Vajon hol terem vadon a levendula?

A Káli-medence kapujában, Zánkán egy érdekes kezdeményezés várja tavasztól a látogatókat: a Gyógynövény-völgy Ökoturisztikai Látogató- és Oktatóközpont. A hely létjogosultságáról kérdezzük Takács Tamást, a völgy projektvezetőjét.

Kik a völgy vendégei elsősorban, és hogy néz ki egy látogatás?

Érkeznek hozzánk fiatalok, akik kertészetet vagy biológiát tanulnak, gyermekes családok, akiknek fontos az egészségtudatos életmód, de népszerű a központ a természetgyógyászok és gyakorló szakemberek, például balneo-, masszázs- vagy fitoterapeuták körében is. Nyugdíjas vendégeket is fogadunk, akik kirándulási vagy szakmai céllal is érkeznek.

A legkülönfélébb fűszernövények, szőlőlugas, kis kerti út, törpeház, kilátó és megannyi titok tárul elénk…

A kertben több száz növény látható, van köztük egynyári, kétnyári és évelő, különböző fák, bokrok, cserjék, fűszerek, ehető gyógynövények, mocsári növények és különlegességek tucatjai. Külön érdekesség a vakok kertje, amelyet érdemes mindenkinek csukott szemmel végigpróbálnia, így rácsodálkozhatunk arra, hogy mennyire intenzívvé válik a többi érzékszervünk, elsősorban a szaglásunk és tapintásunk a látás kikapcsolásával.

Oktatási központként is működnek. Mi mindent lehet itt megtanulni, és mire van a legnagyobb igény az eddigi tapasztalatok alapján?

Jelenleg külső területen csak meghívásos alapon tartunk gyógynövénytúrákat, mert a központ működtetése eléggé lekötötte az időnket. Azonban azt már most látjuk, hogy van igény tematikus túrákra, ezért a jövőben mindenképpen tervezzük ezek elindítását. A gyógynövények gyűjtésével kapcsolatban is általános ismerethiány tapasztalható a lakosság körében. Sok érdeklődő szeretett volna vadon termő levendulát szedni, de olyan is akadt, aki egy alkalommal szeretett volna begyűjteni hatvan-hetven féle, három-négy hónapos időkülönbséggel termő gyógynövényt. Gombásztanfolyamokat is szervezünk, de ezek erősen szezonfüggőek, elsősorban tavasszal és ősszel tudjuk megvalósítani, amikor esik.

A Gyógynövénycentrum valóságos gyógyászati központ is.

A helyben gyűjtött gyógynövényeket szárítjuk, csomagoljuk, és a különféle egészségügyi problémák és panaszok alapján személyre szabott gyógynövényteákat vagy krémeket is összeállítunk. Nemcsak gyógyteát, hanem gyógybort is készítünk helyi partnerekkel. Eddig mintegy négyezren keresték fel a völgyet, az év végére a 12 ezres látogatószám elérése a célunk.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.