A külföldi látogatók 2008 első kilenc hónapjában összesen 815 milliárd forintot költöttek el hazánkban. A turisztikai motivációval utazók pénzköltése az utasforgalmi export 68%-a, 557 milliárd forint volt, 12%-kal több, mint az előző évben. Az egynapos látogatásokból származott a bevételek 29%-a (234 milliárd forint), ami az előző év azonos időszakához viszonyítva nagymértékű (28%) növekedést mutat.
A több napra hazánkba látogatók 581 milliárd forint értékben vették igénybe hazánk turisztikai szolgáltatásait. Kiadásaik nagy része, 70%-a a szabadidős utakhoz, 19%-a üzleti utakhoz kötődött.
2008 január-szeptemberében a tavalyi azonos időszakhoz képest sem az egy napra hazánkba látogatók, sem a többnapos utazók száma nem változott lényegesen. A külföldi látogatók által eltöltött összes idő 78 millió nap volt, ami szintén megegyezik a tavalyi év I–III. negyedévének adatával.
Az egy napra látogatók csaknem fele átutazó volt ezen időszak alatt. Turisztikai céllal érkezett az egy napra látogatók 17%-a, ami 0,6 százalékpontos növekedést mutat a tavalyi azonos időszakhoz viszonyítva. Az érkezések számát tekintve turisztikai céllal a legtöbben Ausztriából és Szlovákiából érkeztek hazánkba. A kirándulók aránya Ausztria esetében 35%, Horvátország és Szlovákia esetében 22–23% körüli volt.
A hosszabb ideig hazánkban tartózkodók 86%-a turisztikai céllal érkezett, 14% volt az üzleti utazók aránya. A több napra látogatók a legnagyobb számban Németországból és Ausztriából jöttek. A több napra érkező külföldiek által leglátogatottabb turisztikai régióink Budapest (40%) és Nyugat-Dunántúl (25%) voltak.
Az időszakban külföldre látogató honfitársaink 554 milliárd forintot költöttek el az országhatáron kívül. A kiadások 67%-a, 371 milliárd forint kötődött a turisztikai motivációval utazókhoz, ami – folyó áron – 19%-kal több, mint egy évvel ezelőtt, ám ez korántsem jelenti csupán a turisztikai szolgáltatások vásárlását. A magyar állampolgárok 13,5 millió alkalommal utaztak külföldre, 1%-kal több utazást tettek, mint a megelőző év ugyanezen időszakában. Ezen belül az egynapos utazások száma 2%-kal csökkent, a többnapos utazásoké 7%-kal nőtt. Turisztikai motivációjú utazások adták az egynapos utazások 31, illetve a többnapos utazások 85%-át.