Ha Függetlenség Napja, akkor kávézás

Az út, ami a teázástól a „sétálós” kávéig vezetett.

A kávé története több szálon függ össze a függetlenséggel, legalábbis az amerikai kávéé bizonyosan. Ha nem is a július 4-én tartott függetlenség napjával, de az Egyesült Királyságtól való függetlenedéssel mindenképp.

Az amerikaiak ugyanis a brit hagyományokat követve eredetileg inkább teáztak, mint kávéztak, majd a híres 1773-as bostoni teadélután után – amikor is a bostoni kikötő vizébe öntöttek több tonna teát tiltakozásképpen a teára kivetett adók megemelése ellen – számottevően megnőtt a kávéfogyasztás. Teát inni ugyanis többé nem bizonyult hazafias cselekedetnek. A gyarmatosítók ezután előnyben részesítették a dél-amerikai termelőket és az Egyesült Államokban fokozatosan olyan népszerű lett a kávéfogyasztás, hogy az 1900-as évekre, a világ kávétermelésének felét az USA államaiban itták.

Ne ugorjunk át ilyen gyorsan fontos évszázadokat, hanem nézzük meg, milyen út vezetett a filmekből oly jól ismert „sétálós” kávéig. Eleinte az úgy nevezett cowboy coffee volt a legelterjedtebb, amelyhez a kávét megpörkölték a tűz fölött, majd mozsárban megőrölték és egy edényben felforralták.

Az 1800-s évek végétől vált népszerűvé az a kávéfőző gép, mely alulról melegíti a vizet, majd a felfelé áramló gőzből kicsapódó víz felülről átfolyik a kávéőrleményen és folyamatosan cirkulál, amíg a készülék be van kapcsolva. Ezzel a módszerrel már meg lehetett akadályozni, hogy kifusson a kávé és egyszerre nagyobb mennyiségű kávé is lefőzhetővé vált attól függően, hogy mekkora kávéfőzőt vásároltak.

Sajnos, mint számos másik terméknél, a kávé fogyasztás fejlődésénél is a háborúskodás adta meg a lendületet, mivel a katonákat kellett ellátni gyorsan elkészíthető és nagyobb eszközparkot nem igénylő kávéval, ezért azonnal oldódó kávé előállítására irányuló kísérletezésbe kezdtek; először a polgárháborúban úgy nevezett „kávé tortácskákkal”, majd a Japán származású chicagoi kémikus is tovább fejlesztette az instant kávét 1901-ben. A tömegesen gyártható instant kávé „atyja” viszont az amerikai elnök névrokona, teljes nevén, George Constant Louis Washington belga származású amerikai feltaláló és üzletember lett, aki 1909-től már árulta is a saját kávéját és 1910-ben instant kávémanufaktúrát is alapított G. Washington Coffee Company névvel, az első világháború idején pedig fontos katonai beszállítóvá is előlépett. A katonák egész egyszerűen „Egy csésze George” néven emlegették a kényelmes és gazdaságos instant kávét. A kávé marketingje is jól sikerült, New York újságaiban és rádióiban is reklámozták. Nem csoda, hogy gyorsan és messzire elterjedt a pár másodperc alatt és pár mozdulattal elkészíthető frissítője.

A háborúból hazatérve a katonák hozták magukkal azt a szokást, hogy naponta nem csak egyszer, hanem

többször is kávéznak, így a társalgás és társasági élet egyik formájaként jelent meg a fekete fogyasztása. A 60-as években pedig elterjedtek az otthoni és a kávéházi, filterpapírba helyezett kávéőrleményen keresztül vizet csöpögtető kávéfőzők is, melyekbe tetszés szerinti mennyiségű vizet lehetett tenni, így hosszan iszogatható, kevésbé sűrű kávéhoz jutottak.

Az autózás megjelenésével országszerte nyíltak az autóutak mellett a kávézók, ahol akár helyben lehetett elfogyasztani a kávét, akár hosszú poharakban elvihető változatban is kínálták az italt. Innen pedig már csak „egy lépés” kellett a sétálva kávézáshoz és a szexibbnél szexibb úgy nevezett „travel mug”- okhoz, vagyis utazó bögrékhez. Így jutottunk el július 4., a függetlenség napjától a felhőtlenül beszélgető, sétálgató, vagy elfoglaltan rohanó, kezében hosszú poharat szorongató, független, önmagát megvalósító amerikai emberekről filmekben és újságokban oly sokszor látott képekig. Hogy kedvünkre való-e ez a kép, vagy sem azt elég összetett dolog eldönteni, az viszont egészen biztos, hogy az alábbi amerikai kávé inspirálta Nespresso recept kifejezetten finom :

Az amerikai kávé érdekessége, hogy ugyanúgy egy adag espressóból készül, mint sok más recept, viszont sok forró vízzel felöntve könnyű, lágy italt kapunk. Nagyon népszerű nyáron fogyasztani hideg vízzel felöntve vagy jégre hűtve. Az alábbi variációval pedig igazán frissítő italunk lehet:

− Készítsen egy adag espresso kávét egy shakerben majd adjon hozzá vizet és jeget tetszés szerint. Alaposan rázza össze.
− Készítsen elő egy magas receptes üvegpoharat, tegyen bele citrus gyümölcsöket, néhány menta levelet, 2 kiskanál barna cukrot és dolgozza össze egy törőfával.
− Töltse fel a poharat jéggel majd adagolja hozzá a shakerben lehűtött kávét
− Díszítésképp használhat mentát.

 


Autentikus magyar gasztronómia és ünnepi kreativitás

Autentikus magyar gasztronómia és ünnepi kreativitás 

A Zazie Bistro & Bar császármorzsa standdal hangolódik a karácsonyra.
Újdonság: pizza és bor egy palackban

Újdonság: pizza és bor egy palackban 

Az ital az ismert amerikai pizzás gyorsétteremlánc és egy borászat együttműködésében született meg.
Ételmentés: rendezvények maradékából segítenek a rászorulóknak

Ételmentés: rendezvények maradékából segítenek a rászorulóknak 

Az élelmiszerpazarlás napjaink egyik legnagyobb kihívása, de szerencsére vannak olyan példamutató kezdeményezések, amelyek változást hozhatnak.
Búcsúzik a szegedi ikonikus vendéglátóhely

Búcsúzik a szegedi ikonikus vendéglátóhely 

A Jazz Kocsma közösségi oldalán jelentette be, hogy három évvel ezelőtti újranyitásukat követően végleg bezárnak.
Már kapható laboratóriumban előállított libamáj

Már kapható laboratóriumban előállított libamáj 

A hízott kacsamáj laboratóriumban termesztett alternatívája ellentmondásos jövőt kínál a termesztett húsipar számára.
Itt az elviteles dobozok legújabb generációja

Itt az elviteles dobozok legújabb generációja 

Több mint 40 ezer alkalommal tették próbára idén a felhasználók a Cup Revolution innovatív, újrafelhasználható dobozrendszerét, amely a Legjobb innováció a körkörös gazdaságért kategóriában érdemelte ki a közelmúltban a CSR Hungary Magyar Üzleti Felelősség Díját.
Jelentős drágulás jöhet az alapvető italok piacán

Jelentős drágulás jöhet az alapvető italok piacán 

A drágulás fő mozgatórugói a kakaó, a kávé és a tea árainak emelkedése, valamint a gyümölcsök és zöldségek magasabb importköltségei.
Mi a kapcsolat egy olasz étterem és a német topgin között?

Mi a kapcsolat egy olasz étterem és a német topgin között? 

A gin szerelmeseinek és a különleges ízek kedvelőinek álmodták meg az ultraprémium gint.
Mit rejt száz éve egy Gerbeaud süteményes doboz?

Mit rejt száz éve egy Gerbeaud süteményes doboz? 

Nem, nem süteményt, valami egészen mást. Ráadásul épp száz éve került a doboz mélyére.
Újbor kóstoló Badacsonyban

Újbor kóstoló Badacsonyban 

Összegyűlik a badacsonyi borvidék színe-java a tradicionális Újbor kóstolóra.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.