Egy csapat európai táplálkozástudós új penészfajt fedezett fel a szalámi felületén – találóan el is nevezték Penicillium salamii-nak.
A kutatók egy olaszországi húscsomagoló üzemben, az érlelt húskészítményeken fellelhető gombák leltárazása közben bukkantak az élőlények eme eddig ismeretlen csoportjára.
Ahogy azt a tanulmány is említi, a vizsgálatokat egy, az élelmiszer-biztonság növelését célzó kormányzati kezdeményezés keretében végezték el.
A szalámi érlelése során általában egy fehér, ehető penészfajt, jelesül a Penicillium nalgiovense-t használnak fel.
A gyártók a szalámi becsomagolása és megfűszerezése után vezetik a penészt a húskészítménybe; ezzel az eljárással, míg új zamatokat csempésznek a csemegébe, a potenciálisan veszélyes gombafajokat is ki tudják zárni a finomságból.
A DNS-szekvenálás folyamán a csapat két gombafajt azonosított az általa elemzett húsokon: a tipikusnak nevezhető Penicillium nalgiovensét, illetve egy másikat, amely elsőre az ún. Penicillium olsonii-nak tűnt.
De valahogy mégsem volt pontosan az.
Az olsonii tenyészete az érlelt húsok felületén természetes, ám amikor a kutatók molekuláris szinten elemezték az olasz húsok felületén található gombákat, különbségeket fedeztek fel a között, amit látnak, és az olsonii között.
A vizsgált gombák által termelt metabolit például kicsit eltérő, és a fehér nalgiovensével illetve a szürke olsoniival ellentétben az új faj enyhén zöldes színnel büszkélkedhet.
Ugyan a tudósok nem tudják, hogy az új penészfaj hány éves, de azt gyanítják, hogy egy ideje már jelen van, csak éppen az „unokatestvérével” összetévesztették.
Az irodalomban számos jelentés megemlékezik a P. olsonii jelenlétéről az érlelt húsok felületén. Mivel a P. salamii nagyon hasonlít a P. olsoniihoz, lehetséges, hogy a két törzset összekeverték, vélekednek tanulmányukban a kutatók.
Ez azt jelenti, hogy a gomba Argentínától, Görögországig és Spanyolországig valószínűleg már mindenhova eljutott.
A jó hír? A tanulmány szerint a gomba nem ártalmas!
Fordítás/szerkesztés: Zamaróczy Ádám