Az eredeti olasz mozzarella bivalytejből készül, eredetvédett termék, de azért nagyon elterjedt, s olcsóbb a tehéntejből készült változat is. A bivalytej zsírtartalma csaknem duplája a tehéntejnek, legalább 7,2 százalék. Az eredeti mozzarella di bufala zamatosabb a tehéntejből készült társánál, és az ára is magasabb: kilónként 10-30 euró, míg a tehéntejből készült 8 euróért is kapható. Ez foglalkoztatta a padovai egyetem genetikával foglalkozó kutatóit, akik rájöttek, hogy megkülönböztethetők a kétféle tej DNS-szakaszai - írja a Scienza in cucina című, olasz nyelvű blog.
2007-ben a kutatók tesztet végeztek: bevásároltak 64 termékből, közülük 48 eredetvédett campanai sajt volt. 28 terméket próbából nyáron vásároltak, mivel úgy okoskodtak, hogy nyáron jobban fogy a sajtkülönlegesség, amit nem okvetlenül tud a sajtipar kielégíteni. És valóban: a termékek 80 százalékát (köztük 39 eredetvédettet is) tehéntejjel hígítottak, s volt, amelyiket 20 százalékot meghaladó mértékben.
A mozzarella di bufalával készült pizzák is értelemszerűen magasabb árúak, ám a kétkedő fogyasztónak ebben az esetben már jóval nehezebb megállapítania, hogy a szétolvadt sajt eredetileg milyen tejből készült. Kivéve, ha megvizsgálják a tejfehérje-tartalmat, amely a két sajt esetében különböző. 2008-ban egy olasz kutatócsoport ezt is megvizsgálta, s az eredmény hasonlóan lehangoló, mint az előző: hét bufalás feltéttel hirdetett mélyhűtött pizzából csak négy készült valóban abból. És ami még megdöbbentőbb: 50 kiválasztott campaniai pizzéria bufalásnak írt pizzája közül csak egyharmaduk készült azzal, a többin tehéntejből készült (vagy kevert) mozzarella volt. (HVG)
Még Olaszországban is átvernek a bivalymozzarellával
Az olaszországi vendéglősök is hajlamosak az olcsóbbik sajttal tálalni a pizzát, még ha az étlapon mást is ígértek; a tejipar pedig időnként tehéntejjel hígítja a bivalymozzarellát - adja hírül egy olasz blog információját a hvg.hu.

A spanyol sztárséf is főz a Gourmet Fesztiválon
A május 24-i, szombat esti hatkezes főzés során Dani García és Giorgio Cavicchiolo (Alelí) valamint Varjú Imre (Flava) séfek együtt főznek.

Határokon átívelő ízek – két séf, három azonos alapanyaggal
Gasztropárbaj a Michelin-csillagok árnyékában.

Növelte árbevételét a Zwack
A Zwack Unicum Nyrt. a 2024 április 1. és 2025 március 31. közötti 2024/2025-ös üzleti évben bruttó 38,788 milliárd forint árbevételt ért el.

Szőlő alapú gintermékek hazai szakemberektől
Közel 430 millió forint támogatással valósította meg a fejlesztést.

Híres csehországi sörfőzdék a nagy elődök nyomában
Több, mint négy százalékkal többet készítette tavaly, mint 2023-ban.

A Botaniq Bár és a Bibo is ott a Gourmet Fesztiválon
Michelin-csillagos éttermek, népszerű street food helyek, borászatok, cukrászdák és kézműves finomságok egy helyen.

Jég veled – búcsú az idei cseresznyetermés jórészétől
Idén luxuscikk lehet a cseresznye és az őszibarack is.

Piacformáló tranzakció a hazai gasztronómiában – mostantól a Chef Marketé a Culinaris
A tranzakció értelmében a Culinaris Wholesale Kft. kereskedelmi tevékenységét teljes egészében a Chef Market Zrt. veszi át.

MVI-közgyűlés: ez évi programterv és elismerések a szakmának
Május 14-én tartották a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) éves Közgyűlését a pesti Vigadó épületében található VígVarjú étteremben.

A Nagyi ízeivel ünnepel a Fakanál étterem
Jelentős mérföldkőhöz érkezett a patinás Fővám téri Nagycsarnokban működő Fakanál étterem, amely a napokban ünnepelte 25 éves születésnapját.
Interjú

Nagybor vagy semmi
A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk
Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban
Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.