Többek közt elhangzott, hogy 2024-ben a norvégiai Trondheim rendezi meg a Bocuse d’Or európai válogatóját - ami már eleve magas mérce, hiszen egy olyan északi országban vállalja a magyar csapat az európai megmérettetést, amely ország köztudottan egyike a Bocuse-győztes nagyhatalmaknak.
A trondheimi versenyre húsz országból érkeznek csapatok, és tíz csapat jut tovább a lyoni döntőre.
A sajtótájékoztatón Dalnoki Bence, aki az előző szezonban csapatával a bronz szobrot hozhatta haza a világ legrangosabb szakácsversenyéről, elmondta, jó pozícióból indul a mostani magyar csapat megítélése a korábbi sikereknek köszönhetően. Azt is megtudtuk, Bence a nemzetközi zsűri tagja lesz, naponta 10-10 versenymunkát kóstol majd zsűritársaival, akik közül többen is három Michelin-csillagos séfek, és azt is elárulta a tájékoztató alkalmával, hogy a két lehetséges bírálati változat közül
ő szíve szerint húskóstoló szeretne lenni, bár nem fog kardjába dőlni akkor sem, ha majd a halkóstoló zsűricsapatba osztják be.
Bence különben ebben a versenyszezonban az elnöki pozíciót tölti be a magyar csapatban, rajta kívül a sajtótájékoztatón jelen volt a teljes magyar csapat: Kelemen Roland séf, Fodor Noel commis és Szabó László coach is.
Roland bemutatta a norvégiai forduló kötelező alapanyagait. A tálat
két fő összetevőből, a lofoteni skreiből, azaz egy Norvégiában honos tőkehalból, valamint a frøyai fésűkagylóból kell megalkotni.
A tányértéma két kötelező alapanyaga pedig
a rénszarvas és az Aquavit.
Rénszarvasok nem túl sűrűn szaladgálnak a hazai erdőkben és a pusztán, ezért nem kis logisztikai árán, fagyott állapotban szerezték be a versenyzők felkészülése érdekében - a METRO Nagykereskedelem hathatós segítségével.
A rénszarvas egy tipikus sarkvidéki alapanyag, amelyet elsősorban lágy vadíze tesz egyedülállóvá, hallhattuk Roland szakszerű magyarázatát.
A LINIE Aquavit pedig a világ legismertebb akvavitje - ez egy speciális fűszerkeverékkel készült, egyedi ízű párlat, amely fontos része a norvég tradíciónak és kultúrának. Roland mindehhez még hozzátette, elárulva egy titkot, hogy magyar alapanyagok is szereplnek majd a versenymunkájukban, hiszen
köretelemeikben megjelenik majd Tokaji bor és a makói hagyma is.
Noel, Kelemen Roland commis-ja hangsúlyozta, hogy egy ilyen nagy presztízsű versenyen ilyen fiatalon részt venni számra nagy lehetőség, kihívás és megtiszteltetés.
A felkészülést egyébként hazai és nemzetközi topséfek is segítették. Így a norvég Christian Andre Pettersen, aki két alkalommal is a bronz szoborral térhetett haza Lyonból, valamint a versenymunkát egy alkalommal az igazi dán Bocuse legenda, Rasmus Kofoed is véleményezte. A háttérből pedig idehaza Széll Tamás és Vomberg Frigyes is segítette a munkát.
A csapat coach-a, Szabó László a sajtótájékoztatón beszélt a versenyszabályzat változásairól. Elmondta, idén is sok újítás van a versenyszabályzatban, például a "nagy francia öregek" már nem vesznek részt a zsűrizésben - helyet adva így a fiatalabb, feltörekvő generációnak. Valamint azt is megtudtuk tőle, hogy
sok ex-commis vesz részt a két hét múlva kezdődő viadalon
- ezzel is jelezve, hogy aki belekóstol ennek a versenynek a különleges világába - azt magával ragadja, és nehezen tud elszakad tőle.
A sajtótájékoztató a Magyar Bocuse d’Or Akadémia és a METRO Nagykereskedelem közös rendezvénye volt, a versenyzőkkel Bősze Ákos, a METRO Nagykereskedelem HoReCa ágazatfejlesztési vezetője beszélgetett a sajtó képviselőinek kérdéseit megelőzően.