hajóskanzen, ahol a látogatók megismerhetik a Duna és Tisza hajózásának történelmét, a gőzhajók történetét, illetve megtekinthetnek egy hatalmas csónakmotor-gyűjteményt.
Az 1200 fős faluban van egy borút is, amelyen Czakó Zsolt idegenvezető kíséretében bortúrán vehetnek részt a látogatók. Az összes nevezetesség megtekintése után a Sertés-völgy borospincéit látogathatják meg, ahol több díjnyertes bort is megkóstolhatnak. Itt november 15-én rendezik meg a Nyitott Pince Napokat, ahová sok szeretettel várják a látogatókat.
AZ ERŐDÖK VÁROSA
Komáromban a gyógyfürdő és a három erőd a fő idegenforgalmi vonzerő a látogatók számára. Számos turisztikai fejlesztés van tervben, amelyeket Pohlmüllner József TDMmenedzser mutatott be a szakmabelieknek. A komáromi gyógyfürdőben wellness – például teljesen új szaunapark – és gyógyászati újdonságok lesznek, és a fürdő weboldalát is fejlesztik. A Monostori Erődben nemrég adták át a fejlesztés első ütemét: megújultak a kazamaták, ám még az erődöknél is sok tennivaló van hátra. A vendégéjszakaszám növelésének érdekében a szállások hely kapacitásának és minőségének fejlesztését is tervezik. Az iránykomárom.hu weboldalukat a magyaron kívül további négy nyelvre – németre, angolra, szlovákra és lengyelre – szeretnék lefordíttatni.
Az idén szeptemberben adták át a Láthatatlan erőd című kiállítást a felújított kazamatákban. A hagyományos és interaktív elemekből összeállított tárlat első termeiben az erőd tüzérségi rendszeréről kap információt a látogató, a belső kazamatában egy Monarchia- korabeli katona hétköznapjaiba élheti bele magát egy kalandjáték keretén belül, a történelmi élmények után pedig izgalmas kincskeresős programban is kipróbálhatják magukat a turisták. Az erőd megismerésében ingyenes mobilalkalmazás segíti a látogatókat, amely az erőd látványosságain vezeti végig az érdeklődőket. A túrám.hu alkalmazással turistautak, városnéző séták, valamint várak, múzeumok, épületen belüli látványosságok útvonalai is letölthetők.
ARANYMOSÓPATAK ÉS FÜGGŐHÍD AZ ERDŐ MÉLYÉN
A tatai Fényes fürdő évek óta kicsik és nagyok kedvence a város legmélyebb pontján, ahol most egy óriási fejlesztés keretén belül harminc hektáron tanösvényt hoznak létre. A tanösvény sokszor az ivóvíz-minőségű forrásvíz felett halad majd át, így igazi izgalmas programnak ígérkezik. Az ösvény egyik része szabadon látogatható majd, a másik pedig vezető kíséretével. Az út során az érdeklődők találhatnak majd vizes játszóteret, aranymosópatakot, fogadó és látogatóközpontot, izgalmas függőhidat, és november közepétől még csónakázásra is lehetőség lesz az erdő mélyén.
Köszönjük a meghívást a Duna–Gerecse Nonprofi t Kft. tagjainak!