A tájbejárás során 40 általános iskolai osztályt látnak vendégül az Ócsai Tájházban, a Sas-hegyi Látogatóközpontban, a Szemlő-hegyi-barlangban, a farmosi Kék-begy tanösvényen és a Pilisi len Látogatóközpontban. Így összesen 1000 diák ismerkedhet meg díjmentesen a látogató-, és bemutatóhelyek természeti értékeivel, valamint a vidéki hagyományos életmóddal.
A tájbejárás sorozat programjai:
1. Sas-hegy: Menedék a betontengerben
A Budai Sas-hegy Természetvédelmi Területen található megújult Látogatóközpontban a Menedék a betontengerben című interaktív kiállítást tekintik meg az iskolások, majd szakember kalauzolásával járják végig a védett természeti értékekben bővelkedő területet, egy webkamera segítségével pedig a környék ragadozó madarait figyelik meg. A szabadtéri terráriumban természetes élőhelyükön látják a pannon gyíkokat és zöld gyíkokat.
2. Ócsa: harmóniában a természettel
Az öregfalu központjában, a román stílusú Árpád-kori templom közvetlen szomszédságában található Ócsai Tájház nádfedeles épületeiben a hagyományos paraszti gazdálkodás eszközeivel, alapanyagaival, kézműves technikáival, valamint hazai festő növényekkel ismerkednek meg a gyerekek. Kézműves foglalkozásokon vesznek részt és megtanulják azt is, hogy egykor a parasztgazdaságokban nem keletkezett hulladék.
3. Szemlő-hegyi-barlang: föld alatti világ a város alatt
A Budapest föld alatti virágoskertjének is nevezett Szemlő-hegyi-barlangban a természet különleges képződményeivel, a barlangok kialakulásával, formakincsével és ásványaival ismerkednek meg az iskolások. A barlangtúra után megtekintik a látogatóközpont interaktív kiállítását, valamint a fölötte kialakított öko játszóteret és tanösvényt.
4. Pilisszentiván: természetvizsgáló hátizsákkal a Jági tanösvényen
A Pilisszentivánon található látogatóközpontban a diákok megtekintik a természetvédelmi oltalom alatt álló, növényritkaságokban bővelkedő Szénás hegycsoport jellemző élőhelyeit, nagyvadfajait, lepkéit és tájtörténetét bemutató kiállítást. Természetvizsgáló hátizsákkal a közeli Jági-tóhoz kirándulnak, ahol vízminőség meghatározást végeznek és ismerkednek a vízben élő apró gerincesekkel és rovarokkal.
5. Farmos: madarak és vizek védelme
A Tápió vidékén, Farmoson a diákok a vizes élőhelyekkel ismerkednek, madárgyűrűzési bemutatón vesznek részt és a vidék növény és állatvilágát (védett növények, ragadozó madarak, bagolyköpetet) tanulmányozzák.
Az egyéni és családos látogatóknak szervezett díjmentes „Zöld jeles napok” következő állomásai:
- Tavaszi nagytakarítás az Ócsai Tájházban 2012. március 10.
- Víz Világnapja Pilisszentivánon 2012. március 24.
- Húsvéti készülődés és kiállítás az Ócsai Tájházban 2012. április 7.
- Föld Napja Budapesten a Pál-völgyi kőfejtőben 2012. április 22.
- Lakodalmas az Ócsai Tájházban 2012. április 28.
A rendezvényeken kisállat-bemutatóra, környezettudatossági, komposztálási bemutatókra és játékokra került sor a fair trade, „zöld” bevásárlás, energiatakarékosság, környezetbarát termékek témakörben.
A látogatók megismerkedhetnek a hagyományos paraszti élet hétköznapjaival és ünnepnapjaival, az egykori falusi élet kézműves hagyományaival. A pályázati támogatásnak köszönhetően az érdeklődők díjmentesen vehetnek részt a rendezvényeken, valamint a készműves foglalkozásokon.