Egy kiadott szállodai szoba bruttó átlagára 17 100 forint, nettó átlagára 14 300 forint volt a vizsgált időszakban. A bruttó átlagár folyó áron kevesebb mint 1%-kal (100 forinttal) nőtt, a nettó átlagár több mint 3%-kal (500 forinttal) csökkent az előző év azonos időszakához képest. Ez a mutató a budapesti ötcsillagos egységekben kiemelkedően magas (bruttó 36 600 forint, nettó 30 500 forint) volt. A fővárosi négy- és a vidéken működő négy- és ötcsillagos szállodák átlagosan 12 900–17 300 forintos, az adatszolgáltató háromcsillagos egységek 9200–10 000 forintos bruttó szobaárat érvényesítettek. Az egy kiadható szállodai szobára jutó szobaárbevétel átlagosan napi bruttó 10 000 forint, nettó 8400 forint volt január–augusztusban. A bruttó érték folyó áron lényegében nem változott, a nettó érték 4%-kal csökkent 2006 azonos időszakához viszonyítva. A legmagasabb összeget (bruttó 25 000, illetve nettó 20 800 forintot) a budapesti ötcsillagos egységek érték el, a legalacsonyabbról a Nyugat-Magyarországon található háromcsillagos egységek (bruttó 4800 forint, illetve nettó 4000 forint) számoltak be. A bruttó szobaárbevétel összességében 1%-os növekedést, a nettó szobaárbevétel 3%-os folyó áras csökkenést mutatott a megfigyelt időszakban. A bruttó szobaárbevétel növekedési üteme februártól hónapról hónapra lassult, májustól pedig már csökkenés mutatható ki. A tárgyidőszakban kiemelkedő mértékű emelkedésről a Balaton partján működő három-, négy- és ötcsillagos szállodák (12–18%), valamint az ország keleti részén található szállodacsoportok (11–18%) számoltak be. A budapesti három-, illetve négycsillagos, valamint a háromcsillagos nyugat-magyarországi egységek bruttó szobaárbevétele 6–9%-kal csökkent január–augusztusban. 2007 első nyolc hónapjában a megfigyelt egységekben az eltöltött vendégéjszakák száma 6,3 milliót tett ki, ami 1%-kal meghaladta az előző év azonos időszaki értékét. A fővárosi szállodákat 2–4%-os csökkenés jellemezte. A vidéken működő szállodákban nőtt a vendégéjszakák száma. Kiemelkedő mértékű emelkedésről a balatoni (6–10%) és a kelet-magyarországi szállodák (6–11%) számoltak be. Január–augusztusban a budapesti öt- és négycsillagos, a balatoni, illetve az ország keleti részén működő háromcsillagos szállodák szobakapacitás-kihasználtsága volt a legmagasabb, 62–68%-os. A szobafoglaltság a többi szállodacsoport mindegyikében elérte vagy meghaladta a 47%-ot. A KSH turizmusra vonatkozó további információi, adatai a www.szamokbanutazunk.hu honlapon találhatóak.
Szállodai mutatószámok – az első nyolc hónap mérlege
Az év első nyolc hónapjában a három-, a négy- és az ötcsillagos szállodák az előző év azonos időszakához hasonlóan, átlagosan 59%-os szobakapacitás-kihasználtsággal működtek – áll a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentésében.
Tátralomnic ékköve: Grand Hotel Praha
Tátralomnic ma is őrzi eleganciáját, amely Marienbadhoz vagy Karlsbadhoz hasonlítható. Leghíresebb szállodája, a Grand Hotel Praha olyan, mint egy mesebeli kastély.
Egy korszak vége: bezár az ikonikus Körszálló
Október végén robbant a hír, hogy lebontás fenyegeti a Körszállót, hivatalos nevén a Hotel Budapestet, most újabb részletek derültek ki.
MSZÉSZ: indul az „Év Szállodája” pályázat
Az MSZÉSZ útjára indítja az „Év Szállodája 2024” pályázatot.
Változik az indiai OYO szállásfoglaló portál házirendje – tiltakoznak a vendégek
Az utazás nehéz Indiában azoknak, akik nem házasok, azonban ennek ellenére szeretnének együtt utazni és közös szálláshelyen aludni.
Veganuár és méregtelenítő kúra a sárvári ötcsillagos házban
Évkezdetnek nem is rossz: két olyan csomagajánlatot állítottak össze, amely mindkettő ezt a célt szolgálja.
Újfent nyit egy hostelt az a&o Belgiumban
Az a&o Hostels, Európa vezető hostellánca, 2025. január 1-jén megnyitotta második belga szálláshelyét, az a&o Brussels Centrumot.
Brandváltás az egykori Adria Palotában
Az Al Habtoor Palace megérkezett Budapestre az ikonikus, egykori Adria Palotába, amelyet jóideje Ritz Carlton-ként ismertünk, korábban pedig a Meridien-lánc tagjaként nyílt meg ötcsillagos szállodaként a pesti Belváros szívében.
Új szakember a hévízi hotel élén – FRISSÍTVE
Jakab Gábor lett a hévízi NaturMed Hotel Carbona új szállodaigazgatója.
Üzemeltetési területen változás a Danubius Hotels-nél
A Danubius Hotels Zrt. új vezető kinevezésével indítja 2025-öt, megerősítve a szállodavállalat láncszintű üzemeltetését.
Milliós gázszámla és eltűnt bérlők a mogyoródi panziónál
Több, mint harmincmilliós tartozást hátrahagyva váltak köddé a koreai befektetők.
Interjú
Nagybor vagy semmi
A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk
Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban
Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.