A Szerbiában brucellózisként ismert betegség az ország dél-nyugati részén jelentkezett. Eddig tíz település tizennyolc gazdaságán regisztrálták. A megfertőződött állatokat vetélés vagy meddőség jellemzi. Miközben az állat általában meggyógyul és a kezdeti vetélés után képes lesz élő utódot világra hozni, általában továbbra is terjeszti a baktériumot.
Az embert is megfertőző betegség megakadályozása céljából eddig 38 juhot és 15 szarvasmarhát semmisítettek meg az ország dél-nyugati részén – mondta a szerb állategészségügyi felügyelőség vezetője. Hozzátette, pánikra annak ellenére sincs ok, hogy közismert, ez a betegség megfertőzheti az embert is. Fertőzött állattól származó nyers tej, vagy az abból készült termékek fogyasztásával a betegség az emberre is átterjedhet – mondta a szakember. Ezért felhívta a figyelmet, hogy csak hőkezelt, felforralt tejtermék fogyasztásával lehet a betegség emberre terjedését megelőzni, melyre egyelőre nem volt példa – fűzte hozzá a felügyelőség vezetője.
A brucellózis tünetei közé tartozik a láz, az ízületi fájdalom és a fáradtság, a betegség sikeresen kezelhető antibiotikummal, a gyógyulás azonban több hetet vesz igénybe és gyakori a visszaesés. A betegség terjedésének megakadályozása miatt megsemmisített állatokból származó kárt a szerb állam a tenyésztőknek megtéríti.
Kiújulhat a kéknyelvjárvány
Magyarországon eközben a kéknyelv-betegség ismételt megjelenésétől tartanak. A nyár végén Románia és Szerbia felől átkerült a betegség miatt az Alföldön telepeket, gazdaságokat kellett megfigyelés alá helyezni. A magas lázzal járó kór a kérődző állatok nyelvét, emésztő rendszerét és izomzatát támadja meg. A kórt egy vírus okozza, amire nincs gyógyszer, így csak védőoltással előzhető meg. A vakcinázni kizárólag csak az országos főállatorvos utasítására lehet. A gazdák szúnyoghálóval és engedélyezett rovarirtókkal eredményesen védekezhetnek. Ez a vírus más állatfajokra és az emberre veszélytelen, még a fertőző állatokból előállított élelmiszerekkel sem terjed.
A kéknyelv-betegséget a szúnyogok terjesztik. A gazdák most attól tartanak, hogy az enyhe idő miatt nem pusztulnak el a szúnyogok, és a sok belvíz pedig jó környezetet biztosít a lárvák szaporodásához.