A verseny névadója Schnitta Sámuel 1893. június 21-én született Budapesten, tanonc volt a Royal Nagyszállodában, majd a Hungária Nagyszállodában, ösztöndíj elnyerése után tanulmányait 1911-től Angliában folytatta. Haza térve Budapesten több helyen dolgozott vezető beosztásban, majd 1947-ben ő nyitotta meg a New York kávéházat, majd egy évvel később a Margitszigeti Nagyszálló éttermét. Tizenöt évig tanított szakiskolában, miközben harminc különféle szakmai brosúrát és néhány szakmai iskolai tankönyvet is írt. 1968. június 10-én hunyt el, sírhelye Budapesten van. Nagy múltú kollégánk emlékére a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség 1992-ben Schnitta Sámuel díjat alapított, melyet életműdíjként az éttermi munkát végzők kaphatnak. Emlékének tisztelegve, a nevét viselő bizottság tagjai, 2009 szeptemberében tartott ülésén határoztak arról, hogy a vendéglátó alapszakmákat tanulóknak a róla elnevezett versenyt indítanak, ezt 2010-ben szervezte és bonyolította első alkalommal a bizottság, melyet a veszprémi SÉF Vendéglátó Szakközép Iskola nyert.
Az elmúlt évben második alkalommal írta ki a gasztronómiai versenyt az egyesület, melynek selejtezőit ősztől, január végéig rendeztek az ország hét régiójában, ahonnan az első helyezett iskolák öt fős csapatai jutottak a verseny legjobbjai közé.
A régiónkénti megmérettetéseken közel harminc intézmény hallgatói versengtek. A II. Schnitta Sámuel Gasztronómiai Emlékverseny döntőjének helyszíne immár második alkalommal Miskolc városa, időpontja 2013. március 20-21. A verseny lebonyolításában a Schnitta egyesületnek a MNGSZ Miskolc környékének régiós szakemberei segítenek, az iparkamarákkal történő jó együttműködésnek köszönhetően – akik a régiós versenyeket is segítették – a döntő adminisztrációját a BOKIK munkatársai látják el.
A döntő résztvevői az első napon a Szentpáli István Kereskedelmi és Vendéglátó Szakközép-, és Szakiskola tanműhelyében versenyeznek, mely iskola oktatási étterme is második alkalommal ad helyet a döntő lebonyolításának. A szakmai feladatok többségét kell itt megoldaniuk a csapatoknak, míg a második napon az igényes vendéglátó szakmai rendezvények iránt érdeklődőknek mutatkoznak be az iskolák csapattagjai, a Miskolc belvárosában található ITC aulájában, konferenciatermében.
A csapatok a három vendéglátó alapszakma képviselőiből állnak, a szakácsoknak általuk előre ismert alapanyagokból kell, lefőzniük egy négyfogásos ételsort, – amik nyersanyagát, főtámogatóként ugyancsak második alkalommal biztosít a Baromfiudvar 2002 Kft. - aminek tányérdesszertjét a csapat cukrász tagja készíti el. A verseny része még az említett szakmák képviselői által elkészített, a nagyközönség és a zsűri részére is bemutatott hidegkonyhai termékekből összeállított, nyolc személyes díszmunka, valamint egy dísztorta elkészítése is.
A verseny névadójának szakmáját a pincér szakmát képviselő versenyzők feladatsora sokrétű és szerteágazó, a minden csapat számára azonos feladatok között szerepel: alkalmi ételsor terítése, amihez az alkalmat a helyszínen húzza ki a zsűri, eszközfelismerés, szakmai intelligenciakérdések, élőmunka, italkeverés, pezsgő bontás vendég előtt és a sornak itt még nincs vége…
A versenyt a MNGSZ zsűri plakettel rendelkező, a MNGSZ és a Schnitta Sámuel MÉK-Egyesület szakemberei zsűrizik, a Schnitta egyesület által kidolgozott és elfogadott szakács-, cukrász- és pincér szakmai versenyek pontozási szempontjait alkalmazva a versenyen.
A Schnitta Sámuel MÉK-Egyesület várja a versenyre az iskolák tanulóit, a gasztronómia iránt érdeklődő látogatókat akik a verseny második napján március 21-én belépődíj nélkül tekinthetik meg Miskolcon az ITC székházban a résztvevő csapatok munkáit.