Révész Máriusz, a kerékpározás és az aktív kikapcsolódás fejlesztésével és népszerűsítésével összefüggő feladatok ellátásáért felelős kormánybiztos a kormányzati elképzelésekre reflektált beszédében. A kormánybiztosi pozíció fontosságát, szükségszerűségét és hasznait taglalta.
Kiemelte, hogy a magyar kormány működésének régóta alapvető eleme a mozgásközpontúság, hiszen bevezették a mindennapos testnevelés órát az iskolákban, támogatják a sportutánpótlás gyarapítását, számos turista-, kulcsos- és vadászházat újítottak fel, kiemelt uniós összegeket fordítanak kerékpárutak építésére, a Bejárható Magyarország Program fejlesztéseire pedig 13 milliárd forintot fordítanak az elkövetkező években.
Bodor Ádám, az European Cyclists’ Federation (ECF) képviseletében, az EuroVelo igazgatójaként kifejtette: a kerékpáros turizmus megduplázása a fő cél. Hazánkban a kerékpár, mint eszközhasználat arányait tekintve igen magas (22%), európai szinten a 3. helyet foglalja el Hollandia (36%) és Dánia (23%) után. Ezzel szemben a kerékpár és gyaloglás viszonylatában már a 6. helyre pozícionálták Magyarországot a statisztikák.
Hazánkban jellemzően a vidéki kerékpározás jellemző – szemben a nyugat-európai dobogósokkal – , amiből is az alföldi régió emelkedik ki leginkább. Magyarország haladó kategóriába sorolható a biciklizés területén.
A bringázás hasznai: egészségmegőrzés, közlekedésgyorsítás, üzemanyag megtakarítás, a CO2 kibocsátás csökkenése, a légszennyezés és zajterhelés csökkenése, a kerékpáros turizmus és a kerékpáros ipar. Európai szinten 44 milliárd EUR ráfordítással fejlesztik a kerékpárturizmust.
Ujváry Beatrix és Környey Balázs moderátorok Dr. Gál András Leventét, a Magyar Közigazgatási és Szervezetfejlesztési Kutatóintézet Alapítványának (HUNADI) kuratóriumi elnökét, kérdezték a turisztikai szakemberképzés és elvándorlás-probléma megoldásáról, aki megvalósítandó célnak látja a hazai munkaerő folyamatos turisztikai célú edukációját, valamint a képzett emberek motiválását az itthon maradásra. Bodor Ádám ehhez kapcsolódóan hozzátette, hogy a térségi turisztikai szakemberek előtt hazánkban viszonylag bizonytalan jövő áll, míg tőlünk nyugatabbra egy kiszámíthatóbb életpályával számolhat pl. egy TDM menedzser.
A konferencia teljes anyagát itt olvashatja.
Forrás: Bejárható Magyarország