Az ügy előzménye, hogy a megye több mint 30 középiskolájában és szociális intézményében korábban közétkeztetési feladatokat ellátó HunGast március 3-án 18 középiskolában, húsvét előtt pedig a speciális bentlakásos iskolákban és szociális otthonokban is beszüntette az étkeztetést a megyeháza tetemes adóssága miatt.
Mivel a folyamatos tárgyalások ellenére sem született egyezség a mára 1,2 milliárdot elérő tartozás kiegyenlítéséről, sőt, a szerződésbontás részleteiről sem, az étkeztető cég fokozatosan kivonult az intézményekből.
A tálalást például csak a szociális intézményekben vállalták, de - mint azt augusztus első napjaiban Kérfalusi Attila, a kft. ügyvezetője az MTI-vel közölte - augusztus 2-án ezt a tevékenységet is beszüntették, és a konyhákkal együtt a tálalókat is bezárták.
Az ügyvezető kilátásba helyezte saját tulajdonú eszközeik, berendezéseik leszerelését arra az esetre, ha az önkormányzat továbbra sem fizetne.
Pest megye önkormányzata nem várta meg ezt a lépést - derül ki a hétfő délután az MTI-hez eljuttatott közleményből, melyben tudatják: birtokba vették a közétkeztetés biztosításához szükséges létesítményeket, eszközöket és helyiségeket. "Pest megye önkormányzatának feladata, illetve felelőssége a közétkeztetés megszervezése. A birtokbavétel e felelősségből következik, és az volt a célja, hogy megszűnjön a szociális vészhelyzet." Ez volt az egyetlen megoldás a vészhelyzet: az esetleges járványos megbetegedések, fertőzések és egyéb betegségek elkerülésére - olvasható a közleményben.
A megyeháza tájékoztatása szerint a lezárt konyhákban és tálalókban tárolt étkészletekhez és egyéb edényekhez mostanáig nem férhettek hozzá, a hűtést, melegítést és mosogatást nem tudták elvégezni, és a speciális (például pépes) ételeket sem tudták elkészíteni.
A megyei önkormányzat ismételten megküldött leveleiben egyértelműen felhívta Kérfalusi Attila, a HunGast Kft. ügyvezető igazgatója figyelmét arra, hogy a konyhák bezárásával közfeladat ellátását akadályozza - "a gondozottak étkeztetésében krízishelyzetet teremt, az ellátottak életét és egészségét veszélyezteti - , egyben felszólította, hogy a bezárt konyhákat haladéktalanul nyissák ki" - részletezi a közvetlen előzményeket a közlemény.
A megye vezetése elismeri a tetemes tartozást, s igyekszik azt mielőbb rendezni, ám komoly pénzügyi nehézségei miatt meg kell várnia, hogy az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került önkormányzatoknak kiírt pályázaton igényelt 2,5 milliárd forintból mennyit kap Pest megye - mondta az MTI érdeklődésére Ambrus András sajtófőnök.
Az étkeztetési "vészhelyzet" elhárításának módjával kapcsolatban úgy fogalmazott: mivel a helyiségeknek az önkormányzat a tulajdonosa, a HunGast csupán birtokbavételi jogot kapott korábban, amit most - szolgáltatás híján - a megyeháza visszavett.
Az önkormányzat dolgozói hétfőn kinyitották a konyhákat és tálalókat, majd jegyzőkönyvet vettek fel, leltárt, s fotókat készítettek a benn lévő eszközökről, melyekért felelősséget vállalnak - közölte Ambrus András.
Az MTI-nek arra a kérdésére, hogy tudatták-e a hétfői birtokbavételt a HunGast vezetőjével, a sajtófőnök nemmel válaszolt.