Békés rejtett kincsei

Békés rejtett kincsei

Nem könnyű egy olyan megyében idegenforgalmat „csinálni”, ahol a történelem és a természeti adottságok olyanra formálták az embereket, hogy többségük nem tekint túl szülőfalujának határain. Mint azt a Dél-alföldi RIB által szervezett Békés megyei tanulmányút résztvevői tapasztalhatták, ma már változott a helyzet olyannyira, hogy a szomszéd megyékből is hívtak szakembereket a programra az utazási irodák képviselőin és a szakújságírókon kívül.

Mindazonáltal különleges helyzetet eredményez, hogy Békéscsabának, a megyeszékhelynek jóval kisebb az idegenforgalmi vonzereje, mint Gyulának, s ennélfogva a megyei Tourinform-iroda is Gyulán van, ahol más megyei hivatalok is működnek.

Nagy Béla, a megye közgyűlésének képviselője a turizmusban látja a megye gazdasági fellendülésének útját. Felhívta a figyelmet, olyan eseményekre mint pl. az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő medgyesegyházi dinnyefesztivál, amit minden augusztus első hétvégéjén rendeznek meg. Ezek a rendezvények egyre nagyobb tömegeket vonzanak, a rendezők viszont hiába próbálnak állami forráshoz is jutni, néhány év alatt a nullára csökken a legtöbb esemény támogatottsága.

Hasonlóképpen pénzhiány akadályozza a gyulai várfürdő területén lévő Almássy-kastély rendbehozatalát. A nemrég még bölcsödeként működő épület üres, holott gyógyszállónak vagy kulturális intézmény otthonául sem lenne utolsó. Pedig Az angol beteg című film plusz vonzerőt jelenthetett volna a helynek...

Közép-Európa egyetlen épen maradt téglavárában is lenne teendő, hiszen a múzeum életveszélyessé vált, be kellett zárni. Némi kárpótlást nyújt a közeli Száz éves cukrászda, amely egyébként 160 éves múltra tekint vissza. Gondosan összeválogatott bútorzata, amely egy varázslatos zenegépet is rejt, valamint érdekes kis cukrászmúzeuma az amatőröket is lenyűgözi.

Szintúgy maradandó élményt nyújt a vésztő-mágori történelmi emlékhely: a halomsír, amelynek belsejében három rétegben tárták fel az őskori, a kőkori és a bronzkori maradványokat. Ritkaságát az adja, hogy az egykori tanácselnök nem engedte, hogy a csontvázakat és az eszközöket múzeumba szállítsák, hanem meghagyták - persze teljesen kiásva és konzerválva - úgy, ahogy eredetileg volt. Az idelátogató iskolások, de még a felnőttek is sokkal könnyebben tudják így beleképzelni magukat az ősi időkbe.

A szemközt feltárt templom alapzata a környék régészeti leleteinek ad otthont.

Füzesgyarmaton a tongai király udvari festője létesített múzeumot, ahol nagynénje vezeti körbe az érdeklődőket. A Japán iránt élénken érdeklődő középkorú magyar férfi folyamatosan bővülő gyűjteménye felöleli a hagyományos japán élet szinte teljes kelléktárát - az utolsó helyiség pedig a csúcstechnológia napi használati eszközeit mutatja be az óráktól a számítógépig.

Szeghalmon a Tikos-ér visszavadulásában, s egyben idegenforgalmi hasznosításában is látnak jövőt . Egy holland szakember ugyanis ráébresztette az ittenieket, hogy míg külföldön a csatornák elvadításával foglalkoznak, itt minden adva van, ami a természet térhódítását reprezentálja.

Dévaványán a túzok elszaporulását szorgalmazzák, s ennek jelei is megfigyelhetők a Körös-Maros Nemzeti Park bemutató központjában. Itt az őshonos állatok élőben, valamint kitömve vagy fényképen is láthatók.

Gyomaendrődön a Kner múzeumon és nyomdán kívül egyedülálló gyűjteményt tekinthetünk meg a motormúzeumban. Sóczó Elek, aki bognárként kereste kenyerét, 1982-ben döntött úgy, hogy több időt szentel hobbijának és felvásárolta a Magyarországon fellelhető szinte összes régi motoros kétkerekű járművet, helyrehozta azokat és kiállítást rendezett be.

Ma már 87 különböző motormárka jelenik meg a 165 jármuben, amelyek között a nosztalgiázni csábító hazai márkák mellett más európai gyártmányok is fellelhetők csakúgy, mint műemlékszámba menő Harley-Davidsonok. Az egykori bognár nem tagadta meg önmagát, a saját keze műve, egy famotor is éke a gyűjteménynek.

Pár házzal arrébb van a műhely, ahol a legújabb szerzemények rendbehozatalát végzi a család, s „mellesleg” bognár- és kovácsmúzeumot is megtekinthet az érdeklődő. A régmúltat idéző, ám egészen a közelmúltig szinte mindennapos használati tárgynak számító kocsik, szekerek, szánok és az elkészítésükhöz szükséges szerszámok mintha arra várnának, hogy újra életet leheljen valaki beléjük.

Szarvason az idén elkészült Történelmi emlékút kezdeti és végpontját jelöli az a két székelykapu, amely testvérvárosi kapcsolatok révén került a városba.

A régi gáton végigvezető emlékúton égbenyúló, faragott fatörzsek emlékeztetnek múltunk kiemelkedő történelmi eseményeire. Az út végén a történelmi Magyarország közepét jelzi egy szélmalom, egyfajta időtlenség illúzióját keltve. Az emlékút elején lévő Ó-templom elé egy kis városteret álmodnak a szarvasiak, végéhez pedig a Körösön átívelő fahidat, amin az alapítójáról még mindig Pepi-kertnek becézett arborétumba lehetne átkelni, s így egyben körúttá alakulna az emlékút. A turistákat emellett inkább a természeti látnivalókkal szeretnék marasztalni. Szarvason lesz jövő júliusban a nemzetközi lovastalálkozó, s addigra várhatóan testet ölt a többi elképzelés is.

A lovasoknak, biciklistáknak három túraútvonalat is ajánlanak, s elegendő szálláshely is a vendégek rendelkezésére áll.


Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt gyakorlatilag lezárják fél Budapestet

Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt gyakorlatilag lezárják fél Budapestet 

Az izraeli miniszterelnök, Benjamin Netanjahu látogatása miatt április 6-ig megváltozik a főváros forgalmi rendje.
Megérkezett az első járat Máltáról Debrecenbe

Megérkezett az első járat Máltáról Debrecenbe 

Sikeresen landolt a Universal Air légitársaság Máltáról érkező első menetrendszerű járata vasárnap délután.
Csoportok figyelmébe: vonaton, buszos utazáshoz előzetes regisztráció kell

Csoportok figyelmébe: vonaton, buszos utazáshoz előzetes regisztráció kell 

Előzetesen regisztrálni kell a csoportos utazás tervét a MÁV-csoport honlapján.
Budapest Airport nyári kínálata: 200 járat, 136 úti célra

Budapest Airport nyári kínálata: 200 járat, 136 úti célra 

A kínálatban új célállomások és légitársaságok is szerepelnek.
Indul a nyári menetrend: heti 55 budapesti járatpár az Air France-KLM-mel

Indul a nyári menetrend: heti 55 budapesti járatpár az Air France-KLM-mel 

A hétvégi nyári időszámításra átállással életbe lép az Air France-KLM nyári menetrendi időszaka.
Indul a Balatonnál a hajózási szezon

Indul a Balatonnál a hajózási szezon 

Elindult a személyhajózási szezon a Balatonon.
Szezonális repülőjárat Tel-Aviv és a Balaton között

Szezonális repülőjárat Tel-Aviv és a Balaton között  

Június 2. és szeptember 29. között heti két alkalommal közlekedik az Arkia Israeli Airlines Sármellékre.
Ezt nyújtják a légiutas-kísérőknek Dubajban

Ezt nyújtják a légiutas-kísérőknek Dubajban 

Már több mint 200 magyar légiutas-kísérő dolgozik a világ legnagyobb nemzetközi légitársaságánál.
Március 29-én különleges élményben lesz része a budapesti reptéren

Március 29-én különleges élményben lesz része a budapesti reptéren 

Aznap rangos zongoraművészek és fiatal tehetségek játszanak a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren kihelyezett zongorákon.
Scotland Yard-jelentés a Heathrow forgalmát megbénító áramkimaradásról

Scotland Yard-jelentés a Heathrow forgalmát megbénító áramkimaradásról 

Nincs arra utaló jel, hogy bűncselekmény okozta volna a Heathrow repülőteret megbénító tüzet.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.