Nem csak Magyarország, de a világ egyik legjelentősebb kulturális öröksége a Tokaj-hegyaljai történelmi borvidék – ezt elismerendő, az UNESCO Világörökségi Bizottsága 2002-ben világörökséggé nyilvánította. A héten hivatalosan is megnyíló Basilicus Borkultúra Központ legfőbb missziója, hogy a kultúrtáj értékeit megőrizve, a helyi TDM-szervezetekkel és turisztikai szolgáltatókkal együttműködve új lendületet adjon a térségnek. A központ a helyi turizmus és vendéglátás kiemelt támogatásával, a bortematikus programkínálat bővítésével kívánja a helyi borok és természeti értékek ismertségét, népszerűségét növelni.
„A borkedvelőknek és szakértőknek, kikapcsolódást keresőknek, illetve családdal vagy vállalati rendezvénnyel érkezőknek egyaránt kínálunk komplett élményt nyújtó programokat. Azt reméljük, hogy látogatóink a nálunk eltöltött idejükben az aktív pihenésen túl hasznos ismeretekkel és maradandó élményekkel is gazdagodnak! Bízunk benne, hogy a későbbiekben is visszalátogatnak és évről – évre figyelemmel kísérik Tokaj-hegyalja újra felemelkedését!” – mondta Basa, a komplexum megnyitója alkalmából tartott sajtótájékoztatón.
Hozzátette: a Basilicus vendégei a borkóstolás mellett megismerkedhetnek Tokaj-Hegyalja hagyományaival és a tradicionális kézműves borkészítés kultúrájával. A Központban elérhető a minőségi tokaji borok széles választéka, mely a régió legkiválóbb pincészeteivel együttműködve mutatja be a tájegység borászati értékeit, hűen Tokaj-Hegyalja és a tokaji bor évszázados hírnevéhez.
A fentieken túl a Basilicus koncepciójában a saját szervezésű fesztiváloknak is fontos szerep jut, melynek folyamatos marketingje által a kézműves borászatok mellett a helyi mikrovállalkozásokat, sajt-, hús-, lekvár- és egyéb manufaktúrákat, hagyományosan kiváló minőségű árukat kínáló kistermelőket is közönséghez kívánják juttatni, akik egyébként önerőből nehezen tudják láthatóvá tenni magukat. Partnereiktől, akik a borászatokat és kistermelőket együttvéve jelenleg tizenöten vannak, ugyanakkor nem kérnek semmiféle tagdíjat vagy marketing-hozzájárulást. A vezérelv – mint a tulajdonos nyomatékosította – nem a gyors megtérülés, „hanem a lokális értékek megőrzése. Ha úgy tetszik, a Basilicus a bor- és helyi a gasztronómiai kultúra fundamentuma kíván lenni, amely összefogásra, együtt gondolkodásra, közös alkotómunkára szeretné inspirálni a térség érintett szereplőit” – így Basa.
Programkínálat helyben és a fővárosban
A Basilicus csomagajánlatai között a baráti társaságok, a céges csoportok és családosok egyaránt találnak kedvükre valót, legyenek „csak” borkedvelők vagy egyenesen borszakértők, borisszák. A szervezett túrák során a vendégeknek dűlőlátogatásra, kerékpározásra, vízitúrára, gyermekprogramokra is van lehetőségük a pince- és étteremtúrák, a vezetett bor- és kézműves termékek kóstolója mellett. A hozzájuk érkezőknek péntektől vasárnap estig gyakorlatilag minden percét megtervezik, a lehető legnagyobb komfortérzetet biztosítva számukra.
A sajtótájékoztatón Bott Judit, a Basilicus Borkultúra Központ egyik partnere elmondta, hogy „a minőségi borok értékesítéséhez a pincészeteknek nem elég egyszerűen nyitva lenniük. A kézműves borászatoknak szükségük van egy együttműködő partnerre, egy központra, aki nemcsak biztosítja a minőségi programkínálatot, de segít a bortúrák megszervezésében, a logisztikában, a szálláshely és az éttermek összehangolásában.”
Várhelyi Péter a Hímesudvar borász-tulajdonosa az edukációs szerepkört tartotta fontosnak, azt a felkészítő alapoktatást, mely a Basilicus által szervezett hétvégék első állomása.
„Ugyanakkor az is cél, hogy a pesti Sonkaarcok Étterem mellett további vendéglátóegységekkel is partneri kapcsolatot alakítsunk ki, amelyek bemutatkozási lehetőséget biztosíthatnak a tokaji boroknak borkóstolók, borvacsorák által, s amelyek egyfajta kihelyezett fővárosi bázisai lehetnek a Basilicusnak” – tette hozzá Basa.
Kanczler András, a Tokaj Zöld Birtok szőlész-borásza – aki jómaga is gyakran teszi meg a közel ötszáz kilométeres utat Budapestre és vissza – kiemelten fontosnak tartotta a budapesti megjelenések támogatását, szervezését és szakmai lebonyolítását. A központ rendezvényein keresztül a fővárosi lakosság találkozhat Tokaj-Hegyalja kézműves boraival anélkül, hogy az egy- vagy akár kétfős borászatból valakinek Budapestre kellene utaznia egy borvacsora vagy borkóstoló miatt. A színvonalas megjelenések szakmai hátteréhez, a borkultúra központ sommelier-ek biztosításával is hozzájárul.
Forrás: Turizmus Online