Az év elején alakult Termál út Kis-Balaton Kerékpáros (Teker) Egyesület alapítói profi kerékpárosok, akik már négy éve működtetnek kerékpárkölcsönzőt a zalakarosi Karos Spában, és felismerték, hogy a napi 35–90 kilométert is tekerő kerékpáros turista villámgyorsan elhagyja a városhatárt. Ezért láttak lehetőséget a térséget átfogó egyesületi formában, amelyhez a környező települések önkormányzatai és szolgáltatói is csatlakozhatnak. Céljuk egy mintatérség kialakítása, amely már komoly vonzerőt jelenthet az európai kerékpáros turisták számára. Az alapítók elképzelései szerint a térség tengelyét a Gelse–Zalakaros–Kis-Balaton– Hévíz–Kehidakustány útvonal és a mentén fekvő mintegy 51 település alkotná. Úgy vélik, a három híres fürdővárost is felvonultató térség gyógy- és wellness- szolgáltatásaival kiváló kiegészítő vonzerőt nyújthat a bringások számára. Az egyesület egyik legfontosabb célja, hogy a Balaton körül karikázókat a Kis- Balatonhoz és környékéhez is elcsábítsa.
Őstermelők és őshonos állatok
A tagszállodákban az európai biciklisek számára megszokott, magas színvonalú szervizszolgáltatásokat nyújtja a profi biciklis csapat, illetve néhány házat már korszerű kerékpárparkkal is felszerelt. Sok hotel még most fejleszt, és aztán csatlakozik az egyesülethez – mondta el lapunknak Győrffy Krisztina, az egyesület elnökségi tagja. Hogy ne csak az adott szálloda vendégei, hanem a térség bármely vendége tudjon biciklit kölcsönözni, májusban adtak át egy vadonatúj kerékpárkölcsönzőt a Zalavár–Zalaszabar összekötő út mellett található Kis-Balaton Ház szomszédságában, és az egyesület azt tervezi, hogy pályázati úton uniós forrásokat szerez egy hévízi és egy zalakarosi kölcsönző létrehozásához is. EU-s támogatásokból képzelik el a térséget behálózó, mintegy 300 kilométer hoszszúságú, kis forgalmú, kerékpározásra alkalmas közút turisztikai célú kitáblázását, túraútvonalakba szervezését és a kerékpárút-hálózat fejlesztését is. Az egyéni vendégek és az utazási irodák megnyerése egyaránt céljuk. Az előbbi célcsoport számára most fejlesztik az egyesület honlapját, amelyen biciklizésre alkalmas terepeket, útvonalakat, kerékpárosbarát szálláshelyeket és éttermeket ajánlanak, és készülnek hasonló papíralapú régiós kiadványok megjelentetésére is, amit az egyesületi tagdíjakból finanszíroznának. A Teker megkeresi a hazánkat programozó, kerékpáros-turizmusra specializálódott külföldi utazási irodákat is, hogy csomagtúrákat állíthassanak össze a térség kínálatából. A Zalakarostól Hévízen át Kehidakustányig vezető útvonal változatos látnivalókat vonultat fel. Karoson érdemes megismerkedni a közeli szőlődombok festői világával, takaros víkendházaival, kertjeivel és jó minőségű útjaival. Az onnan Hévízre vezető szakaszon Zalakomár után rövid kitérővel elérhető a kápolnapusztai bivalyrezervátum, ahol testközelből is megismerkedhetünk a hazánkban őshonosnak számító növényevő állatokkal és azok történetével, az interaktív tárlat segítségével pedig a Kis-Balaton élővilágával. Az általánosságban szigorúan védett és csak engedéllyel látogatható Kis-Balaton egyetlen nyitott területére, a Kányavári-szigetre a térség emblémájává váló, három hatalmas boltívet formázó fahíd vezet. Lábánál a környékbeli őstermelők standjai roskadoznak a házi készítésű lekvár-, savanyúság-, méz- és szörpkülönlegességektől. Uniós támogatások segítségével már nagy részben megvalósult a Nyugat-Dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Hatóság 229 millió forint összköltségű projektje „Kis-Balaton turisztikai célú fejlesztése” címmel, amelynek részeként a Kányavári-sziget bejárójához vizesblokk épül, és a mozgássérültek számára kompot indítanak a szigetre.
Új vonzerők uniós pénzekből
Innen nem messze egy május végén átadott, öt kilométeres kerékpárúton tekerhetünk Balatonhídvégtől a Zalavár–Zalaszabar összekötő útig. Az új szakasz szintén a projekt eleme, és ennek köszönhetően a Kis-Balaton eddig elzárt természetvédelmi területét is megismerhetik a látogatók. A 74 millió forintos ráfordítással épült bicikliút mellett számos más fejlesztés is megvalósult, főként azért, hogy mérsékelje a szezonalitást a térségben. Balatonhídvégen új, fából épült, különleges kunyhóból leshetik a madarakat a látogatók. Az organikus építmény közelében új kilátó is emelkedik, ahonnan belátni a Hídvégi-tavat és a Kis-Balatont. A torony egy ötvenéves, kétkamrás vasbeton zsilipre épült, amely megőrizte eredeti funkcióját, és működés közben is megfigyelhető, akárcsak a bringaút mellett vezető szivattyútelep. A 2000-ben átadott Kis-Balaton Ház kiállítását és bemutatótermeit a projekt keretében látványosabbá, interaktívvá, élménydúsabbá alakítják. A ház szomszédságában elkészült egy színvonalas kerékpárparkkal felszerelt kölcsönző és szerviz, egy játszótér készségfejlesztő, illetve ismeretterjesztő elemekkel, amelyek a víz útját, erejét, felhasználhatóságát mutatják be játékos formában. Felújították a Kis-Balaton Ház mellett álló kápolnát is. Alsópáhokhoz közeledve megint csak felejthetetlen látványt nyújtanak a szőlődombok rusztikus vályogházai és a gyümölcsfákkal teli kertek. A következő állomás már Hévíz, ahol ősszel indul a Tófürdő nagyszabású fejlesztési projektjének második üteme: felújítják a tóra épült fürdőház eddig még nem korszerűsített épületeit, és újabb fogadóépületet alakítanak ki. Kehidakustányt éppen öt éve rajzolta fel a termálturizmus térképére meleg vizes strandjának élményfürdővé fejlesztése, amelyhez azóta négycsillagos hotelt és egy üdülőfalut is építettek. A tulajdonos-üzemeltetők arról számoltak be, hogy míg öt évvel ezelőtt évi 120–150 ezer fő fordult meg a fürdőben, ma már évente 370–410 ezer fő között mozog a fürdővendégek száma, a vendégéjszakák száma a településen pedig csaknem 900 százalékkal nőtt. A fejlesztések hatására felértékelődött a lakások, ingatlanok ára, és újabb jelentős beruházások veszik kezdetüket. Új turisztikai termékként indul fejlődésnek a kerékpáros- és a borturizmus.
Illusztris társaság
A Tekerhez Zalakaroson egyelőre a Hotel Karos Spa és a Hotel Napfény, Hévízen a Hotel Európa Fit, a Naturmed Hotel Carbona, a Hunguest Hotel Hélios és a Panoráma, a Hévízi Tófürdő, a Prestige Ház, a Hévízi Szobakiadók Szövetsége és a Hévízi Marketing Egyesület, Kehidán pedig a Kehida Termál Gyógy- és Élményfürdő és a Kehida Hotel és Élményfalu csatlakozott. Pártoló tag a Rogner Lothus Therme Hévíz és a zalakarosi Kilátó vendéglő. Együttműködési megállapodást készít az egyesület a kis-balatoni természetvédőkkel is. Magánszemélyek is tagjai az egyesületnek, az elnöke dr. Oláh Péter, a Hotel Karos Spa****superior elnök-vezérigazgatója és számos nyugat-dunántúli szálloda fejlesztője.