Az EU és az Egyesült Államok küldöttségei csütörtökön előzetes megállapodásra jutottak a Nyitott Égbolt légi közlekedési egyezmény második szakaszának véglegesítéséről. A nyolc fordulóból álló tárgyalássorozat egyebek között a légi közlekedési vállalatok kontrolljának és tulajdonlásának kölcsönös liberalizálását eredményezi. Ez lényegében annyit tesz, hogy az USA a jövőben nem gördít akadályt a külföldi befektetések elé, ami természetesen a későbbiekben az amerikai szabályozás módosítását is maga után vonja majd. A kompromisszum ugyanakkor nem garantálja a légi társaságok kabotázshoz való jogát (azaz nem teremti meg annak lehetőségét, hogy az Egyesült Államokon belül két pont között járatokat közlekedtethessenek). Ugyanakkor biztosítani fogja a transzatlanti légi utak teljes liberalizálását, feljogosít a légi járművek teljes bérletére (ez az úgynevezett wet leasing, amikor a gépeket személyzettel együtt bérelik ki), megerősíti a szabályozói együttműködést és a biztonsági, valamint a környezetvédelmi előírások harmonizációját. Mindezek az intézkedések becslések szerint 12 milliárd euró profitot eredményezhetnek, és 26 millióval növelhetik az utasok számát. A megállapodás-tervezetet Siim Kallas, a közlekedésért felelő bizottsági alelnök júniusban terjeszti a közlekedési tanács elé jóváhagyásra. (BruxInfo)
Áttörés az EU-USA közötti légi közlekedési tárgyalásokon
Az EU és az Egyesült Államok egyetértésre jutott abban, hogy a jövőben elmozdítják a piaci hozzáférés útjában álló akadályokat, és jobban összehangolják biztonsági és környezetvédelmi előírásaikat. A Bizottság szerint ezzel „óriási lépést tettek előre” annak érdekében, hogy tető alá hozhassák az állandó Nyitott Égbolt megállapodást.

Friss jelentés az Emirates és a flydubai partnerségi együttműködéséről
Az Emirates és a flydubai szolgáltatásai iránti erőteljes kereslet 36 százalékos utasszám-növekedést eredményezett egy év alatt.

Környezetszennyező privátrepkedések Ausztriában
Megdöbbentő adatokat közölt az osztrák Wiener Zeitung friss beszámolója.

Átadták a HungaroControl új távoli toronyirányítási rendszerét
A fejlesztéssel a cég az első olyan léginavigációs szolgáltató a világon, amely helyhez kötöttség nélkül tudja irányítani egy-egy repülőtér terminálforgalmát.

Környezetbarát hangárt alakítanak ki az amszterdami reptéren
A KLM a környezeti hatások csökkentése érdekében új módszereket vet be egyik hangárjának felújítása során.

Ismét a magyar utakat járják a Google furcsa autói
Újra megjelennek Magyarországon a Google járgányai.

A Lufthansa megszünteti a fedélzeti árusítást hosszú távú járatain
A Lufthansa gazdasági okokból leállítja a fedélzeti értékesítést hosszú távú járatain.

Emirates és Visit Hungary megállapodás
Az Emirates légitársaság együttműködési megállapodást írt alá a Visit Hungaryvel a Magyarországra irányuló beutazó turizmus fellendítése érdekében.

A Wizz Air törölte a Lisszabonból Budapestre tartó járatát
A légitársaság már közvetlenül tájékoztatta azon érintett utasait, akik a weboldalon, illetve applikáción keresztül intézték foglalásukat.

Járattörlések a belgiumi repülőtéren
A közlekedési vállalatok szakszervezeteinek sztrájkja miatt közlekedési fennakadások és járattörlések várhatók április 29-én.

Az ír fapados fellép a reptéri ivászatok ellen
A Ryanair már januárban azt javasolta, hogy az EU vezessen be alkoholkorlátozást a repülőtereken – közölte a CNN.
Interjú

Nagybor vagy semmi
A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk
Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban
Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.