A Keszthelyen tartott első találkozó után most Balatonfüreden gyűltek össze a kutatók, művészek, gazdasági társaságok, önkormányzatok és állami intézmények képviselői, hogy a tó és a régió helyzetéről kicseréljék információikat, véleményüket. A közel száz főnyi érdeklődőt köszöntő Suchman Tamás szerint továbbra is igaz, hogy a térségben befektetett pénz sokkal gyorsabban és jobban hasznosul, mint az ország más részein. A tavalyi forgalomnövekedés a fejlesztések, az időjárás és a horvát tengerparttal való sikeres árverseny mellett nagyban köszönhető a sajtó pozitív hozzáállásának.
Utalt arra, hogy rövidesen a Parlament elé kerül a régió hosszú távú fejlődését jelentősen meghatározó szabályozási terv, a Balaton-törvény, hogy az aktuális módosításokat elvégezzék rajta. A fejlesztéseknek sajátos 22-es csapdát állít a szociológiai, ökológia terhelhetőség és velük szemben a fejlesztési igény, az európai üdülőcentrumoknak való megfelelés kényszere. Mint elmondta, a törvénymódosítás előkészítése során derült ki, hogy rengeteg olyan jelentős fejlesztési elképzelés van, amit az érintettek mindeddig nem tettek nyilvánossá, mert a beruházáshoz nem igényelnek támogatást. Szerinte ezeket is még a módosítás előtt fel kell térképezni, hogy már most tisztázzák, milyen további módosításokra van szükség, illetve mi az, ami várhatóan a jövőben sem kap zöld utat a törvényi korlátok miatt. Bejelentette, hogy ezért kezdeményezni fogja a törvénymódosítás néhány hónapos elhalasztását.
Villányi István, a régió főépítésze a fórumon több olyan jelentős logisztikai és turisztikai fejlesztési tervet sorolt fel, amelyek erősen feszegetnék az eddig elfogadott ökológiai kereteket. Arra kérte a jelenlévőket, hogy mondják el véleményüket arról, hol húzzák meg a határokat. Ágazati politikai főnöke, dr. Újhelyi István, az önkormányzati és területfejlesztési tárca államtitkára gyakorlatilag nyilvánosan rendreutasította a főépítészt, mondván, hogy a most zajló hatósági eljárásokról ne egy konferencián halljon tőle. Szerinte a fejlesztések akadályozása együtt jár azzal, hogy nem lesznek munkahelyek, nem lesz pénz környezetre, kultúrára.
Azzal nem segítünk megoldani a helyzetet, hogy nemet mondunk mindenre. Meg kell mondani a befektetőknek, hogy nem így, hanem úgy, nem ilyent, hanem olyant. Most sok az érdeklődő a befektetésekre. Ha elrontjuk ezt a folyamatot, ha azt látják rajtunk, hogy mi csúnyán nézünk rájuk, mert zavarják a mi kis belső világunkat, még egyszer nem jönnek vissza, majd csak 15 év múlva az utódaik - figyelmeztetett az államtitkár, aki egyetértett azzal, hogy a Balaton-törvény módosítása előtt valóban végig kell nézni az összes tervet. (BTSZ)