Az APEH visszamenőlegesen reklamálja a pénztárgép használatát - írja közleményében a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége. Ezzel kapcsolatban 5 évre visszamenő ellenőrzéseket kezdeményeztek, és súlyos bírságokkal fenyegették meg tagjainkat. A probléma gyökere összefügg a Magánszálláshelyek idegenforgalmi hasznosításáról szóló 110/1997 -es Korm rendelet deregulálásával és a falusi vendéglátás adómentesség megszüntetésével.
Eddig azért nem volt gond, mert az áfa-törvény az adómentes tevékenységeknél eltekintett a számlaadási kötelezettségtől. A FATOSZ véleménye szerint a probléma rendezéséhez egyértelműen és jogszabályi keretek között deklaráltatni kell, hogy - a falusi szállásadás folytatásához ill. a kapcsolódó tevékenységekhez nem kell sem egyéni vállalkozóvá válni, sem pedig céget alapítani, hanem mindezek természetes magánszemélyként nyugodtan folytathatók maradjanak.
A FATOSZ szerint szükséges volna módosítani a 24/1995 (XI.22.) PM. rendeletet oly módon, hogy a pénztárgép használatát nem követeli meg a falusi vendégfogadásnál, programok szervezésénél és minden más kapcsolódó tevékenységnél. Természetes magánszemélyeknek pedig akkor sem kell pénztárgépet alkalmazniuk, ha vendéglátó vagy szállásadói szolgáltatást nyújtanak.
A fenti példa alapján valószínűsíthető, hogy a kistermelői rendelet egészen friss módosítása ellenére az APEH a falusi vendégasztal esetében is hasonló felvetéssel és szankcionálással él, mert annak szakmakódja szintén az érintett tartományokba esik.
A jogalkotási javaslatok kidolgozására egyébként éppen a napokban alakult szakmai team a FATOSZ keretein belül, mivel mind a nemzetgazdasági, mind pedig a vidékfejlesztési szaktárca részéről felmerült a kérés, hogy a FATOSZ konkrét javaslatokkal segítse a minisztériumokat a falusi turizmust érintő jogszabályok, ÁFA- és adótörvények, a szálláshely üzemeltetéssel kapcsolatos rendeletek felülvizsgálatában, korrigálásában.