Azok a területek jönnek számításba, ahol ezek alkalmazása nem okoz zavart a belső piac működésében. Ilyenek az intenzív munkaerő-ráfordítású és helyi jellegű szolgáltatások, beleértve az éttermeket is. Utóbbi nem állt vitán felül: jelenleg tizenegy tagállam - egy korábbi megállapodás értelmében - alacsonyabb áfát alkalmaz, míg a többi tizenhat tagország nem élhet vele. Párizs évek óta kéri, hogy szintén élhessen a kedvezménnyel, ezt azonban Berlin meghiúsította, mert félt saját vendéglősei hasonló követelésétől, ami jelentős hiányt okozna a költségvetésben. A mostani kezdeményezés nem vonatkozik a felszolgált szeszes italok körére, írja a Napi Gazdaság írására hivatkozva az Index.
A tagállamok kétféle kedvezményes áfakulcsot alkalmazhatnak, de csak a határozott feltételeket tartalmazó listán szereplő tételek esetében. Ez lehetővé teszi, hogy a különben legalább 15 százalékos kulcsot akár ötszázalékosra mérsékeljék.
A lakásokkal kapcsolatos szolgáltatások köre ezután már nem korlátozódik a szociálpolitikai célú ingatlanokra, hanem a lakóingatlan-építési szolgáltatások egyéb területeire is kiterjed, beleértve a felújítást, fenntartást, takarítást. A kisebb javítások is mérsékelt áfakulcsot kaphatnak - például a cipők, ruhák, számítógépek és órák javítása, továbbá a kerékpároké, de minden más járművet kizárnak.
A javaslat tágítja a gyógyászati termékek kategóriáját is, a jövőben a gyermekpelenkákra is vonatkozhat a csökkentett áfakulcs. A nyomtatott könyvek termékkört kibővítik a hangoskönyvekkel.
Egy sor fent említett áru, szolgáltatás esetében ma is lenne lehetőség kedvezményes áfakulcs alkalmazására. Hazánk azonban mind a mai napig nem élt például bizonyos munkaintenzív szolgáltatások esetén biztosított,néhány éve fennálló, eredetileg 2010-ig élőkönnyítéssel.
Ha a Bizottság most kifejtett javaslatát egyhangúlag elfogadnák a tagállamok, az azt jelentené, nem csak 2010-ig lehetne a normál kulcsnál kisebb adómértéket alkalmazni, másrészt pedig jóval szélesebb lenne az érintett termékek, szolgáltatások köre.