Mi volt előbb? A tyúk vagy a tojás?

„Természetesen a tyúk!” – vágja rá pillanatnyi habozás után az olasz tojáspápa, Paolo Parisi. Aki villámlátogatásra érkezett Budapestre, a Bocuse d’Or európai döntőjének előestéjére, mert meghívták díszvendégnek a Bocuse Festa Italiana nevű rendezvényre, amelyet Gianni Annoni és csapata szervezett a versenyző olasz szakácsok tiszteletére. A híres-neves tojáspápa amúgy eléggé elveszett és bánatos képpel üldögélt egy sarokban, és csak a vak nem láthatta, hogy a háta közepére kívánja a kíváncsiskodó újságírókat meg az őt csodáló tömeget, amely időközben egyre nagyobb lett.

A tyúk és a tojás problematikáját a tojáspápa alaposan körül is járja:

– Azért nyilvánvaló, hogy csakis a tyúk lehetett előbb, hiszen ha nincs a közelében kakas, akkor is pottyant tojást, ugyebár?

Nála autentikusabb embert különben keveset találhatnánk e témában a Földön: a Parisi-féle biotojás ugyanis messze földön híres a csúcsgasztronómiát űzők körében. Aki háromcsillagos Michelin-szakács, és csak egy kicsit is ad magára, tőle rendeli a tojást. Mert livornói tyúkjai és azok tojásai valóban páratlanok. A tyúk-tojás témakör boncolgatása után naná, hogy erre terelődik a szó:

– A jó tyúk amúgy sokféle lehet. Az enyémek sokkal kevesebbet tojnak, mint más tyúkfélék. Igaz, kisebbek is, mint a szokásos tojótyúkok. Kapnak különben tápot, nemcsak a szabadban kapirgálnak, de nem akármilyet: kecsketejjel dúsítottat, mert így a tojások állaga sokkal selymesebb, intenzívebb, kicsit mandulás ízhatású lesz. Érdekes még, hogy megfigyeltem, a tyúkjaim tojásai mindig más és más sárgájúak, nem egyformák. Ez attól függ, milyen a kedvük, mit ettek előzőleg, sőt, az időjárás is befolyással lehet rájuk. Otthon, Fabriziában a feleségemmel vezetjük a farmunkat, és most is ott lennék, a szárnyasaink, sertéseink, angus marháink körében, ha nem nyaggatnának folyton, és nem hívnának a világban százfelé a saját tervezésű grillkészülékemmel főzőbemutatókat tartani meg megbámulni való díszvendégnek.

– Ezek szerint nem szereti, hogy híres.

– Ugyan ki szeret folyton reflektorfényben élni, akinek van esze?! Addig volt nyugodt és kellemes életem, amíg nem kapták fel a tojásainkat meg azokat a malac- és marhahústermékeket, szalámi- és kolbászféléket, amelyeket a saját húsalapanyagainkból készítünk és forgalmazunk. Van két éttermem is, ott szintén a saját alapanyagainkkal dolgozunk, emellett alig győzzük teljesíteni a sokfelől érkező rengeteg megrendelést.

– Az előbb felfigyeltem arra, amit mondott: nem minden tojássárgája egyforma.

– Persze hogy nem. A piac igényei ma azt diktálják, hogy legyen minél sárgább, mert az a jó. Egy fenét! Hiszen csak sok-sok kukoricával kell megtömni szegény tyúkot, és máris olyan sárga lesz a tojása, hogy ihaj. A mindenféle gyanús eredetű tápok, mesterséges adalékok hozzáadásáról pedig már ne is beszéljünk…

Gondolom, amikor egy tyúk már nem tojik többet, önnél is a fazékba kerül, ahogy másutt. Nem sajnálja? Sosem volt kedvence közöttük?

– Hm, ez érdekes kérdés. Ezen még eddig nem gondolkoztam. Nem, a csirkéim, tyúkjaim között nem volt kedvencem, de a sertéseink, borjúink között igen.

Váltsunk témát! Most épp az olasz Bocuse-csapat budapesti fiestáján veszünk részt. Elismert szakemberként érdekelne, mit gondol saját országa versenyzőiről: hol végeznek majd a világ legrangosabb szakácsversenyén?

– A hivatalos vagy a nem hivatalos verziót szeretné hallani?

Miért? Van ilyen is, olyan is?

– Persze. A hivatalos szerint az olaszok nagyon jók, és én is nagy reményeket fűzök szakácsaink versenyzéséhez. De a privát véleményem alapján minderre semmi szükség, mert ez az egész Bocuse d’Or egy felesleges, oltári nagy marhaság.Tulajdonképpen egy show- és médiacirkusz, amelynek köze nincs a valóságos szakácsmesterséghez. Itt nem szívvel főznek a résztvevők, hanem csak és kizárólag a teljesítményért meg a közönség elismeréséért. Nem mondom, hogy nem jó gyakorlóterep a Bocuse d’Or egy fiatal, tehetséges szakács számára – de ennyi és nem több. Egy séf helye igazából az étterem konyháján van, és az a célja a munkájának, hogy a vendégtérben lévő vendég elégedett legyen azzal, ami a keze alól kikerül.

– Önnek is van saját konyhája, saját étterme, nem is egy, ott is eszerint főz?

– Sajnos ma már egyre kevesebbet. „Hála” a híres tyúkjaimnak, két éve egyfolytában járom a világot, és mutogatnak mindenütt, mint egy díszpintyet. Pedig előtte valóban sokat dolgoztam az éttermeim konyháján, és ha kinyitottunk, természetesen kijártam a vendégeink közé is, szívesen elbeszélgettem az asztaloknál helyet foglalókkal, bármiről is kérdeztek. Sőt, ha azt kérték, hogy bemehessenek a konyhába, és megnézhessék, ott milyen az élet, bekísértem és körbevezettem őket, miért is ne? Hiszen nincs abban titok, ahogy főzünk.

Még egy utolsó kérdés erejéig térjünk vissza a nálunk most nagyon is aktuális és sokakat egyfajta versenylázban tartó Bocuse d’Orra. Most már tudom, hogy elég lehangoló róla a véleménye. Azt viszont még nem árulta el, vajon mi lehet a magyarázata annak, hogy a skandinávok, épp az északi népek azok, akiknek szakácsai évről évre olyan kimagasló eredményekkel végeznek ezeken a topgasztronómiai viadalokon?

– Nincs ebben semmiféle skandináv csoda vagy rejtély, szerintem nagyon is egyszerű a magyarázat. Ugyanis, mint köztudott, a skandináv államokban, fent, az északi területeken nyoma sincs annak az alapanyagbőségnek, mint például nálunk, a délebbre eső részen. A hideg, a folytonos fagy megteszi a magáét: mindenki folyton-folyvást a négy fal közé szorul – így a szakácsok is. És mivel idejük, mint a tenger, gyakorolnak, gyakorolnak, gyakorolnak. Közben a legújabb technológiákkal, eljárási módokkal kísérleteznek, mindennek utánaolvasnak, aprólékosan csiszolják, tökéletesítik a tudásukat. Szerintem csakis ez lehet fölényes sikerük kézenfekvő magyarázata.


Rekordszámú nevezés az Év pálinkás bonbonja-2025 versenyen

Rekordszámú nevezés az Év pálinkás bonbonja-2025 versenyen 

Harmadik alkalommal hirdették meg a versenyt, amelyre 143 nevezés érkezett az ország minden részéből és a Felvidékről.
Görög fánk dubai csokival, kecskesajtos vegetable szendvics, smash burger sültkrumplival

Görög fánk dubai csokival, kecskesajtos vegetable szendvics, smash burger sültkrumplival 

Mutatjuk az idei első Food Truck Show legizgalmasabb ételeit.
Régi ízek, új trendek: jön a kürtöskalács fesztivál

Régi ízek, új trendek: jön a kürtöskalács fesztivál 

A tradíció és az innováció összefonódása kürtőskalács ünnepén.
Tíz éve Tatán – Pesti István, Magyarország egyik legjobb séfje

Tíz éve Tatán – Pesti István, Magyarország egyik legjobb séfje 

Az ország egyik legnevesebb séfje szerepel kiadónk, a Klasszis Média idén is megrendezésre kerülő, szállodákat és éttermeket megcélzó designversenyének zsűrijében.
Kóstoló régi magyar szőlőfajták boraiból

Kóstoló régi magyar szőlőfajták boraiból 

A nagykóstolón több mint húsz Kárpát-medencei pincészet mintegy ötven borával ismerkedhetnek meg a látogatók.
Új koktélok és pezsgőpremierek a főváros tetején

Új koktélok és pezsgőpremierek a főváros tetején 

Ismét megnyitotta kapuit Budapest egyik legkülönlegesebb skybarja, a Hilton Budapest szálloda tetején található White Raven.
Gulyáságyú és tacskófutam – indul a food truck szezon

Gulyáságyú és tacskófutam – indul a food truck szezon 

Ismét a Kincsem Parkban gyülekeznek a legjobb mozgó street foodosok.
Jelentős forgalomcsökkenésről számolt be a gyorsétteremlánc

Jelentős forgalomcsökkenésről számolt be a gyorsétteremlánc 

A McDonald’s jelentős forgalomcsökkenést jelentett be az idei első negyedévre vonatkozóan.
Megújult a TRIBE Budapest Stadium éttermi kínálata

Megújult a TRIBE Budapest Stadium éttermi kínálata 

Új séf, új étlap, új élmények.
Ilyen lesz a Balaton egyik legújabb étterme

Ilyen lesz a Balaton egyik legújabb étterme 

Május végén nyitja meg kapuit Alsóörsön az Y by Rácz Jenő étterem, amely a Michelin-csillagos séf, Rácz Jenő vezetésével várja a vendégeket.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.