A Ryanair eddig nem repült Izraelbe, a légitársaság azonban nemrég bejelentette, hogy 2015 novemberében közvetlen járatot indít az izraeli üdülővárosba, Eilatba Budapestről, Krakkóból és a litvániai Kaunasból – mindhárom repülőtérről heti kétszer.
A kaunasi Ryanair-bázis most még egy repülőgéppel gazdagodhat, a légitársaság ugyanis Koppenhágában állomásozó egyetlen járművét tervezi átvinni a litván város repülőterére július 14-én - bár arról nincs hír, hogy ez a gép repülne Izraelbe is. A döntés oka, hogy a Ryanair és a dán szakszervezetek között egy régóta húzódó vita áll fenn, mivel utóbbiak kollektív megállapodást szeretnének kötni a légitársasággal, amibe azonban már jó ideje nem egyezik bele a Ryanair. A dán munkaügyi bíróság nemrég kimondta, hogy a szakszervezetek sztrájkolhatnak Koppenhágában emiatt, akik aztán be is jelentették, hogy július 18-ától sztrájkba kezdenek – erre a lépésre döntött úgy a Ryanair, hogy Koppenhágában állomásozó repülőgépét átviszi Kaunas repülőterére.
Az ügyben Dánia mellé állt Svédország is: a svéd szakszervezetek ugyanis közölték, hogy csatlakoznak a dán sztrájkhoz. Két svéd szakszervezet, a Seko és az ST is úgy nyilatkozott: teljesen természetes, hogy támogatják dán kollégáikat ebben a kérdésben.
Közben a Ryanair kiadott egy közleményt, amelyben arról tájékoztatnak, hogy miután koppenhágai pilótáikat és alkalmazottaikat áttelepítik Kaunasba, koppenhágai bázisuk megszűnik, a dolgozókra pedig már nem vonatkoznak a Dán Kollektív Szerződés feltételei. Ennél fogva a dán szakszervezetek sztrájkfelhívása is okafogyottá vált szerintük.
A Ryanair azonban úgy tűnik, mindezek ellenére is szárnyal: július 9-én bejelentették, hogy 19,85 eurós repülőjegy-akciójuknak - melynek keretében ezen az áron kínálnak eladásra egymillió jegyet - már az első napján több mint 400.000-en foglaltak ülőhelyet járataikra, a Ryanair weboldalának forgalma pedig a duplájára nőtt ez alatt az időszak alatt.
Forrás: haaretz.com / travelmole.com / Turizmus Online