A Napi információi szerint a több száz kilométer hosszú horvátországi és montenegrói partszakaszon üdültetéssel foglalkozó közel 7 ezer hazai panzió, valamint villa tulajdonosának többsége már az előszezont is mintegy 8-10 százalékos forgalomcsökkenéssel zárta, s a főszezon kilátásai sem túl biztatóak.
A Horvát Idegenforgalmi Közösség adatai szerint a beutazó turizmus az év első öt hónapjában mintegy 10 százalékkal csökkent, ezen belül a magyar turisták száma mintegy öt százalékkal volt kevesebb, mint a korábbi év azonos időszakában. Mint azt a Napi Gazdaság által megkérdezett hazai szállásadók is megerősítették, az egyes régiók között jelentősek az eltérések, miután a magyar turisták zöme mindinkább közelebbi célpontokat választ. Míg például a Kvarner-öbölben, illetve a Krk-szigeten lévő szálláshelyek forgalma nőtt, a délebbi területeken, különösen Sibenik, Split, illetve Dubrovnik környékén, majd Montenegróban drasztikus csökkenésről számolnak be.
Növeli a magyar szállásadók gondjait, hogy a szomszédos országba utazók közül a panziók, vendégszobák és kempingek helyett mind többen választják a jelentős árkedvezményeket kínáló szállodákat. Szántó Zoltán, a Sibenik környékén három apartmanházat is működtető, döntően magyar vendégeket fogadó Adria-Tour 95 Kft. ügyvezetője szerint siralmas volt az előszezon. Az elmúlt évhez képest a forgalom közel 20 százalékkal csökkent, s a nyári főszezon foglaltsági adatai sem túl biztatók. Tavaly több mint hétszáz hazai vendége volt a cégnek, ám az idén félezerrel is kiegyeznének. Szántó elmondta, egyre nehezebben tudnak versenyezni, a közelebbi úti célokkal és a teljes ellátást kínáló szállodákkal. Azt tapasztalják, hogy a vendégek 70-75 százaléka már csak 4-5 napra megy nyaralni, ebből két napot kevesen szánnak utazásra. A forgalom növekedését attól várják, hogy várhatóan július elején, az egyik apartmanház földszintjén elkészül az étterem.
Bencsik László az elmúlt évek során öt lakókocsit telepített, elsősorban Split környéki kempingekbe. Tavaly a nyári főszezonban alig volt olyan hét, hogy ne lett volna mindegyikben vendég, idén viszont már egyet hazavontatott. Bencsik elmondta, a folyamatosan emelkedő bérleti, illetve tárolási díjak miatt egyre kevésbé érdemes lakókocsit telepíteni az Adriára. Áremelést, különösen a jelenlegi helyzetben, nem visel el a hazai piac, miközben csupán a romló forint miatt 20-25 százalékkal emelkedtek a költségek, ráadásul a konkurencia is mind nagyobb. Bencsik úgy véli, nem csoda, hogy az elmúlt hetekben csupán a környező kempingekből több tucat magyar tulajdonú lakókocsit vittek haza, illetve telepítettek át a magyar határhoz közelebb eső üdülőkörzetekbe. Sajnos jó esély van arra - tette hozzá - , hogy az ősszel még nagyobb lesz a hurcolkodás.
Jóllehet a nyár eleje nem számít csúcsszezonnak az üdülőingatlanok értékesítésénél, ám hétről hétre szaporodik az eladásra kínált magyar tulajdonban lévő horvátországi ingatlanok száma - tájékoztatta a Napit a Bonus Ingatlanbecslő és Értékesítő Kft. munkatársa, Nagy Lénárd. Ezzel párhuzamosan - bár ingatlantípusonként és területenként eltérő mértékben - az árak is csökkennek, hiszen nem csak a hazai befektetők szabadulnának tengerparti ingatlanjuktól. Ma még, a korábbi időszakhoz képest, 5-8 százalékos átlagos árcsökkenés a jellemző, ám az őszre már 10-15 százalékot prognosztizálnak. (Napi Gazdaság)