A TDM egyértelműen erősíti a térségben való gondolkodás elterjedését. Ez a területfejlesztés alapja is. Egy település- vagy területfejlesztési koncepciónak sokféle vonatkozása van, ezek közül az egyik a turizmus. Azokon a településeken, ahol a turizmus a fejlődés motorját jelenti, különösen fontos, hogy komplex fejlesztésben gondolkodjunk nem csak az adott településen belül, hanem térségi szinten is. Ez egyrészt azt jelenti, hogy a szomszédos településeknek ki kell használniuk egymás adottságait, együttesen ugyanis bővebb szolgáltatáscsomagot képviselnek, nagyobb vonzerőt jelentenek a turisták számára. A komplexitás arra is vonatkozik, hogy a településen belül ne csak egy adott létesítmény fejlesztésére fókuszáljunk, hanem összetett, minden igényt kielégítő szolgáltatáscsomagot hozzunk létre.
A nagyobb turistaforgalom természetesen visszahat a település egyéb ágazataira is, ezáltal fejlesztéseket generál a település egészére vonatkozóan. Új munkahelyek jöhetnek létre, infrastrukturális fejlesztések generálódnak, erősödik a térségre gyakorolt kohéziós hatás, és összességében megnő a település versenyképessége.
Milyen példát lehet említeni a fentiekre?A turisztikai célú településfejlesztés jó példái a nemzetközi jelentőségű gyógyhelyek. Ezek a települések felismerték a komplex szolgáltatáscsomagok létrehozásának fontosságát. Nem csak a fürdő és a kapcsolódó szálláshelyek fejlesztését tartják szükségesnek, hanem egyéb létesítményeket (például sportközpontot, kulturális intézményeket), köztereket, sétaútvonalakat, hogy az odalátogató turista a fő vonzerőn kívül kiegészítő programokat is találjon magának, amely megnöveli a tartózkodás idejét a desztinációban. Jó példa erre több olyan nemzetközi jelentősségel bíró fürdőhely is, ahol a turisztikai célú településfejlesztési koncepicó is eszerint fogja össze a lehetőségeket (pl. Bük, Hajdúszoboszló, Sárvár, Zalakaros).