Kettő az egyben
Első komoly, és minden tagot érintő újítás jövőre, hogy tavasztól kezdődően kizárólag régiós ülések lesznek, az eddigi két közgyűlést egyetlen őszi találkozóra szűkítették, valamint a Választmány hatáskörét kibővítették (így a tagfelvétel, költségvetés és SZMSZ elfogadása is jóval egyszerűbbé válik).
Plenáris üléssel folytatódott a nap, ahol a házigazdák nevében Bencze Gábor (igazgató, Danubius Hotel Gellért) aláhúzta, háza igencsak patinás – a szó több értelmében. Vagyis hosszú évek, évtizedek óta felújításra vár, és tegyük azonnal hozzá: a remény hal meg utoljára…
Tili-toli a főváros kiemelt programjaival
Szintén a házigazdák, azaz a főváros nevében dr. Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes köszöntötte az egybegyűlteket, aki Budapest új turisztikai fejlesztéseiről számolt be. Erre reflektálva dr. Niklai Ákos (MSZÉSZ) felvetett két fontos, és a fővárosi szállodások életét igencsak megkeserítő, bevételeiket érzékenyen érintő váratlan állami intézkedést: az egyik a Vörösmarty téri karácsonyi vásár lerövidítése, a másik pedig a Tavaszi Fesztivál váratlanul egy hónappal – márciusról áprilisra - való arrébb tolása.
Látszik az alagút vége!
A nap egyik leginformatívabb eseményével, Kopócsy Andrea, a leköszönő elnök beszámolójával folytatódott a program. Idén januártól-szeptemberig vizsgálta a távozó elnök-asszony a szállodai mutatókat, és ezek alapján – végre sok év óta először – biztató számokat közölhetett. Többek közt azt, hogy 1,3 százalékkal nőtt országos szinten a szállodai férőhelyek száma, a vendégéjszakák száma pedig 5,4 százalékkal magasabb, mint az elmúlt, igencsak gyászos évben.
Országos szobafoglaltság tekintetében 10,5 százalékos plusszal zártak szeptember végéig a háromcsillagos szállodák, és amúgy is egységesen megállapítható: az idei év nagy nyertesei a fővárosban a háromcsillagos hotelek, hiszen a fapados járatok ontotta vendégek alapvetően e házakat népesítik be. Amit még az elnök-asszony fontosnak tartott kiemelni: jó lenne, ha a házak a GOP adatokat tartanák szem előtt, azaz a jövedelmezőség számait, mert ez a valós nyereség egy ház életében, nem pedig a biztató töltöttségi számok, amelyek azonban könnyen lehet, hogy alacsony áron értékesített szobákat takarnak.
Más a terv és más a valóság
Országos szintű felmérés készült a hazai szállodák üzleti tervezésének gyakorlatáról, ennek eredményeiről számolt be a Hegedüs Attila - Takács Márton duó (BDO). Megállapítható, hogy a szállodák nagy többségénél sajnos még mindig az az általános gyakorlat, hogy nem vetik össze az éves tervet a valós eredményekkel, és sokan még mindig szegmensenként terveznek (73,2%), nem pedig komplex tervet készítenek. Idehaza a tulajdonosi elvárások is hangsúlyosan irányt adók – amelyek azonban nem mindig a realitás talaján, inkább az elvárások szintjén állnak. A marketingbüdzsé tekintetében év közben a vizsgált házak 70 százaléka tartja magát az eredeti tervhez, és szintén a felmérés adataiból megállapítható: jövőre sokan még „óvatos duhajként” inkább kivárnak, mintsem új beruházásokat, fejlesztéseket irányoznának elő.
Személyi változások
A délután kiemelt programja az új elnök, valamint alelnök megválasztása volt, bár szoros versenyről nem beszélhetünk a valójában régi/új elnöki pozíció megszerzése kapcsán, hiszen Polgár Tibor, a valóban újoncként induló elnökjelölt néhány napja visszalépett, így dr. Niklai Ákos egyedül indult a pozícióért – és ismét elnyerte az elnöki láncot, valamint az ezzel járó sok-sok feladatot és megoldásra váró kérdést. A közgyűlésen új alelnököt is megválasztott a szép számban jelen lévő tagság: szoros eredménnyel, a szavazatok 53 százalékának megszerzésével végül Árvai Zoltánt (igazgató, Hilton Budapest) választották meg, a másik jelölt, Baldauf Csaba (igazgató, Kolping Hotel, Alsópáhok) egyébként hivatalos elfoglaltsága miatt nem lehetett jelen.