A méltatás szerint Újszilvás a falufejlesztés legkiemelkedőbb minőségű megvalósításával győzte meg a bírálókat. A mintegy 2800 lakosú, főként az agráriumból és a feldolgozóiparból élő község az elmúlt tíz évben jelentős műszaki, infrastrukturális fejlődésen ment keresztül: piacteret építtetett, modernizálta középületeit. Újszilváson a közintézményeket geotermikus energiával fűtik, s az ország legnagyobb napkövető rendszerű naperőművét üzemeltetik.
Különböző kategóriákban a Győr megyei Rábapatona, Kunsziget, a Bács megyei Petőfiszállás, Kunszállás, a Veszprém megyei Megyer, Palóznak, a Heves megyei Gyöngyössolymos, a Tolna megyei Csikóstöttös, a Pest megyei Budajenő, a Borsod megyei Komlóska, a Baranya megyei Bicsérd, valamint a Komárom megyei Bakonyszombathely részesült még elismerésben.
A pályázatot értékelő szakemberek javaslata alapján Magyarországot Újszilvás és Kunsziget képviselheti az Európai Falumegújítási Díj pályázatán.
Az alsómocsoládi díjátadón Kovács Péter, a Vidékfejlesztési Minisztérium vízügyért felelős helyettes államtitkára elmondta: a hazai falumegújítási díj pályázatát kétévente hirdetik meg, hogy értékeljék és népszerűsítsék a példamutató falumegújítási
kezdeményezéseket, gyakorlatokat. Az idén negyedik alkalommal odaítélt díjra huszonkét település pályázott.
Szaló Péter, a Belügyminisztérium területrendezési és építésügyi helyettes államtitkára arról szólt, hogy Magyarországon és az Európai Unióban is egyre fontosabbá válnak a helyi fejlesztések, mert Európa csak akkor lehet sikeres, ha minden erőforrását kihasználja. Úgy vélte: a városok továbbra is kiemelkedő szereplői lesznek a világméretű gazdasági versenynek, de az egyik legnagyobb erőforrás a vidékben, a vidéki emberekben, az ő tudásukban rejlik.
Forrás: MTI