Az egyelőre ismeretlen elkövetők valótlan tartalmú támogatói döntéseket és támogatási szerződéseket hamisítottak, amelyekkel a pályázókat megtévesztve valószínűleg jelentős anyagi károkat okoztak.
Az NFÜ felhívja a pályázók figyelmét, hogy a pályázatuk benyújtása során, valamint közreműködő személy vagy tanácsadó esetleges igénybevétele esetén kellő körültekintéssel járjanak el.
Fontos, hogy a pályázati eljárásban alkalmazott kapcsolattartás és írásbeli kommunikáció során a közreműködő szervezetektől, vagy az ügynökségtől postai kézbesítés útján érkezett dokumentumokon a pályázók minden esetben ellenőrizzék a pályázat azonosító számát, és minden egyéb adatát, mert a jelenlegi visszaéléseknél ezek hiányára, vagy meghamisítására derült fény. Ezt a pályázatot benyújtók a www.nfu.hu honlapon, a pályázó tájékoztató felületen megtehetik.
Az "ál" azonosítóval megjelölt, megtévesztő pályázati lehetőség felkínálása sok esetben nem létező projektet takar, vagy az adott régióban igénybe nem vehető pályázatot - hívja fel a figyelmet az NFÜ közleménye.
A pályázati tanácsadót vagy közreműködő személyt igénybe vevő pályázóknak azt tanácsolja az ügynökség, hogy keressék fel az ajánlkozó cég honlapját és ellenőrizzék az ott található információkat. Ezen felül érdemes felkeresni a társaság irodáját is vagy ellenőrizni, hogy a cég szerepel-e a cégnyilvántartásban. Utóbbi ingyenesen elérhető a www.e-cegjegyzek.hu honlapon.
A közlemény szerint az utóbbi időben fiktív vállalkozások vagy már felszámolási eljárás alatt álló cégek jelentek meg tanácsadóként a pályázni szándékozó társaságok környezetében.
Az NFÜ arra is felkéri a pályázókat, hogy amennyiben információjuk van ilyen vagy hasonló megtévesztő és csalárd magatartásról, forduljanak a területileg illetékes rendőrséghez.
Emellett a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség továbbra is várja az általa működtetett www.anti-lop.hu közérdekű bejelentő oldalra az európai uniós támogatásokhoz köthető visszaélésekkel és szabálytalanságokkal kapcsolatos információkat.
Forrás: MTI