Dinamikus belföld, jótékony tengerentúl

Budapest vendégforgalma októberben tovább növekedett: a vendégérkezések száma meghaladta a 400 ezret, a vendégéjszakaszám pedig felülmúlta a 900 ezret. A külföldi vendégforgalom növekedési súlypontja egyre inkább áttevődik a kelet-európai, valamint ázsiai és a tengerentúli piacokra. A belföldi forgalom bővülése azonban még a feltörekvő piacokét is túl tudta szárnyalni ebben a hónapban - foglalta össze röviden tapasztalatait a KSH legfrissebb, budapesti számaival kapcsolatban a BFTK.

A KSH előzetes adatai alapján, idei év októberében is folytatódott a néhány éve tartó kedvező trend kibontakozása, a vendégforgalom további növekedését eredményezve Budapest kereskedelmi szálláshelyein egyetlen hónap alatt (405.390 vendégérkezés, 907.256 vendégéjszaka). Az első tíz hónap összesített statisztikája alapján, mintegy 3.787.627 vendég kereste fel a fővárost, akik 8.778.428 vendégéjszakát töltöttek el Budapesten. A vendégszám 5,5%-kal, a vendégéjszakák száma 3,1 %-kal emelkedett egy év alatt, ezen belül a szállodákat közel kétszázezerrel többen keresték fel, ami hat százalékot is meghaladó növekedést eredményezett a 2017. év első tíz hónapjához képest. Egy vendég átlagosan 2,3 éjszakát tölt a fővárosban.

A BFTK szerint igazi meglepetés belföldi vendégéjszakák növekedése és annak mértéke. Úgy vélik, az októberi számokhoz hozzájárult a CAFe fesztivál, valamint a 23-ig hosszú hétvége. A hónapban 62.151 hazai vendég (+15,2%) mintegy 120.745 vendégéjszakát (+14,0%) töltött el Budapesten. Az év első 10 hónapjában ugyanez a szám októberben lépte át az egymilliót; 553.224 belföldi vendég (+8,9%) 1.102.718 vendégéjszakát (+8,8%) töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken. Csak szállodákat tekintve is eléri a 14-15%-ot a belföldi piac bővülésének mértéke az időszak során, ugyanakkor a forgalom hatodát adó panzióknál, közösségi és egyéb szálláshelyeknél markáns visszaesés mutatkozik.

A nemzetközi számokat illetően a nyugat- és észak-európai piacok növekedési lendülete Finnország és az Egyesült Királyság kivételével erre az egy hónapra „látványosan megtört” a BFTK szerint. Még a korábban stabilnak számító német vagy a spanyol piacról is számottevő visszaesés tapasztalható. A növekedés motorját ebben a hónapban egyértelműen a kelet-európai, és Európán kívüli desztinációk jelentették: az Amerikai Egyesült Államokból 45, Kanadából 43 százalékkal, Ukrajnából 40, Indiából 34, Kínából 12 százalékkal több vendég érkezett, mint tavaly októberben — és mindez a vendégéjszakák kedvező alakulásában is megmutatkozott a felsorolt küldőpiacokon.

Azonban az év első tíz hónapjának külföldi, növekedési toplistája már mást mutat: Ukrajna (+30,1%), India (+20,3%), Kína (+17,8%), Izrael (+15,7%), az Egyesült Államok (+13,3%), Spanyolország (+12,2%), Kanada (+10,7%). Néhány kisebb és új küldőpiac, mint Portugália, Korea vagy Közép-Amerika is most kezdik igazán felfedezni Budapestet. Ugyanakkor jelentős a visszaesés a Benelux, skandináv, újabban a francia, lengyel, szerb és balti piacokon is. A kulcspiacnak tekintett brit bővülésének üteme észrevehetően lassult: az innen érkező vendégforgalom 3,7%-os növekedése a vendégéjszakák esetében mindössze +0,9%-ot jelent. 

Budapest legjelentősebb küldőpiacai a 2018. január-októberi időszakban az alábbiak voltak, feltüntetve a változás mértékét (100 % = előző év azonos időszaka):

1. Egyesült Királyság: 789.365 vendégéjszaka, 100,9%

2. Amerikai Egyesült Államok: 678.732 vendégéjszaka, 113,3%

3. Németország: 598.159 vendégéjszaka, 104,5%

4. Olaszország: 474.490 vendégéjszaka, 99,8%

5. Spanyolország: 371.613 vendégéjszaka, 112,2%

6. Izrael: 320.331 vendégéjszaka, 115,7%

7. Oroszország: 308.385 vendégéjszaka, 103,3%

8. Franciaország: 301.814 vendégéjszaka, 95,9%

9. Kína: 294.406 vendégéjszaka, 117,8%

10. Hollandia: 198.330 vendégéjszaka, 88,4%

A budapesti kereskedelmi szálláshelyek bruttó szobaár-bevételei (15,709 Mrd Ft) 18%-kal múlták felül a tavaly októberit. A hazai vendégkör szerepének felértékelődését mutatja, hogy a bruttó belföldi szállásdíj-árbevételek (1,676 Mrd Ft) dupla ekkora arányban, 37,2%-kal növekedtek egy év alatt. A belföldi forgalom a kategória nélküli szállodákban, illetve a gyógyszállodákban a 2017. októberihez képest több mint kétszer akkora összeget hagyott hátra. A kategória nélküli szállodák esetében 1,074 Mrd Ft-ot, ami +117,4%-os növekedésnek felel meg. Idén októberben a budapesti gyógyszállodák szobaár-bevételeihez a teljes szobaár-bevétel hatodát adó mintegy 106,5 millió Ft-tal járultak hozzá a belföldi vendégek.

A hazai vendégek térnyerése nagyobb időtávlatban is jól megfigyelhető: az év első tíz hónapjára (január-október) vetítve az összes bruttó kereskedelmi szállásdíj-árbevétel meghaladta a 131,518 Mrd Ft-ot a fővárosban, és ennek több, mint 10%-a (13,358 Mrd Ft) származott belföldi vendégektől. Fontos hír, hogy a REVPAR idén októberben elérte a 23.358 Ft-ot, és ezzel tovább folytatódott az egy kiadható szobára jutó bruttó szállásdíj-bevételek augusztusban beállt kétszámjegyű növekedése.


Új technológiák és algoritmusok a szállodaszektor számára

Új technológiák és algoritmusok a szállodaszektor számára 

A szállodaiparban egyre nagyobb figyelmet kapnak az új technológiák és intelligens algoritmusok, amelyek célja az incidensek megelőzése és hatékony felderítése.
Újabb TRIBE-egységek a láthatáron

Újabb TRIBE-egységek a láthatáron 

Az utazók az elkövetkező években több mint negyven TRIBE-szálloda megnyitására számíthatnak, Európában olyan helyszíneken, mint Párizs, Krakkó, a Budapest Airport és Mainz.
Versenyfutás az elégedett vendégekért: lépéselőnybe kerülhetnek az AI-felhasználók

Versenyfutás az elégedett vendégekért: lépéselőnybe kerülhetnek az AI-felhasználók 

Ebben a cikkben megvizsgáljuk, milyen kihívásokkal szembesül a vendéglátás, és hogyan segíthet az AI ezek leküzdésében.
MSZÉSZ Trendriport: több szálloda, tíz százalékkal magasabb vendégéjszaka számok

MSZÉSZ Trendriport: több szálloda, tíz százalékkal magasabb vendégéjszaka számok 

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége elkészítette októberi trendriportját a KSH adatai alapján.
Friss arculat és izgalmas menük az egyik belvárosi szállodai bárban

Friss arculat és izgalmas menük az egyik belvárosi szállodai bárban 

Az élet körforgása a bárpult mögött.
MSZÉSZ-kutatás: milyen rendszerekkel dolgoznak a szállodák?

MSZÉSZ-kutatás: milyen rendszerekkel dolgoznak a szállodák? 

Közelednek az ünnepek, sokan terveznek erre az időszakra kisebb-nagyobb utazásokat. de érdemes körültekintőnek lenni az előkészületeknél...
Díjazták a WING szállodáját a nívós ingatlanfejlesztési versenyen

Díjazták a WING szállodáját a nívós ingatlanfejlesztési versenyen 

Különdíjat nyert a dual-branded ibis&TRIBE Budapest Stadium hotel.
Budapestre is berobogott a Pullman francia életérzést rejtő hálókocsija

Budapestre is berobogott a Pullman francia életérzést rejtő hálókocsija 

November 21-én egy varázslatos érzékszervi utazással zajlott a Pullman Happenings rendezvénysorozat első magyarországi eseménye, amelynek művészi koncepcióját Demeter Richárd álmodta meg.
Európa legjobbjai közt az ötcsillagos tokaji szálláshely

Európa legjobbjai közt az ötcsillagos tokaji szálláshely 

Szálloda, gasztronómia és wellness terén Európa legjobbjai közé választották a Minaro Hotel Tokaj MGallery-t.
Ismert szállodai szakember a Pullman Budapest hotel élén

Ismert szállodai szakember a Pullman Budapest hotel élén 

Az Accor prémium nemzetközi szállodamárkája, a Pullman Hotels & Resorts november 1-jétől Szabó Áront nevezte ki a Pullman Budapest szálloda új igazgatójának.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.