A több éves munka helyi összefogás eredményeként valósult meg, a megvalósító konzorcium tagjai a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság, a 12 önkormányzatot magába foglaló Kapuvár-Beledi Kistérség Többcélú Társulás és Sarród Község Önkormányzata voltak. A Világörökség részét képező Fertő-Hanság Nemzeti Park, a Sopron – Fertődi, valamint a Kapuvár-Beledi Kistérség területén, természeti- és épített értékeken alapuló – komplex, aktív időtöltést biztosító tevékenységeket kínáló fejlesztéseket valósítottak meg, melyek a térségbe érkező turisták számára kínálnak vonzó attrakciókat, hasznos időtöltést és izgalmas élményeket. A projekt során 14 településen, 19 fejlesztési elem jött létre.
A Fertő-táj keleti részén, a Rábaközben és a Hanságban létrehozott attrakciók egyrészt a Nyugat Dunántúli Operatív Program támogatásával, másrészt a konzorciumi tagok saját erejéből valósultak meg. A pályázat keretében elnyert európai uniós támogatás összege 463 660 698 forint, melyhez a konzorcium tagjai 15% önrésszel járulnak hozzá. A projekt összköltsége 513 718 468 forint volt.
Új nemzeti parki látogatóközpont Lászlómajorban
A Nemzeti Park területén lévő Lászlómajorban, az Esterházyak egykori majorsági központjában egy régi magyar háziállat-bemutatóval, valamint kiállításokkal fűszerezett új, nemzeti parki látogatóközpontot alakítottak ki.
A Fertő-Hanság Nemzeti Park egyik legnagyobb ökoturisztikai attrakcióját a régi magyar háziállatok jelentik. A Fertő-tájon és a Hanságban összesen közel 1500 magyar szürke marha, mintegy 200 bivaly és 1500 rackajuh legel, télen-nyáron szabadtartásban. Mindez azonban azt is jelenti, hogy a látogatók nehezen szemlélhetik meg az állatokat. A most létrehozott régi magyar háziállatfajtákat bemutató majorságban az érdeklődők méltó és biztonságos körülmények között ismerkedhetnek meg az őshonos állatokkal.
Az Esterházy család egykori majorsági központjának patinás épületegyüttesének rekonstrukciója két szakaszban valósult meg. Az első szakaszban a majorsági főépület rekonstrukciója egy előző beruházás keretében, ugyancsak európai uniós források felhasználásával jött létre, a „Kerékpárral a Fertő / Neusiedler See Kultúrtájon” projekt részeként. Ekkor alakították ki a bemutató központ fogadóépületét és valósult meg a Fertő-táj és a Hanság gazdálkodástörténetét bemutató kiállítás.
Most, a második szakaszban megépült a régi magyar háziállatokat bemutató karámrendszer, és egy új kiállítás nyílt az állattartáshoz kötődő mesterségek emlékeiből. Felújították a nagy istálló épületet, és játszóteret hoztak létre. Ősszel kezdődik az objektum parkosítása, valamint egy régi magyar gyümölcs fajtákból álló kert telepítése.
Kerékpárút, csónakház és interaktív kiállítás
A projekt keretében kerékpárút építés-felújítás is történt, 11 rábaközi, illetve hansági településen kerékpáros pihenőhelyek létesültek, valamint GPS technológia alkalmazását segítő rendszer is működésbe állt. Megvalósult az öntésmajori „Hanság élővilága” kiállítás új, interaktív elemekkel történő teljes megújítása. Sor került a rábakecöli csónakház kialakítására a Rábán, a Váti-tó területrendezésére, valamint három, a kapuvári kistérség területén lévő, helyi jelentőségű egyházi létesítmény (Cirákon a Király-kápolna, Osli-Kálvária, Veszkényben pedig a Piéta) felújítására.
Új kerékpárút épült Fertőújlak és az országhatár között 3,7 km hosszan, Kapuváron a Kerékpáros centrumot a Hanság és Rábaköz felé irányuló kerékpáros útvonalakat pedig szintén a projekt eredményeként megvalósuló új bicikliút köti össze.
Forrás: Turizmus Online