A felújítási munkálatok áprilisban kezdődtek 900 millió forintos Európai Uniós támogatással. Az azóta eltelt időben felszedték a kockaköveket, helyettük újakat, tartósakat raktak le. Összesen 6000 négyzetméternyi közterületen cserélik ki a burkolatot, miközben számos jelentős városi intézménynek otthont adó épület is megújul. Július utolsó hetére eltűnnek a szentendrei Fő teret ma még körülvevő paravánok, így a Duna-parti barokk belváros egy lépéssel közelebb kerül a teljes megújuláshoz - tájékoztatott az önkormányzat.
A rehabilitációra összesen több mint egy milliárd forintot fordíthat Szentendre, amelynek jelentős részét az Új Széchenyi Terv pályázata biztosítja. A területet hivatalosan augusztusban adják majd át egy nagyszabású ünnepségen, a Szentendre Éjjel-Nappal Nyitva Fesztivál keretében. A látogatók és a helybeliek az ezt követő hetekben ismerkedhetnek a Fő tér új kövezetével, és kipróbálhatják annak tartósságát, járhatóságát.
Az „üzempróba” után
aztán elkészülhet a végső, színezett fedőréteg is. Amíg a Fő tér ismét élettel telik meg, a munkálatok folytatódnak a belváros többi pontján. A térre vezető, kereskedőiről, éttermeiről, cukrászdáiról és kávézóiról híres Dumtsa Jenő utcában például elbontják a járdákat, és az utca közepére kerülnek a vendéglátóipari egységek teraszai. Ilyen megoldással egyébként főként nyugat-európai nagyvárosokban találkozni. A Jókai utca torkolatánál a ligetes rész is megújul; a meglévő és új fákat felhasználva kisebb liget, árnyas pihenőhely születik a város közepén. Ugyancsak felújítják a Művészet Malomként ismert, egyedileg jegyzett műemlék épületet. Ennek belső kertjét is rendbe hozzák, sőt egy kisebb fákkal is beültethető tetőteraszt alakítanak ki, miközben a jelenleg is felújítás alatt álló Turisztikai Információs Központ épületében egy modern információs és technikai eszközökkel felszerelt turisztikai centrum talál majd otthonra.