Dinamikus belföld, jótékony tengerentúl

Budapest vendégforgalma októberben tovább növekedett: a vendégérkezések száma meghaladta a 400 ezret, a vendégéjszakaszám pedig felülmúlta a 900 ezret. A külföldi vendégforgalom növekedési súlypontja egyre inkább áttevődik a kelet-európai, valamint ázsiai és a tengerentúli piacokra. A belföldi forgalom bővülése azonban még a feltörekvő piacokét is túl tudta szárnyalni ebben a hónapban - foglalta össze röviden tapasztalatait a KSH legfrissebb, budapesti számaival kapcsolatban a BFTK.

A KSH előzetes adatai alapján, idei év októberében is folytatódott a néhány éve tartó kedvező trend kibontakozása, a vendégforgalom további növekedését eredményezve Budapest kereskedelmi szálláshelyein egyetlen hónap alatt (405.390 vendégérkezés, 907.256 vendégéjszaka). Az első tíz hónap összesített statisztikája alapján, mintegy 3.787.627 vendég kereste fel a fővárost, akik 8.778.428 vendégéjszakát töltöttek el Budapesten. A vendégszám 5,5%-kal, a vendégéjszakák száma 3,1 %-kal emelkedett egy év alatt, ezen belül a szállodákat közel kétszázezerrel többen keresték fel, ami hat százalékot is meghaladó növekedést eredményezett a 2017. év első tíz hónapjához képest. Egy vendég átlagosan 2,3 éjszakát tölt a fővárosban.

A BFTK szerint igazi meglepetés belföldi vendégéjszakák növekedése és annak mértéke. Úgy vélik, az októberi számokhoz hozzájárult a CAFe fesztivál, valamint a 23-ig hosszú hétvége. A hónapban 62.151 hazai vendég (+15,2%) mintegy 120.745 vendégéjszakát (+14,0%) töltött el Budapesten. Az év első 10 hónapjában ugyanez a szám októberben lépte át az egymilliót; 553.224 belföldi vendég (+8,9%) 1.102.718 vendégéjszakát (+8,8%) töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken. Csak szállodákat tekintve is eléri a 14-15%-ot a belföldi piac bővülésének mértéke az időszak során, ugyanakkor a forgalom hatodát adó panzióknál, közösségi és egyéb szálláshelyeknél markáns visszaesés mutatkozik.

A nemzetközi számokat illetően a nyugat- és észak-európai piacok növekedési lendülete Finnország és az Egyesült Királyság kivételével erre az egy hónapra „látványosan megtört” a BFTK szerint. Még a korábban stabilnak számító német vagy a spanyol piacról is számottevő visszaesés tapasztalható. A növekedés motorját ebben a hónapban egyértelműen a kelet-európai, és Európán kívüli desztinációk jelentették: az Amerikai Egyesült Államokból 45, Kanadából 43 százalékkal, Ukrajnából 40, Indiából 34, Kínából 12 százalékkal több vendég érkezett, mint tavaly októberben — és mindez a vendégéjszakák kedvező alakulásában is megmutatkozott a felsorolt küldőpiacokon.

Azonban az év első tíz hónapjának külföldi, növekedési toplistája már mást mutat: Ukrajna (+30,1%), India (+20,3%), Kína (+17,8%), Izrael (+15,7%), az Egyesült Államok (+13,3%), Spanyolország (+12,2%), Kanada (+10,7%). Néhány kisebb és új küldőpiac, mint Portugália, Korea vagy Közép-Amerika is most kezdik igazán felfedezni Budapestet. Ugyanakkor jelentős a visszaesés a Benelux, skandináv, újabban a francia, lengyel, szerb és balti piacokon is. A kulcspiacnak tekintett brit bővülésének üteme észrevehetően lassult: az innen érkező vendégforgalom 3,7%-os növekedése a vendégéjszakák esetében mindössze +0,9%-ot jelent. 

Budapest legjelentősebb küldőpiacai a 2018. január-októberi időszakban az alábbiak voltak, feltüntetve a változás mértékét (100 % = előző év azonos időszaka):

1. Egyesült Királyság: 789.365 vendégéjszaka, 100,9%

2. Amerikai Egyesült Államok: 678.732 vendégéjszaka, 113,3%

3. Németország: 598.159 vendégéjszaka, 104,5%

4. Olaszország: 474.490 vendégéjszaka, 99,8%

5. Spanyolország: 371.613 vendégéjszaka, 112,2%

6. Izrael: 320.331 vendégéjszaka, 115,7%

7. Oroszország: 308.385 vendégéjszaka, 103,3%

8. Franciaország: 301.814 vendégéjszaka, 95,9%

9. Kína: 294.406 vendégéjszaka, 117,8%

10. Hollandia: 198.330 vendégéjszaka, 88,4%

A budapesti kereskedelmi szálláshelyek bruttó szobaár-bevételei (15,709 Mrd Ft) 18%-kal múlták felül a tavaly októberit. A hazai vendégkör szerepének felértékelődését mutatja, hogy a bruttó belföldi szállásdíj-árbevételek (1,676 Mrd Ft) dupla ekkora arányban, 37,2%-kal növekedtek egy év alatt. A belföldi forgalom a kategória nélküli szállodákban, illetve a gyógyszállodákban a 2017. októberihez képest több mint kétszer akkora összeget hagyott hátra. A kategória nélküli szállodák esetében 1,074 Mrd Ft-ot, ami +117,4%-os növekedésnek felel meg. Idén októberben a budapesti gyógyszállodák szobaár-bevételeihez a teljes szobaár-bevétel hatodát adó mintegy 106,5 millió Ft-tal járultak hozzá a belföldi vendégek.

A hazai vendégek térnyerése nagyobb időtávlatban is jól megfigyelhető: az év első tíz hónapjára (január-október) vetítve az összes bruttó kereskedelmi szállásdíj-árbevétel meghaladta a 131,518 Mrd Ft-ot a fővárosban, és ennek több, mint 10%-a (13,358 Mrd Ft) származott belföldi vendégektől. Fontos hír, hogy a REVPAR idén októberben elérte a 23.358 Ft-ot, és ezzel tovább folytatódott az egy kiadható szobára jutó bruttó szállásdíj-bevételek augusztusban beállt kétszámjegyű növekedése.


Francia vidéket idéző hangulat, kulináris élmények és egy fürdőliget

Francia vidéket idéző hangulat, kulináris élmények és egy fürdőliget 

Exkluzív hotelélmény Dánszentmiklóson.
A Ruby-brandhez tartozó luxushotel épül Máltán

A Ruby-brandhez tartozó luxushotel épül Máltán 

A müncheni központú Ruby Hotels bejelentette első máltai szállodaprojektjét, a Ruby Ninu közösségi munkatér (Workspace) tavaly februári megnyitását követően.
Pazar panoráma, téglasüti és üzleti kapcsolatok

Pazar panoráma, téglasüti és üzleti kapcsolatok 

Bemutatkozott a Clarion Hotel Vienna South.
NGM: februárban 1 millió feletti vendégérkezés a hazai szálláshelyeken

NGM: februárban 1 millió feletti vendégérkezés a hazai szálláshelyeken 

A belföldi vendégek száma 5,4 százalékkal 485 ezerre nőtt, míg a külföldi turisták száma több mint 22 százalékkal 536 ezer főre emelkedett.
Ennyit ettek-ittak egy év leforgása alatt a Tribe hotel vendégei

Ennyit ettek-ittak egy év leforgása alatt a Tribe hotel vendégei 

Beszédes adatok és izgalmas tapasztalatok egy hotel első évéből – így indult a TRIBE Budapest Stadium.
Moore-jelentés: a globális hotelipar eredményei 2024-ben

Moore-jelentés: a globális hotelipar eredményei 2024-ben 

A gazdasági kihívások és a geopolitikai bizonytalanság ellenére rekordévet zárt a nemzetközi szállodaipar.
Danubius-kutatás: mi számít a vendégnek, ha Budapesten foglal szállást?

Danubius-kutatás: mi számít a vendégnek, ha Budapesten foglal szállást? 

A Danubius Hotels (DH) a budapesti szállodáikba látogató külföldi turisták körében végzett kutatást.
Az egész hétvége a kutyabarátságról szól a tokaji ötcsillagos házban

Az egész hétvége a kutyabarátságról szól a tokaji ötcsillagos házban 

Ezzel hívja fel a figyelmet a felelős állattartásra a Minaro Hotel Tokaj MGallery.
Az Accor hűségprogramja immár százmilliós tagsággal rendelkezik

Az Accor hűségprogramja immár százmilliós tagsággal rendelkezik 

A szállodacsoport globális hűség- és kedvezményprogramja most köszöntötte százmilliomodik tagját.
Határmenti családbarát szálloda az Accent Hotels portfóliójában

Határmenti családbarát szálloda az Accent Hotels portfóliójában 

Olyan megoldásokkal, amelyek a gyerekkel érkező vendégek kényelmét szolgálják.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.