A taxik ellenőrzését elsősorban a pályaudvarok, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér és a belváros taxiállomásai vagy frekventált helyei közelében végezték, és figyelembe vették azokat az utaspanaszokat is, amelyekben a megkárosított utasok az indulási helyüket megjelölve kérték a túlzottan magasnak tartott fuvardíj kivizsgálását.
A vizsgálat részletei
A taxiállomás-használati szerződés megkötése előtt a taxik komplex ellenőrzési minősítő vizsgálaton esnek át, ahol a színt, a klímát, a bankkártya-elfogadást, a műszaki megfelelőséget ellenőrzik. Szeptemberben 297 taxi minősítő vizsgálatát végezte el a BKK. Ezek során 180 db jármű megfelelt az előírásoknak, a többi esetben hiánypótlásra, javításra van lehetőség.
A taxi-szolgáltatást közvetítő és fuvarszervező működési feltételeinek előzetes vizsgálata is feladata a BKK-nak. A vizsgálat során az ellenőrzés kiterjed a szolgáltató pénzügyi megfelelőségének vizsgálatára, infokommunikációs eszközeire vonatkozó műszaki előírások teljesítésére, diszpécseralkalmazásának megfelelőségére, valamint védjegyoltalom alatt álló szabadjelzőjének jóváhagyására. Budapesten korábban 21 fuvarszervező társaság tevékenykedett, amelyek közül 11 társaság kérelmezte előzetes minősítését.
Október 1-jéig:
- hat társaság minősítése volt sikeres, és kapta meg előzetes a hozzájárulást;
- négy társaság minősítése folyamatban van, őket hiánypótlásra szólították fel, minősítésük rövidesen befejeződhet;
- egy társaság nem tett eleget a hiánypótlásnak, ezért előzetes minősítést nem kapott.
Minősített és regisztrált fuvarszervezőként tevékenykedhet:
- a Főtaxi Autóközlekedési és Szolgáltató Zrt.;
- a Taxi Plus Europe Kft.;
- a Reklámtaxi Fuvarközvetítő Kft.;
- az RT5 Taxi Holding Kft.;
- a Taxi4 Kft.;
- és a City Taxi Fuvarszervező Szövetkezet.
A BKK szeptember 1-je óta összesen 1726 nyílt és próbautazásos ellenőrzést hajtott végre.
Ezek során 20 esetben kezdeményezték a Budapest Főváros Kormányhivatala Közlekedési Hatóságánál taxiengedély visszavonását, mert az ellenőrzött taxinak érvényes taxiállomás-használati engedélye nem volt. A próbautazások során több mint 200 esetben tapasztalták - ez az ellenőrzések mintegy 25%-a - hogy a szolgáltató a fuvarfeladat befejeztével nem ad nyugtát vagy számlát a fuvardíj átvételéről.
A próbautazások során 20 esetben tapasztaltak árdrágítást, vagyis a rendeletben rögzített hatósági ártól eltérő más ár alkalmazását, a taxaméter mérésének külső befolyásolását, hamis számla adását, illetve a viteldíjmérő óra alkalmazása nélküli szolgáltatás végzését, aminek következtében a taxiállomás-használati engedélyt azonnali hatállyal felmondták, erről értesítettük a Közlekedési Hatóságot, és kérték az árdrágító szolgáltató taxiengedélyének visszavonását. Párhuzamosan a Fogyasztóvédelmi Hatóságnál is eljárást kezdeményezett a BKK a vásárlók megkárosítása miatt.
A BKK munkatársai továbbra is három műszakban, éjjel és nappal, munkanap és hétvégén folyamatosan ellenőrzik a taxisok tevékenységét, kiemelt figyelmet fordítva a hatóságilag rögzített ár betartására. Az ellenőrzések a BKK koordinálásával, a Fővárosi Rendészeti Igazgatóság közterület-felügyelőivel közösen történnek.
Forrás: Turizmus Online