Persányi Miklós, az állatkert főigazgatója elmondta, összesen kétezer folyóméternyi csővezetékről van szó, amely 17 hőközponton keresztül az intézmény hatvan háza közül negyven hőellátását biztosítja majd. A távvezetékek felett természetesen burkolatfelújításra is sor kerül.
Az "alapcső" a kiépítendő vezeték első, 12 méteres darabja, amelyet a Bivalyház mellett előre kiásott árokba fektettek. Mellé egy rozsdamentes acélhenger került, melyben - mintegy időkapszulaként - a beruházás rövid leírását, a tervdokumentációt, aktuális állatkerti és fővárosi kiadványokat és forgalomban lévő pénzérméket helyeztek.
A 395 millió forint összköltségű fejlesztés az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozása mellett valósul meg. A termálvíz hulladékhőjének hasznosításáról az állatkert megállapodást kötött a Budapest Gyógyfürdői Zrt-vel (BGY) illetve a Széchenyi Fürdővel. Ehhez a megállapodáshoz csatlakozott aztán a FŐTÁV Zrt.
Olajos Péter, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium zöldgazdaság-fejlesztésért és klímapolitikáért felelős helyettes államtitkára elmondta, példaértékű projekt indul most el, amelynek elsőnek számító lépése közel száz éve valósult meg: az állatkert vízilovai azóta lubickolhatnak a Széchenyi Fürdőből érkező termálvízben - természetesen lehűtve.
Az új projekt kivitelezése során a fürdő területére egy hőcserélő épül, innen indul a szigetelt távhővezeték, amely a hőcserélőt összekapcsolja az Elefántház alagsorában megépülő hőközponttal. A termálvíz hője az alapvető, folyamatos fűtést fogja biztosítani, a nagy hidegben pedig "rásegítenek" majd a tartalékként megmaradó gázüzemű kazánok.
Az állatkert így csökkentheti kiadásait, a földgázfelhasználás a jelenleginek akár a felére is csökkenhet. A BGY ugyanakkor megtakarítja a termálvíz kényszerhűtésére fordított víz és áram díjának nagy részét.
Forrás: MTI