Az M-14/1 úton lévő szlavonski brodi határátkelő nyitva, ahonnan az M-17-es úton Doboj érintésével juthatunk el Maglaj közelébe. Itt a lezárt útszakaszt rendőrségi irányítás mellett, kijelölt elterelő úton kerülhetjük meg, visszatérve a Szarajevóba vezető M17-es útra. Az M17-es úton lévő Samac-i, valamint a Brcko-i határátkelő zárva.
Az M 1-8, M18-as Zsupanje-Orasje határátkelőt megnyitották, viszont jelenleg ezt az útvonalat csak személygépkocsik használhatják, a kamionok, tehergépkocsik és autóbuszok a fentebb jelzett átkelési, illetve közlekedési lehetőségek közül választhatnak.
A nyitva lévő határátkelőkre koncentrálódik a Boszniába irányuló forgalom jelentős része, melynek következtében lassúbb határátkeléssel, haladással kell számolni. Ugyancsak ezen átkelőkre, illetve járható úthálózatra koncentrálódik az országba érkező segélyszállítmányok zöme, ami egyrészt elsőbbséget élvez, másrészt jelentősen lassítja a közúti forgalmat is. Továbbra is előfordulhatnak földcsuszamlások, sziklaomlások, amelyek lehetetlenné tehetik a továbbhaladást, illetve komoly balesetveszélyt okozhatnak. A Konzuli Szolgálat felhívja mindenki figyelmét a sebességkorlátozások betartására és a megszokottnál óvatosabb és figyelmesebb vezetésre. Személyes tájékozódás céljából érdemes ellátogatni a www.bihamk.ba weboldalra.
Aknaveszélyre figyelmeztető táblák
Az esőzések, illetve az azt követő talajmozgások, földcsuszamlások következtében az 1991-95 közötti boszniai háborúban telepített aknák a talajjal együtt mozogva változtatják helyzetüket, ezért jelentősen nő a véletlenszerű „aknárafutás/lépés” lehetősége. Az aknaveszélyre figyelmeztető táblák, illetve szalagok az árvíz következtében sok helyen megsemmisültek, így semmi sem figyelmeztet az aknaveszélyre. A Konzuli Szolgálat javasolja, hogy a boszniai utazások alkalmával csakis a szilárd útburkolatú utakon mozogjanak, kerüljék az ismeretlen terepen, erdőben történő mozgást. Amennyiben a szükség úgy hozza, lehetőleg benzinkút mellett álljanak meg, elkerülhetetlen esetben se menjenek le a szilárd burkolatú útról. Az árvíz következtében módosított, tájékoztatást szolgáló aknatérképek ide kattintva érhetők el.
Megnövekedett fertőzésveszély
Az árvíz következtében jelentősen megnőtt a fertőzésveszély is. A boszniai hatóságok kérik a lakosságot, illetve az országba utazó külföldieket, hogy kerüljék a vezetékes víz fogyasztását, csakis flakonos vizet igyanak, napjában többször mossanak kezet. A boszniai egészségügyi szolgálat a tífusz és hepatitisz fertőzés veszélyének növekedésére hívja fel a figyelmet. Az esőzések, az azt követő árvíz, illetve talajmozgások következtében a főbb közlekedési utak mellett is egyre több mérges kígyóval találkozni. Az útközben pihenés és más célból történő megállások során legyenek körültekintőek, fordítsanak fokozottabb figyelmet környezetükre!
Forrás: Konzuli Szolgálat