Az Nemzetgazdasági Minisztérium és a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége (FATOSZ) által közösen működtetett minősítés annak a nemzeti tanúsító végyjegyrendszernek a része, amelyet a tárca 2010-ben vezetett be.
A minősítés elsők között a falusi szálláshelyeken indult meg, de ma már a napraforgós védjegy mellett az elért csillagok száma értékeli a szállodákat, kempingeket és fürdőket, koronás védjegy tanúskodik a vendégszobák, hátizsákos az ifjúsági szállások, és evezőlapátos a vízi megállóhelyek szolgáltatási színvonaláról.
Az impozáns 1000. szám jelzi, hogy a falusi szálláshelyek üzemeltetői különösen érdekeltek abban, hogy potenciális vendégeik már a szállás lefoglalásakor tisztában legyenek a várható körülményekkel és a szolgáltatások minőségével.
Ruszinkó Ádám ünnepi beszédében kiemelte: a szálláshelyek közti piaci versenyben is csak az a szolgáltató érhet el sikereket, azoknak a termékeit, szolgáltatásait fogják keresni, amelyek kiszámíthatóan és folyamatosan magas minőséget képviselnek. A napraforgós védjegy garanciája többek között a szállásadó szakképzettségére, az épület külső-belső állapotára, a berendezésre, a programkínálatra, valamint a vendéglátó egyedi többletszolgáltatásaira vonatkozik.
A védjegy elsődleges szerepe, hogy a kiszámíthatóságot szolgálja. Ezt erősíti, hogy szeptembertől a FATOSZ honlapján kívül immár a Nemzeti Fogyasztóvédelmi hatóság honlapjánis elérhetőek a nemzeti tanúsító védjegyekről szóló információk – hangsúlyozta az NGM helyettes államtitkára.
Egyre több bel- és külföldi turista keresi a gondozott falvak csendjét, egészséges környezetét, egészséges élelmiszerekből előállított, egyben a tájegységhez kötődő gasztronómiai élményeket és egyéb, csak vidéken elérhető szolgáltatásokat.